1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Економічний вимір Brexit: ризики й шанси

Андреас Бекер, Дмитро Каневський24 червня 2016 р.

Країни ЄС - найважливіші торговельні партнери Великобританії. Вихід Сполученого Королівства з ЄС залишає чимало запитань без відповідей.

https://p.dw.com/p/1JCeY
Економічний вимір Brexit: ризики й шанси
Фото: Reuters/R. Boyce

Прогнозів щодо економічних наслідків виходу Великобританії зі складу Європейського Союзу не бракує. Прихильники та опоненти Brexit використали тонни паперу для досліджень, що мали б підкріпити відповідну позицію кожної зі сторін.

Більшість досліджень містять у собі однозначний висновок: вихід з ЄС потягне за собою чималі збитки, насамперед для самої Великобританії. Майже половина британського експорту припадає на країни ЄС. Понад половину товарів Лондон імпортує з Євросоюзу. Після виходу з ЄС економіка країни може скоротитися на 14 відсотків, йдеться у дослідженні німецького Фонду Бертельсманна. А це майже 300 мільярдів євро.

Розрахунки, цифри та прогнози економістів та статистиків не є настільки загрозливими. Як саме зміняться економічні зв'язки через Brexit, зараз точно не скаже ніхто. Спочатку між Великобританією та ЄС має бути досягнуто відповідних домовленостей, як того вимагає 50 стаття Договору про ЄС.

Тривала невизначеність

А це може довго тривати. Ця ж 50 стаття встановлює крайній термін у два роки. Однак цей термін може бути подовжений Європейською радою. До слова, британська консалтингова компанія Global Counsel прогнозує, що період невизначеності може тривати "десять років або довше". Така невизначеність, як відомо, є отрутою для бізнеса.

"Звичайно, інтерес британців в тому, щоби на переговорах хоча б частково зберегти доступ своїх компаній до спільного ринку ЄС. Водночас ЄС теж зацікавлений у тому, щоби не втратити доступ європейських компаній до британського ринку", - сказав у розмові з DW економічний експерт Рольф Ведер з університету Базеля. Він прогнозує, що підсумком переговорів між Лондоном та Брюсселем стане угода про зону вільної торгівлі в тому чи іншому вигляді.

У зовнішній торгівлі Великобританії з ЄС вже тривалий час домінує дефіцит. Тобто, британці більше імпортують з ЄС, ніж експортують. Позиції британців є сильнішими у наданні послуг, ніж у виробництві. Насамперед через сильні позиції лондонського Сіті - одного з найважливіших фінансових центрів світу. У категорії надання послуг країна вже багато років реєструє профіцит торгового балансу. Цього, однак, недостатньо для покриття дефіциту у товарній торгівлі.

Найбільший зиск від перебування у спільному ринку ЄС мають британські банки та страхові компанії, які можуть пропонувати свої послуги в усіх країнах-членах спільноти. Після виходу з ЄС все залежатиме від того, які умови "виторгує" для себе британський фінансовий сектор. "ЄС дуже зважатиме на те, щоб не надати Великобританії забагато преференцій", - прогнозує Ведер. Зрештою, з виходом Лондона із ЄС Брюссель втратить важливого платника внесків. Тож не варто очікувати, що британці отримають у винагороду за Brexit серйозні поблажки.

Швейцарія як приклад?

За можливу модель економічних відносин між Великобританією та ЄС нерідко наводять у приклад Швейцарію. Альпійська країна хоча й не є членом ЄС, але насолоджується чималою свободою у ділових зв'язках із Євросоюзом. Одначе про вільний ринок надання послуг швейцарцям так і не вдалося досягти з Брюсселем домовленостей. Якщо ж цього не вдасться і британцям, "це дорого обійдеться фінансовому сектору Великобританії", застерігає Ведер і вказує на приклад "не дуже добре інтегрованого" фінансового сектора Швейцарії.

Водночас, за словами Ведера, Brexit несе в собі й шанси для економіки. Британці разом зі швейцарцями та іншими можуть спробувати ефективність альтернативної моделі, наприклад у межах EFTA (Європейська асоціація вільної торгівлі) - максимально вільна торгівля, але питання регуляції ринку праці, міграції чи соціальних виплат залишаються в компетенції національних урядів.

Рольф Ведер, який є прихильником тіснішої європейської інтеграції, вважає, що Brexit може зрештою піти на користь. "Вихід ще двох-трьох країн міг би зробити ЄС більш однорідним. Країни, що залишаться, могли б продовжити експеримент зі щільнішої інтеграції, зі створення союзної держави". А вже самі громадяни, каже Ведер, могли б у майбутньому визначитися з тим, яка з моделей пасує їм найбільше.

Brexit вже відчули на фінансових ринках (24.06.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою