1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Дискусія щодо акції на підтримку Ердогана в Німеччині

Даґмар Брайтенбах, Стас Соколов31 липня 2016 р.

Акція на підтримку турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, запланована на неділю в німецькому Кельні, викликала дискусію в Німеччині. У місті очікуються і протести проти політики президента Туреччини.

https://p.dw.com/p/1JZ5W
Портрет Ердогана на проурядовому мітингу в Анкарі (фото з архіву)
Портрет Ердогана на проурядовому мітингу в Анкарі (фото з архіву)Фото: Reuters/B. Ratner

"За демократію - проти державного перевороту" - із таким гаслом Союз європейсько-турецьких демократів закликає взяти участь у акції на підтримку президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Захід запланований на неділю, 31 липня, у німецькому Кельні. Сама організація наближена до "Партії справедливості та розвитку", яку очолює Ердоган. Водночас у Кельні очікуються і протести проти політики президента Туреччини.

Причина маніфестацій - загалом заплановано не менше п'яти заходів - невдала спроба державного перевороту в Туреччині. При цьому в німецькому суспільстві не припиняється обговорення можливих безладів та перенесення внутрішньотурецького конфлікту до Німеччини.

"Якщо ці демонстрації використовуватимуть для закликів до насильства, поліція негайно втрутиться", - сказав міністр внутрішніх справ федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія Ральф Єґер. Чиновник вказав, що після провалу путчу в Туреччині 15 липня 2016 року на території федеральної землі зафіксували випадки залякування, погроз та вандалізму щодо критиків та опонентів Ердогана. На його думку, це абсолютно неприпустимо. "Тому ми дуже уважно стежитимемо, чи не порушуватимуть конституційні права громадян під час запланованих демонстрацій", - пообіцяв Єґер.

Безпеку в Кельні у неділю гарантуватимуть понад 2000 поліцейських з усієї країни. Серед них є й турецькомовні. Загалом у Німеччині живуть близько трьох мільйонів етнічних турків, а також німців турецького походження.

Чому турки проводять демонстрації в Німеччині?

2014 року, під час візиту Ердогана до Німеччини напередодні президентських виборів у Туреччині, десятки тисяч його прихильників уже збиралися в Кельні. Очікується, що в неділю на вулиці вийде близько 15 тисяч активістів. "Чому допускають проведення цих акцій?" - запитується в одному з заголовків на сайті поліції Кельна. Правоохоронці офіційно пояснюють: "У нашій демократичній державі люди мають право на мирні зібрання без зброї". Реалізація цього конституційного права не пов'язана із політичним підґрунтям чи світоглядом.

Акція на підтримку Ердогана у Штуттгарті, 16 липня
Акція на підтримку Ердогана у Штуттгарті, 16 липняФото: picture-alliance/dpa/SDM/Werner

Курдська спільнота Німеччини розкритикувала запланований захід, проте контрдемонстрації не планує. На думку її представників, протестна акція надала б лише "додаткової ваги" прихильникам Ердогана. Більше того, німецькі курди не мають жодного бажання бути згаданими у зв'язку з насильством будь-якого штибу.

Атмосфера страху

Депутат Бундестагу від "Союзу 90/Зелених" Фолькер Бек вважає, що відмова курдів від власного мітингу не може не викликати стурбованості. "Те, що курдська спільнота в Німеччині вирішує не виходити на вулиці через страх перед можливим насильством та заворушеннями, є показником тієї атмосфери, яку створюють турецькі націоналісти", - вказує парламентар.

Кельнці тим часом закликають міську владу зупинити "це божевілля". У листах читачів міської газети Kölner Stadt-Anzeiger - обурення проведенням вуличної акції на підтримку Ердогана, "людини, яка довела Туреччину до того, що правосуддя у країні діє за його вказівками". Окремі дописувачі вважають скандальним дозвіл на мітинг: "Не можна допускати, щоб люди у Німеччині поширювали пропаганду іноземних керівників".

"Внутрішню політику вирішуйте у Туреччині"

Навіть коли громадяни вважають такі демонстрації проблематичними, це не має ставати причиною обмеження свободи зібрань у Німеччині, підкреслює у розмові з DW експерт геттінгенського Інституту вивчення демократії Фелікс Буцлаф. Більше того, акцент на політичні події за кордоном у різних акціях у ФРН - далеко не новинка. Як приклад Буцлаф навів протести проти війни у В'єтнамі та берлінський візит Барака Обами у липні 2008 року, за кілька місяців до обрання його президентом США.

Утім, консервативні німецькі політики стурбовані можливим розвитком внутрішньотурецьких конфліктів у Німеччині. "Внутрішній політиці Туреччини нічого робити у ФРН", - переконаний генеральний секретар Християнсько-соціального Союзу (ХСС) Андреас Шоєр. Коли хтось захоче взяти активну участь у внутрішньотурецьких справах, він може вільно залишити Німеччину та повернутися до Туреччини, вказав він.

"Не переносьте внутрішній конфлікт Туреччини на другу батьківщину - у Північний Рейн-Вестфалію", - закликала очільниця земельного уряду Ганнелоре Крафт. Вона звернулася до турків, які мешкають у Німеччині: хоча кожен має право на прояв власних переконань, "будь ласка, залишайтеся розважливими та, перш за все, мирними".

Спроба путчу давно провалилася, арешти в Туреччині тривають (28.07.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою