1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

ЗМІ: Росія знайшла спосіб обійти санкції ЄС проти Криму

Максим Сидоржевський6 серпня 2016 р.

Як повідомляє Reuters, Росія збирається встановити в Криму турбіни для електростанцій виробництва спільного підприємства Siemens та Power Machines, які офіційно оформлені для іншого російського регіону.

https://p.dw.com/p/1JcWQ
Фото: picture-alliance/dpa

Росія знайшла оригінальний спосіб електрифікації анексованого в України півострова Крим з використанням європейських енергетичних технологій в обхід санкцій, накладених Європейським Союзом. Як повідомило у п'ятницю, 5 серпня, агентство Reuters з посиланням одразу на кілька джерел, російські компанії затвердили план використати при будівництві двох електростанцій турбіни виробництва Siemens GasTurbineTechnologiesLLC - спільного підприємства німецької Siemens та російської Power Machines, яке торік відкрило завод у Санкт-Петербурзі.

У самій Siemens у відповідь на запит агентства категорично заперечили свої наміри відправити турбіни на територію Криму. У компанії стверджують, що їхнє спільне підприємство виробляє турбіни для заводу на Таманському півострові Росії, а не для Криму.

В уряді Росії відмовились назвати виробника турбін для електростанцій у Криму - міністр енергетики РФ Олександр Новак від коментарів відмовився. А у компанії "Технопромекспорт", яка є "донькою" "Ростеха" і замовником будівництва електростанцій, заявили, що турбіни виробництва Siemens GasTurbineTechnologiesLLC при будівництві електростанцій в Криму не використовуватимуться. Як повідомили в компанії, вони будуть використані для будівництва станції у Тамані, яке, утім, поки що під питанням, оскільки жодної заявки на тендер на її будівництво не надійшло.

Санкції, накладені Європейським Союзом проти Криму та Росії, забороняють європейським компаніям постачати на територію півострова енергетичні технології. Однак, джерела Reuters, знайомі з технічними деталями плану, стверджують, що вони є сумісними лише з турбінами виробництва Siemens. Одне з джерел повідомило, що турбіни будуть доставлені на Кримський півострів впродовж наступних двох місяців.

Чи буде покарання за порушення санкцій?

Експерти-правознавці, опитані агентством, кажуть, що поки що не було судових прецедентів, які б дозволили визначити, чи можна буде в судовому порядку покарати Siemens у разі, якщо її турбіни опиняться у Криму через "треті руки". Правники також порадили компаніям бути обережними з контрактами щодо технологій, які можуть опинитись у Криму, оскільки це може бути розцінено як порушення санкцій. "Санкції є дуже широкими, бракує точності в деяких сферах. Тому компанії, які ведуть бізнес з Кримом, повинні бути дуже обережними і дуже ретельно вивчити, чи не підпадають ті чи інші товари або послуги під дію санкцій", - зазначив юрист компанії CMS Hasche Sigle Томас Гайдеманн.

У Європейській Комісії заявили, що питання відповідальності компаній щодо порушення ними санкцій контролюють національні уряди країн, до юрисдикції яких ці компанії належать. "Ухвалені Євросоюзом обмежувальні заходи є чіткими. Їхня імплементація - у руках країн-членів ЄС", - заявив речник Єврокомісії. Речниця міністерства економіки Німеччини відповіла, що на даний момент не може коментувати ситуацію.

Як відомо, після анексії Криму Росією в березні 2014-го року, на півострові гостро постала проблема енергозабезпечення та водопостачання - в обох галузях Крим значною мірою залежить від материкової України. Торік восени півострів залишився без світла після підриву опору ліній електропередач в Херсонській області. Уряд РФ офіційно заявляв про наміри поступово ліквідувати енергозалежність анексованої території від України.

Як живеться в Криму без світла

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою