1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Буркіні-скандал у Ніцці: що сталося насправді?

Ліза Луї, Дмитро Каневський26 серпня 2016 р.

За даними ЗМІ, у Ніцці правоохоронці начебто змусили жінку в буркіні зняти із себе заборонений для носіння на пляжі у Франції елемент одягу та сплатити штраф. Однак не все так однозначно.

https://p.dw.com/p/1Jq7t
Поліцейські на пляжі в Ніцці
Фото: picture-alliance/dpa/Photopqr/Nice Matin/P. Lapoirie

На світлинах, опублікованих у вівторок на сайті британського таблоїда The Daily Mail, видно жінку в буркіні, яка спить на пляжі курортного міста Ніцци на півдні Франції. На інших фотографіях жінка вступає у суперечку з поліцейськими і зрештою знімає із себе верхній одяг, під яким ховається чорна майка без рукавів. Один із поліцейських вносить нотатки до записника. Опубліковані фотографії швидко поширилися мережею і викликали хвилю обурення. Ця історія з новою силою поновила й дебати щодо заборони буркіні на французьких пляжах.

Користувачі у соцмережі Twitter відреагували на інцидент хештегом "WTFFrance". Один із користувачів пише: "Жінку, яка добровільно покриває голову в ім'я Аллаха, вважають дискримінованою, але жінку, яку четверо поліцейських примушують роздягтися, вважають вільною". "Давайте не вдаватимемо, що Франція - країна свободи і рівності, якщо там відбувається щось подібне", - пише інша користувачка. Хтось ще опублікував фотографію монахинь на пляжі. "А їм можна?" - дискутують у мережі.

"Вона сама роздяглася"

Німецька газета Tageszeitung вмістила статтю про інцидент на першу шпальту номера
Німецька газета Tageszeitung вмістила статтю про інцидент на першу шпальту номераФото: taz.die tageszeitung

Але ж що насправді сталося близько 11 години ранку на пляжі Ніцци? Чи поліцейські справді примушували жінку зняти із себе буркіні? У мерії Ніцци це категорично заперечують. "Жінка хотіла показати, що одягнена в купальник. Ніхто не примушував її знімати верхню частину одягу", - сказав у розмові з DW речник мерії Ерванн Ле О. Він додав, що поліцейські роз'яснили громадянці неприпустимість присутності на пляжі в такій туніці. За словами речника, коли ж вона повторна вдягла цей елемент одягу, її оштрафували на 38 євро. Невдовзі вона мирно залишила територію пляжу.

Цю версію підтверджує і речник поліції. "За законом, ми не можемо ні до чого примушувати, крім вимоги подати документи з метою встановлення особи. Жінка сама зняла верхній одяг", - сказав у розмові з Deutsche Welle представник правоохоронців. Перевірити цю версію подій важко, адже ім'я жінки не оприлюднювали.

Постановочна фотосесія?

Авторство фотографій із пляжу належить фотографові, який працює для агенції Bestimages. Дехто вважає, що це постановочна сцена: мовляв, фотограф хотів перевірити, чи справді виконується закон про заборону буркіні на пляжі. Такої думки, зокрема, політолог Лоран Буве. "Тут напрошуються кілька запитань", - коментує політолог на своїй сторінці у Facebook.

Його насторожує те, що на першій фотографії жінка прилягла поспати на гальковому пляжі навіть без рушника. Серія фотографій починається ще до появи поліцейських, тобто до виникнення скандалу. В агенції Bestimages такі звинувачення відкидають. "Можу запевнити, що серія фотографій не є постановочною і про інсценування не йдеться", - сказав керівник агенції у коментарі французькій газеті Libération. Разом з тим автор світлин бажає зберегти анонімність.

Постановка чи ні, із примушуванням чи без, але ця історія з новою силою розпалила дебати про заборону буркіні на пляжах, яка точиться у Франції вже два тижні. Відтоді вже понад 20 громад у Франції приєднались до заборони пляжних буркіні. Неурядові організації - Французька ліга за права людини та Колектив проти ісламофобії - намагаються оскаржити ці рішення у вищій судовій інстанції з адміністративних справ - Державній раді.

Задля дотримання громадського порядку

Місцеві політики, які підтримали заборону, кажуть, що це єдиний дієвий метод для гарантування дотримання громадського порядку: мовляв, буркіні може асоціюватися з тероризмом, а це вже може призвести до конфліктів і зіткнень. До речі, слово "буркіні" в указах не вживається. Там ідеться про "невідповідний елемент одягу, який демонструє неповагу до хороших манер та розділу релігії та держави"

Адвокат та почесний голова Французької ліги за права людини Жан-П'єр Дюбуа вважає все це поганим виправданням і свіченням того, що Франція втрачає розсудливість. "Це все заради голосів виборців, адже політики знають, що такі заходи дуже популярні", - сказав він у коментарі DW.

Опитування, опубліковане цього тижня, засвідчило, що дві третини французів виступають проти буркіні. "Але ми підіграємо терористам і розколюємо суспільство", - обурюється Дюбуа. На його думку, це веде лише до глибшого утвердження стереотипів відносно мусульман у Франції і допомагає терористам поповнювати свої лави.

Рішення Державної ради у справі, яке вже раз відкладалося, очікують у п'ятницю, 26 серпня.

У Франції точаться суперечки щодо заборони буркіні (25.08.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою