1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Росія йде в інформаційний наступ у Німеччині

Роман Гончаренко1 липня 2016 р.

Колишній керівник "РЖД" Володимир Якунін відкриває у Берліні інститут "Діалог цивілізацій". Організатори говорять про пошук нестандартних рішень світових проблем. Критики не виключають, що може йтися про пропаганду.

https://p.dw.com/p/1JHJ8
Володимир Якунін
Володимир ЯкунінФото: picture-alliance/dpa

Володимир Якунін, схоже, часто гостюватиме у Німеччині. Колишній голова "РЖД" ("Российские железные дороги"), якого ЗМІ називають колишнім співробітником КДБ та близьким соратником президента Володимира Путіна, відкриває у Берліні науковий інститут. Урочиста церемонія відбудеться у п'ятницю, 1 липня, у престижному конференц-центрі Humboldt-Carre у центрі німецької столиці. Інститут буде називатися "Діалог цивілізацій" - так само, як і створений Якуніним 2002 року фонд. Цей фонд, раду якого очолює дружина Якуніна, серед іншого проводить щорічні конференції на грецькому острові Родос за участі відомих політиків та експертів.

Співзасновники інституту: росіянин, австрієць, німець

Одним із трьох співзасновників інституту у столиці Німеччини став сам Володимир Якунін, який після анексії Криму став нев'їзним у США, але уникнув санкцій з боку Європейського Союзу. Двоє інших - консервативний австрійський політик та колишній генеральний секретар Ради Європи Вальтер Швіммер і німецький політолог з Геттінгена Петер Шульце. Обом за 70, і вони мають тісні зв'язки з Росією.

Петер Шульце розповів DW, що наприкінці квітня йому особисто зателефонував Володимир Якунін, з яким він давно знайомий, та запропонував роботу в інституті. "Мене це здивувало, але я не відмовився", - сказав політолог, який у 1992-2003 роках очолював російське представництво близького до Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) Фонду імені Фрідріха Еберта. За його словами, потреба у такому інституті у Берліні "давно назріла".

Петер Шульце
Петер ШульцеФото: DW/Evlaliya Samedowa

Погляд на світ "без євроцентризму"

В інформації для преси йдеться, що берлінський інститут, як і фонд, бачить свою задачу у "підтримці міжцивілізаційного діалога" та обміні думками "щодо животрепетних геополітичних питань, у тому числі відносин між Сходом та Заходом". При цьому, як підкреслив Шульце, відносини між Росією та Заходом на тлі українського конфлікту будуть лише однією з тем для співробітників інституту, яких буде від 30 до 60. При цьому він відзначив, чим інститут відрізнятиметься від інших "мозкових центрів". За його словами, йдеться про пошук рішень глобальних конфліктів та проблем, але без домінування "євроцентристського або американського погляду". Берлінським інститутам бракує такого підходу, говорить Шульце.

В ідеалі він хотів би, щоб його дітище стало впливовим центром, який "розплющив би очі тим, хто приймає рішення у політиці та бізнесі". Як взірець для нового інституту Шульце називає Раду національної розвідки у США, яка раз на чотири роки вручає обраному президенту доповідь "Про становище у світі".

Інструмент впливу?

За даними видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, основним фінансистом інститут начебто буде інший фонд Якуніна - Фонд Андрія Первозваного. Називається сума у 25 мільйонів євро на п'ять років. Частина грошей, за даними джерел газети, начебто надійде від російських меценатів. DW звернулася у фонд "Діалог цивілізацій" з проханням про інтерв'ю з російським представником про новий інститут, але у прес-службі відповіли, що коментарі можливі лише після офіційного відкриття. В інформації для преси з нагоди створення інституту в Берліні сказано, що він "не отримує і не збирається отримувати" кошти від російського уряду і не підпадає під політичний вплив.

Деякі німецькі експерти, однак, поставилися до новини про створення нового мозкового центру скептично. Спеціаліст з Росії та колишній співробітник берлінського Фонду "Наука та політика" (SWP) Ганс-Геннінґ Шредер у розмові з DW назвав "ілюзорним" уявлення, що до роботи в інституті вдасться залучити "відомих публіцистів та вчених".

Причина - Якунін, котрого Шредер охарактеризував як "пропагандиста" та "вельми проблематичну фігуру". Він нагадав, що Якунін давно підтримує близькі до Російської православної церкви патріотичні організації та видає суперечливі, на думку Шредера, книжки про загрози російській культурі у сучасному світі. За словами політолога, він знає кількох експертів, які відмовилися від "заманливих пропозицій" працювати у новому інститутів. "Вони обґрунтували це тим, що Якунін - не та людина, яку вони вважають посередником між Німеччиною та Росією", - сказав Шредер.

Експерт: вплив та лобізм

Один з таких експертів - Штефан Майстер, спеціаліст з Росії у Німецькому товаристві зовнішньої політики (DGAP). У розмові з DW він розповів, що до нього, як і до багатьох інших співробітників SWP та DGAP, звернулося одне рекрутингове агентство. За словами Майстера, він навіть не став ознайомлюватися з пропозицією. "Тому що для мене це неприйнятно, - пояснив експерт. - Ніхто не вважає це привабливим, тому що всі знають, що за цим стоїть Якунін".

"Якунін належить до вузького кола Путіна, посварився він з ним чи ні - значення не має", - відзначив Майстер, натякаючи на відставку російського чиновника з посади керівника "РЖД" у 2015 році. На його думку, задача нового інституту - "вплив та лобізм". Виходячи з роботи фонду "Діалог цивілізацій", експерт вважає, що мова буде йти про просування консервативних ідей, альтернативних західній і передусім - неоліберальній американській моделі цивілізації.

Співзасновник інституту: Пропаганди не буде

Петер Шульце відкидає звинувачення в пропаганді, що звучать на адресу інституту, і називає таке трактування у німецьких ЗМІ "абсурдним". "Поки я буду там працювати, пропаганди не буде", - запевняє він.

Берлін не випадково став місцем розташування нового інституту Якуніна, вважають експерти. "Німеччину, можливо, сприймають у Росії як ключову європейську країну", - пояснив Ганс-Геннінґ Шредер. А Штефан Майстер відзначив, що задача інституту - створити глобальну мережу, але, оскільки він буде в Берліні, то впливатиме і на німецькі еліти, і на академічні кола. У тому числі через участь у політичних ток-шоу на телебаченні, каже Майстер. Експерт вважає, що на тлі нинішньої кризи в Європі такі погляди можуть знайти свою аудиторію. Вирішальною, на його думку, буде відповідь на питання, чи вдасться інституту залучити до своїх лав тих, кому в Німеччині довіряють.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою