1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Суд над бійцями "Торнадо"

Лілія Гришко15 серпня 2016 р.

На 16 серпня в Оболонському районному суді Києва заплановане закрите судове засідання у справі бійців спецроти "Торнадо". DW зібрала п’ять фактів про цю резонансну справу.

https://p.dw.com/p/1JiOs
Сутички під Оболонським судом 9 серпня
Сутички під Оболонським судом 9 серпняФото: picture-alliance/AP Photo/E. Lukatsky

Спецрота "Торнадо"

Історія спецроти "Торнадо" бере початок від літа 2014-го року, коли міністерство внутрішніх справ створило в Дніпропетровській області добровольчий батальйон патрульної служби міліції особливого призначення "Шахтарськ". Він мав "зачищати" населенні пункти Донбасу після їх звільнення Збройними силами України. На його чолі став уродженець Запоріжжя Андрій Філоненко, а його заступником з бойової підготовки - Руслан Онищенко з міста Тореза Донецької області. Лише за кілька місяців після створення, в жовтні 2014 року, батальйон був розформований, - за словами глави МВС України Арсена Авакова, за систематичне мародерство.

Далі розформований "Шахтарськ" розділився навпіл: одна частина бійців перейшла до підрозділу МВС "Свята Марія", а друга - (переважно жителі Донецької та Луганської областей з міліцейським минулим), стала ротою патрульної служби міліції особливого призначення "Торнадо".

Зараз на лаві підсудних опинились 12 осіб. Це комбат "Торнадо" Руслан Онищенко, його заступник Микола Цукур, а також десятеро бійців: Максим Глєбов, Борис Гульчук, Андрій Демчук, Роман Іваш , Максим Кущ, Микита Свиридовський, Юрій Шевченко, Андрій Пламадяло, Данило Лашук і Ілля Холод. Кожне судове засідання над бійцями "Торнадо" супроводжується серйозними сутичками соратників обвинувачуваних з поліцією.

Судимості "торнадівців"

У комбата "Торнадо" Онищенко досить неоднозначна біографія. У ЗМІ неодноразово з'являлась інформація про його кримінальне минуле та фотографії татуйованої свастики на спині. Адвокат підсудного Володимир Якимов визнав, що Онищенко мав дві судимості, але вони, за його словами, погашені. За словами ж військового прокурора Анатолія Матіоса, 43 з 109 бійців мали судимості. Якімов же зауважує, що більшість були погашені після того, як добровольчі батальйони легалізували."З моїх підзахисних судимі троє людей. Ці судимості погашені. Чому військова прокуратура згадала про ці судимості тільки зараз? ", - сказав Якімов у коментарі DW, наголошуючи, що ця справа "сфабрикована".

Боротьба з "контрабандою"

У червні 2015 року тодішній голова військово-цивільної адміністрації Луганської області Геннадій Москаль звернувся до МВС, Генштабу та РНБО України з проханням роззброїти батальйони "Торнадо" і "Чернігів" і вивести їх за межі Луганської області. Москаль тоді стверджував, що "Торнадо" воювати не бажає, не брав і не бере участі в бойових операціях, а "перетворився в організоване злочинне угруповання і, фактично, створив банду, яка займалася викраденням людей, вбивствами, зґвалтуваннями, розбійними нападами, грабежами, крадіжками та іншими злочинами". До його аргументів прислухалися і вивели спецроту "Торнадо" з Луганської області. Тоді ж міністр МВС Арсен Аваков підписав наказ про розформування роти.

18 червня 2015 року частину бійців "Торнадо" разом з командиром роти Русланом Онищенком арештували. Своє затримання "торнадівці" пояснюють боротьбою з нелегальним вивезенням вугілля та металобрухту з окупованих територій та незаконних поставок лісу на території, підконтрольні проросійським сепаратистам. Геннадій Москаль рік тому спростував цю інформацію, пояснивши, що підприємства, які перевозили продукцію потягами з зони АТО, мали всі дозвільні документи.

Основні звинувачення

Слідство у справі "Торнадо" тривало майже рік. У квітні цього року військова прокуратура України передала до суду обвинувальний акт щодо командира, заступника командира та співробітників спецроти. Усім підозрюваним обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. Як йдеться у повідомлені, розміщеному на сайті ГПУ, колишні співробітники "Торнадо" обвинувачуються, серед іншого у створенні злочинної організації та її діяльності з грудня 2014 року до червня 2015 року на території Луганської та Донецької областей, у задоволенні статевої пристрасті у неприродній спосіб із погрозами застосування насильства, у перевищенні влади та службових повноважень працівником правоохоронного органу, у незаконному заволодінні транспортним засобом, у незаконному позбавленні волі та викрадення людини та катуванні, у доведенні особи до замаху на самогубство, у самовільному присвоєнні владних повноважень та звання службової особи, у незаконному проникненні до житла, у незаконному заволодінні паспортом громадянина України тощо. Адвокат підсудних зазначає, що його підзахисні відкидають усі звинувачення.

Закритий судовий процес

14 липня 2016 року Новопсковський районний суд Луганської області виніс перший обвинувальний вирок екс-бійцеві "Торнадо": шість років в'язниці за тортури і зґвалтування місцевої жительки. Ще дванадцятеро "торнадівців" на чолі з колишнім командиром Русланом Онищенком чекають рішення Оболонського районного суду Києва, де справа слухається у закритому режимі "у зв’язку з дослідженням обставин злочину проти статевої свободи та статевої недоторканості, а також через необхідність запобігти розголошенню обставин, які принижують гідність особи, а саме потерпілих. Такими обставинами є спосіб здійснення катування, що інкримінується обвинуваченим", - пояснили DW в управлінні зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України. Як обвинувачені, так і сторона захисту наполягає, аби судове засідання було відкритим.

Доповідь експертів: хто катує і таємно утримує цивільних на Донбасі (21.07.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою