1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Коментар: Як демонтують польську демократію

Оглядачка DW Розалія Романець
Розалія Романець
23 серпня 2016 р.

Польський уряд продовжив боротьбу проти Конституційного суду - прокуратура вже навіть веде слідство проти його членів. Ганебне протистояння триває, констатує Розалія Романець.

https://p.dw.com/p/1JnUc
Голова Конституційного суду Польщі Анджей Жепліньський
Голова Конституційного суду Польщі Анджей ЖепліньськийФото: picture-alliance/AP Photo/A. Keplicz

Ні дня без Конституційного суду - поляки вже настільки втомилися від новин звідти, що інтернет-портали вже майже не слідкують за цією темою. Хоча йдеться про безпрецедентний випадок: прокуратура почала розслідування щодо високопоставленого судді через його безкомпромісну відданість правовим ідеалам. Конфлікт, що триває уже місяці, можна в двох словах пояснити так: Конституційний суд Польщі здійснює правосуддя, проте його розуміння права суперечить урядовому баченню справедливості.

Спочатку було просто соромно. Тепер це викликає тривогу. Відчуття наближення небезпеки дедалі сильнішає. З моменту приходу до влади націонал-консерваторів вони намагаються переглянути засади державного устрою. Законодавча та виконавча гілки влади грають в одну дудку - за дружньої підтримки четвертої, неофіційної влади - польських державних ЗМІ.

Маніпуляції з судом

Тримається наразі лише судова влада. Днями вона винесла постанову щодо незаконності конституційної реформи, ухваленої правоконсервативним урядом, чим знову роздратувала націонал-консерваторів. Останні вирішили проігнорувати позицію суду та оголосили неконституційну реформу такою, що "набула чинності".

Гнів урядовців спрямований перш за все проти однієї людини - Анджея Жепліньського. Голова Конституційного суду - уперта людина з непересічним мисленням, який не дозволяє собі сумнівних компромісів у галузі права - найкраща людина для своєї посади. Із початком слідств а проти нього боротьба у владній верхівці виходить на новий рівень.

Розалія Романець
Розалія РоманецьФото: DW

Позов був поданий суддею, який вважає себе обмеженим у можливості реалізувати власні повноваження через голову суду. Позивач був призначений на посаду урядом "Права і справедливості" (ПіС), президент прийняв його присягу, як і ще двох його колег. Три "новачки" мали замінити "старих", призначених попередньою владою, суддів. Але конституційний суд визнав їх призначення протиправним, тому не допускав їх до засідань. Один з них поскаржився на Жепліньського, закидаючи йому "перевищення повноважень". Прокуратура, яку нині очолює міністр юстиції, почала відповідне розслідування.

"Право" і "справедливість" - для кого?

Прикро: Польща першою у Європі ухвалила конституцію з принципом розподілу гілок влади, ще 225 років тому. Зараз же зростає ризик демонтажу демократії у європейській країні. Жепліньський, утім, зберігає відданість славетній традиції. Він назвав початок розслідування "неоковирною спробою втрутитися у незалежність правосуддя". Генпрокурор і міністр юстиції Збігнєв Зьобро відповів: "Хто високо літає, той низько сідає". Навряд чи це звучить, як незалежне розслідування.

Хай там як, боротьба судді завершиться у грудні - тоді спливе термін його повноважень. Тому зараз він грає когось на кшталт Дон Кіхота, борця з вітряками. Жерами уряду, який по-своєму розуміє "право" та "справедливість".

Лякає те, що ПіС може не чекати грудня і показово завершити справу судді. Хоча він зараз захищений імунітетом, який не так легко скасувати. Проте окремі оглядачі у Польщі вже висловлюють сумніви: чи справді хибним є те, що прокуратура приходить до Конституційного суду?

Прокурорам варто лише уявити сцену: правоохоронці виводять з будівлі суду чільного суддю країни у чорній мантії з біло-червоним комірцем, прикрашеним сріблястим орлом, та з високо піднятою головою. Складно вигадати гірший для уряду символ занепаду верховенства права. Особливо на тлі подій наступних місяців, які чітко дають зрозуміти: Жепліньський скоро піде, та жорна державних вітряків і далі трощитимуть демократію.

Польща: як вступ до ЄС змінив країну? (21.01.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою