1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Старт нових політичних проектів

Олександр Савицький22 липня 2016 р.

Нові українські партії декларують відданість євроінтеграції, боротьбі з корупцією й реформам. Експерти вважають, що цим проектам буде непросто подолати внутрішні розбіжності та звільнитися від впливу олігархів.

https://p.dw.com/p/1JT9E
Фото: Imago/blickwinkel

У липні оголошений старт одразу двох нових політичних проектів: оновленої партії "Демократичний альянс" і партії "Хвиля", яка гуртується навколо постаті голови Одеської обласної ради і екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі. Обидві партії проголосили відданість демократичним цінностям, реформам і боротьбі з корупцією. Але незалежні оглядачі застерігають проти конкуренції між чільними представники в обох партіях і проти того, щоби політики знову опинилися під контролем олігархів.

Привабливі обіцянки

Про створення нової політичної партії "Хвиля" У Києві депутати Верховної Ради та громадські діячі оголосили на прес-конференції у Києві 18 липня. Метою цієї партії названо "оновлення і трансформація країни". Уже створена ініціативна група з підготовки у вересні установчого з'їзду. Серед інших до неї увійшли депутати парламенту Віктор Чумак і Наталія Новак, а також екс-заступники Генпрокурора України Давид Сакварелідзе та Віталій Касько. "Це буде всеукраїнська партія з робочою назвою "Хвиля", тому що хвиля повинна піднятися у країні й змити ось цей бруд корупції, який на сьогоднішній день є", - заявив Віктор Чумак.

З'їзд партії "Демократичний альянс" відбувся у Києві дев'ятого липня. На ньому партія відмовилася від християнсько-демократичної ідеології на користь "гуманістичних цінностей", змінила свій статут та обрала нове керівництво. Попередній голова цієї партії Василь Гацька зберіг свою посаду, але тепер ділитиме її зі співголовою - депутаткою Верховної Ради Світланою Заліщук. Її колеги по парламенту із фракції Блоку Петра Порошенка Сергій Лещенко і Мустафа Найєм, а також позафракційна Вікторія Пташник обрані заступниками голови "Демократичного альянсу". "Верховна Рада вже є ресурсом усієї партії, партія може використовувати парламентську трибуну і порушувати на національному рівні проблеми, які є на місцях", - заявив на з'їзді Мустафа Найєм.

Вчитися на чужих помилках

Значна частина українського суспільства втомилася від старих політичних проектів та обличь і зараз існує запит на нові політичні партії. Так пояснив в інтерв'ю DW появу обох політичних ініціатив експерт Інституту соціальних технологій "Соціополіс" Ярослав Макітра. Він позитивно ставиться до появи нових політичних проектів, бо вважає їх "рухом в напрямку до побудови ідеологічних партій", на противагу партіям вождистського типу, які зараз присутні у Верховній Раді. Саме відповіддю на запит суспільства пояснюється, на думку експерта, успіх партії "Самопоміч" на попередній парламентських виборах.

Водночас експерт застеріг нові партії від повторення помилок, яких припустилася "Самопоміч". "Треба дотримуватись задекларованих цілей і не відступати від передвиборчих обіцянок. Не варто наслідувати "Самопоміч", яка вдалася до участі в політичних торгах, всупереч своїм ідеологічним заявам та програмним цілям. В перспективі такі дії дають серйозний мінус на виборах ", - сказав політтехнолог.

Ще однією причиною появи нових партій є вихід цілої низки депутатів з пропрезидентського блоку в парламенті, яких не задовольняють інші парламентські політичні сили, вважає керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. Цих політиків та створювані ними політичні проекти, на думку політолога, відрізняє від інших прихильність до ліберальних реформ. "Молоді політики, які увійшли до "Демократичного альянсу", розійшлися із Саакашвілі не в ідеології, а в питаннях лідерства. Їм не подобається, що партія "Хвиля" буде орієнтуватися саме на Саакашвілі і ставить за мету просування свого лідера на посаду прем'єр-міністра", – зазначив Фесенко.

Політика і бізнес

Він не очікує, що обидві нові партії будуть повністю залежними від олігархів, але не виключає, що їм доведеться мати олігархічних спонсорів, як це практикує більшість нині парламентських партій. "Тут не йдеться про перетворення партій на акціонерні товариства олігархів, а про специфічні зв'язки з донорами, про лобіювання деяких їхніх інтересів. Я думаю, що на відміну від "Демократичного альянсу", в "партії Саакашвілі" гроші є, і що їх дає не лише малий та середній бізнес, а й деякі великі бізнесмени", - сказав Фесенко. На його думку, лише подальша політична практика покаже, чи будуть стосунки цих політиків із бізнесом цивілізованою взаємозалежністю.

Нині до таких контактів вже привернута дуже пильна увага суспільства. Так недавній обід в київському ресторані Сергія Лещенка з російським олігархом Костянтином Григоришиним спричинив вибухову негативну реакцію в соцмережах і вимоги до "Демократичного альянсу" пояснити характер зв'язків з бізнесменом, який вважався раніше спонсором нині забороненої Компартії України. А в пресі з'явилися публікації, в яких стверджується, що головним спонсором оновленої партії став бізнесмен Олександр Кардаков, який входить до сотні найбагатших людей планети та став відомим через причетність, за версією Світового банку, однієї з його компаній до корупції.

На з'їзді "Демократичного альянсу" до назви партії додали гасло "Відкрита платформа єднання" і заклик до об'єднання з усіма демократичними силами. "Якщо нові партії та політики будуть і далі конкурувати між собою в одній електоральній ніші, вони лише відбиратимуть одне в одного голоси і зменшуватимуть свої шанси на виборах", - сказав Володимир Фесенко.

Чим небезпечний бум партійних новоутворів в Україні? (01.07.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою