1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Ріо-2016 і допінговий скандал: стосунки з'ясовують плавці

Хао Гві, Валерій Сааков9 серпня 2016 р.

Чи має право спортсмен-олімпієць називати конкурента "допінговим шахраєм"? Сутичка через допінговий скандал чотирирічної давності між австралійцем Маком Хортоном та китайцем Сун Янгом розпалила дискусію з новою силою.

https://p.dw.com/p/1JeSV
Мак Хортон (п) та Сун Янг
Мак Хортон (п) та Сун ЯнгФото: Getty Images/C. Rose

Перед фінальним запливом на дистанції 400 метрів вільним стилем у Ріо-де-Жанейро 20-річний австралійський плавець Мак Хортон сказав своєму китайському колезі Сун Янгу, що не хоче мати нічого спільного з "допінговим шахраєм". Невдовзі Хортон обійшов свого суперника, зріст якого 1,98 метра, з відривом 0,13 секунди, здобувши золото. Той факт, що китайський плавець, якого вже колись викрили позитивним допінг-тестом, й досі бере участь у Іграх, йому неприємний, додав Хортон згодом.

Та й справді - 2014 року китайського плавця вільним стилем Сун Янга викрили на вживанні заборонених медикаментів. За його власними даними, переможець на Олімпіаді в Лондоні 2012 року, "помилково вжив сердечний препарат". За тим була тримісячна дискваліфікація. Утім, вона тривала саме у той період, коли жодних змагань не проводилось.

У запливі на дистанції 400 метрів вільним стилем золото з невеликим відривом виборов австралієць Мак Хортон
У запливі на дистанції 400 метрів вільним стилем золото з невеликим відривом виборов австралієць Мак ХортонФото: picture alliance/dpa/E. Biba

Водночас китайський атлет вирішив не ковтати мовчки звинувачення Хортона й парирував його закиди, заявивши журналістам австралійського телебачення: "А хто такий, власне, Мак Хортон?"

Вимога вибачення

Згадані неспортивні сутички набули дедалі більшого розмаху. Так, 7 серпня Китайська федерація плавання надіслала письмовий протест до своїх австралійських колег з вимогою вибачень. На думку китайців, Хортон "з лихим наміром образив" Сун Янга й "обмовив його". А такі дії, переконані китайські плавці, - "неспортивні" та свідчать про невихованість.

"Ображено почуття китайців", - сказав головний тренер китайської олімпійської команди плавців на Ріо-2016 Су Кві. Та й дійсно, пересварка стала провідною темою у китайських соціальних мережах. Хортона китайські користувачі інтернету гидять на всі заставки.

Свобода слова

Натомість, Австралійський олімпійський комітет (AOC) по-іншому оцінює заяви Хортона. "Він має право на висловлення своєї думки", - заявив один австралійський спортивний функціонер. "Його заяви служать меті зробити спорт чистішим. Зичу йому щастя!" - наголосив глава Федерації плавання Австралії Марк Андерс. Він також додав: "Ми підтримуємо наших спортсменів та маємо довіру, що вони завжди з повагою, відверто та прозоро висловлюють свою думку. Мак (Хортон. - Ред.) висловився й ми цілковито підтримуємо його".

Сун Янг сподівається перемогти на дистанції 1500 метрів вільним стилем
Сун Янг сподівається перемогти на дистанції 1500 метрів вільним стилемФото: Getty Images/J. Finney

У спорті доводиться зустрічатися багато разів. Хортон та Сун зустрінуться знову в одному басейні в запливі на дистанцію 1500 метрів вільним стилем. "Я - король у цій дисципліні", - самовпевнено заявив Сун. Хортон натомість цілком поглинутий тренуванням та мовчить.

Олімпіада-2016: більше прибутків чи збитків для Ріо? (05.08.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою