1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Парламенти країн ЄС ратифікуватимуть ЗВТ з Канадою

Кай-Александер Шольц, Віталій Дубенський6 липня 2016 р.

Парламентам країн-членів ЄС дозволили голосувати за контроверсійну угоду щодо вільної торгівлі між ЄС і Канадою (CETA), що може призвести до її кінця. Проте частково угода запрацює ще до її ратифікації в парламентах.

https://p.dw.com/p/1JK5G
ЗВТ, Канада, ЄС, Німеччина
Фото: picture-alliance/K. Ohlenschläger

Єврокомісія пішла на поступки та дозволила парламентам країн-членів ЄС вирішувати долю торговельної угоди з Канадою. Хоча ще недавно президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявляв, що угода про зону вільної торгівлю (ЗВТ) між ЄС та Канадою є "виключно" справою ЄС, маючи на увазі, що рішення про укладення угоди має прийматися на загальноєвропейському рівні без необхідності затвердження в національних парламентах країн-членів ЄС.

Це стало перемогою для міністра економіки Німеччини Зіґмара Ґабріеля, який два роки боровся за те, щоб угоду щодо ЗВТ з Канадою було визнано "змішаною". Це дозволило би затверджувати її у Бундестазі. Позицію ж Єврокомісії Ґабріель називав "дурною".

Зіґмар Ґабріель
Зіґмар ҐабріельФото: picture alliance/dpa/E. Wabitsch

Перша реакція

Після зміни Брюсселем курсу канцлерка Німеччини Анґела Меркель демонстративно розслаблено прокоментувала це питання: "Ми не перший раз дискутуємо з питання ЗВТ". За її словами, те, що парламентам треба буде ратифікувати угоду, не є чимось новим.

Передумовою суперечки щодо того, чи є ЗВТ з Канадою "європейським" або "змішаним" питанням, є Лісабонська угода, яка набула чинності 2009 року. Згідно з нею країни-члени ЄС передали частину суверенітету на загальноєвропейський рівень. Водночас інтерпретація Лісабонської угоди залишається суперечливою. Наприклад, у питанні інвестицій Єврокомісія та Рада ЄС не можуть дійти згоди.

Десятки європейських парламентів

Подальша процедура обіцяє бути непростою. Спочатку рішення Єврокомісії щодо CETA та її класифікацію як "мішану угоду" повинні схвалити Рада ЄС, що складається з представників національних урядів, а також Європарламент. Після цього може початися процес ратифікації в 42 парламентах у країнах ЄС, включно з регіональними та верхніми палатами, як-от німецький Бундесрат. І якщо тільки в одному парламенті угода не буде ратифікована - ЗВТ з Канадою не запрацює.

В Румунії та Бельгії вже сказали "ні" CETA. У Нідерландах референдум щодо угоди теж може мати негативний результат. У Берліні та Відні, де соціал-демократи входять до складу великих коаліцій, також є значний опір цій угоді. У Німеччині до CETA критично ставиться Зелені, позиція яких може мати вирішальне значення.

Можливе прискорення

Але противникам CETA радіти зарано. У жовтні відбудеться наступний саміт ЄС-Канада, на якому Рада ЄС може попередньо задіяти угоду. Хоча це і стосуватиметься лише деяких частин угоди, 99 відсотків митних зборів між ЄС та Канадою можуть зникнути. Водночас питання щодо інвестицій та транспортування вантажів морем залишатимуться неврегульованими.

Жан-Клод Юнкер
Жан-Клод ЮнкерФото: Reuters/V. Kessler

Як довго триватиме процес ратифікації можна тільки припускати, вважають у Берліні. Наприклад, у випадку з угодою між ЄС та Південною Кореєю він тривав від трьох до чотирьох років. Але єврокомісарка з питань торгівлі Сесілія Мальмстрем сподівається на прискорення ратифікації країнами Європейського Союзу після відповідного рішення Ради ЄС.

Вільна торгівля: чи тиснуть США на ЄС? (02.05.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою