1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Банки-банкрути не закривають через судові заборони

Олена Губар27 червня 2016 р.

Збанкрутілі банки не так легко закрити - власники деяких з них через суди забороняють їх ліквідацію. Тому повернення депозитів вкладникам може стати незаконним.

https://p.dw.com/p/1JEEV
Фото: Bilderbox

Власники збанкрутілих банків дедалі частіше домагаються в судах заборони їх ліквідувати. Нещодавно Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) повідомив, що суд заборонив йому пропонувати Національному банку України (НБУ) ліквідувати банк "Юнісон", що був визнаний неплатоспроможним в квітні.

Це вже не перша така судова заборона. Нещодавно власник "Укрінбанку" виграв у суді справу проти Нацбанку і ФГВФО й заборонив їм ліквідацію фінустанови. До цього "Українська бізнес група" наклала в суді заборону на ліквідацію РВС Банку, а компанія Олега Бахматюка Perusta Constructions заборонила ФГВФО пропонувати Нацбанку оголошувати ліквідацію банку "Фінансова ініціатива".

Суди не погоджуються з НБУ

У більшості випадків суди виносять такі рішення, посилаючись на те, що банк може бути визнаний неплатоспроможним виключно після сплину 180 днів після отримання статусу проблемного, і не раніше. Хоча Нацбанк часто не погоджується чекати так довго. У фонді гарантування також не згодні з такою позицією судів. "Суд прийняв рішення навіть не дивлячись на те, що об’єктивно вже немає жодних шансів на оздоровлення, а подальше затягування лише призводить до ще більш тяжких наслідків та порушень прав вкладників і кредиторів такого банку",- прокоментували в ФГВФО рішення суду по Укрінбанку.

Але Нацбанку іноді вдається оскаржити або просто не виконувати такі судові рішення і все ж таки почати ліквідацію банків-банкрутів. Наприклад, арабська компанія Primestar Energy FZE домоглася судової заборони на ліквідацію Укргазпромбанку. Але в НБУ сказали, що отримали це судове рішення вже після того, як рішення про його закриття було ухвалено. Інвестор Всеукраїнського банку розвитку - компанія "Екосіпан" - навесні минулого року в суді заборонив починати ліквідацію банку. Однак Нацбанк оскаржив це рішення і в результаті все-таки ліквідував банк. А власник банку "Союз" Сергій Дядечко хоч і заборонив його ліквідацію, але Нацбанк прийняв це рішення повторно.

Проблеми вкладників

Найбільш невизначеною ситуація в такому випадку стає для вкладників збанкрутілих банків. Зазвичай ФГВФО починає виплачувати їм депозити на суми до 200 тисяч гривень вже через декілька тижнів після визнання банку неплатоспроможним. І зазвичай на той момент, коли суд приймає рішення про незаконність такого статусу, значна сума вкладів вже повернута клієнтам банку за рахунок держави. На думку фонда, ці виплати можуть стати незаконними.

"Відміна запровадженої в Укрінбанку процедури ліквідації, в межах якої Фондом гарантування вкладів фізичних осіб вже було виплачено гарантоване відшкодування вкладникам збанкрутілого банку на загальну суму 1,788 мільярдів гривень, призведе до того, що виплачені Фондом кошти по-суті стануть безпідставно набутим майном з відповідними негативними наслідками",- повідомили в ФГВФО.

Під удар потрапляє багато вкладників. Загалом Фонд гарантування виплатив вже біля 5,5 мільярда гривень клієнтам тих банків, ліквідація яких заборонена. Але юристи вважають, що в держави немає права вимагати від вкладників повернення виплачених коштів.

"Скасування судом рішень Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про введення тимчасової адміністрації або ліквідації банку не тягне за собою наслідків у вигляді необхідності вкладників повертати отримані ними гарантованих сум або відновлення депозитних договорів. Фонд гарантування може пред'явити свої претензії до акціонерів банків. Проте перспективи задоволення таких претензій досить туманні",- пояснив DW адвокат, керуючий партнер адвокатського об`єднання "Suprema Leх" Віктор Мороз.

Але в ФГВФО все ж таки не виключають, що їм доведеться вирішувати це питання. "Ми не розуміємо ці судові рішення, суди роблять що хочуть. Але якщо все ж таки неплатоспроможність якогось банку буде остаточно визнана незаконною, то виявиться, що ми незаконно виплатили гроші вкладникам з бюджету. В такому випадку будемо повертати ці гроші з самих цих банків і їх власників",- пояснив DW директор розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою