1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Невдалий путч в Туреччині: 10 ключових фактів

Григорій Аросєв, Інна Завгородня16 липня 2016 р.

Пізно ввечері 15 липня військові заявили про захоплення влади в Туреччині. Однак уже через декілька годин після цього уряд оголосив про провал путчу. DW зібрала наявні факти про драматичні події у країні.

https://p.dw.com/p/1JPxR
Türkei Ankara
Фото: picture-alliance/dpa/M. Kaynak

Події в Туреччині: спроба державного перевороту триває? (16.07.2016)

1. Початок

Пізно ввечері у п'ятницю, 15 липня, прем'єр-міністр Туреччини Біналі Їлдирим заявив про спробу військового перевороту у країні. Одночасно з цим почали поширюватися повідомлення від представників армії, котрі оголосили про "повне захоплення влади" у Туреччині, запровадження комендантської години та режиму воєнного стану. Частково були перекриті обидва мости через Босфорську протоку.

2. Аеропорт

Повідомлялося, що військові взяли під контроль диспетчерську вежу в аеропорту імені Ататюрка у Стамбулі. Рух літаків зупинили - чи-то за вказівкою самих диспетчерів, чи під натиском військових. Авіакомпанії повертали, перенаправляли або скасовували свої рейси. Ближче до ранку аеропорт відновив свою роботу.

Події в Туреччині: спроба державного перевороту триває? (16.07.2016)

3. Перестрілки й вибухи

Постійно надходили повідомлення про перестрілки і вибухи. За даними ЗМІ, вибухи пролунали у столиці Туреччини Анкарі - у будівлі парламенту, а також будівлі одного з телеканалів; у Стамбулі - на площі Таксім та в аеропорту імені Ататюрка. Солдати відкривали вогонь по простих громадянах, які пішки хотіли пройти по мосту через Босфор. На площі Таксім відбулася перестрілка між військовими і поліцейськими.

4. Вбивства та арешти

Повідомляється про щонайменше 265 жертв драматичних подій. Майже 3000 осіб заарештували за підозрою в участі у перевороті.

5. Ердоган

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган висловився не відразу. Спочатку поширювалися непідтверджені дані, що він вже перебуває на шляху до Німеччини, де може попросити політичного притулку. Однак майже відразу після цього Ердоган вийшов в ефір місцевих турецьких телеканалів через додаток FaceTime для iPhone, закликавши людей вийти на вулиці.

Спочатку спецслужби заявляли, що президент перебуває у "безпечному" місці, не розкриваючи подробиць. Проте незабаром з'ясувалося, що глава держави перебував на відпочинку в Мармарісі. Рано вранці суботи, 16 липня, турецький лідер прибув до стамбульського аеропорту імені Ататюрка, де його вже чекали сотні прибічників.

6. Гюлен

У спробі перевороту Ердоган прямо звинуватив свого політичного опонента, ісламського проповідника Мухаммеда Фетхуллаха Гюлена, який мешкає в США. Президент Туреччини охарактеризував поведінку Гюлена та його прибічників як "державну зраду". Рух "Альянс за спільні цінності", близький до Гюлена, назвав звинувачення на свою адресу "надзвичайно безвідповідальними".

"Вони цілились просто в людей" - події в Туреччині очима свідків (16.07.2016)

7. ЗМІ

Щонайменше два турецьких телеканали - TRT та CNN Türk - на короткий час припиняли мовлення. Про причини перерви у TRT нічого не повідомляється. Натомість у будівлю, звідки веде мовлення CNN Türk, проникли солдати, які влаштували перестрілку в прямому ефірі.

8. Реакція

Лідери Євросоюзу висловили підтримку законно обраній турецькій владі. Провідні політики ЄС, які брали участь у саміті "Європа-Азія" в Улан-Баторі, підкреслили, що Туреччина залишається "ключовим партнером" Євросоюзу. Такої ж думки і президент США Барак Обама.

9. Придушення заколоту

Ближче до ранку спецслужби заявили, що спроба перевороту "придушена".

10. Наслідки

Реджеп Таїп Ердоган оголосив, що спроба перевороту - привід для "зачистки" в армії. За його словами, організаторам путчу доведеться заплатити "дуже високу ціну за зраду їхньої батьківщини".

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій