1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Доповідачка ПАРЄ: Мета Кремля - дестабілізація України

Вікторія Власенко, Страсбург22 червня 2016 р.

Агресивна політика РФ щодо України спрямована на те, щоб не випустити Київ зі сфери свого впливу, йдеться у проекті доповіді "Політичні наслідки конфлікту в Україні", ухваленому в ПАРЄ в Страсбурзі.

https://p.dw.com/p/1JBIR
Руйнування внаслідок бойових дій на Донбасі (архівне фото)
Руйнування внаслідок бойових дій на Донбасі (архівне фото)Фото: DW/F. Warwick

Стрімке погіршення безпекової ситуації на Донбасі, а також посилення контролю Росією над місцевими сепаратистами робить шанси на виконання мінських домовленостей дуже слабкими, наголошується в проекті доповіді "Політичні наслідки конфлікту в Україні". Документ ухвалили у середу, 21 червня, на засіданні політичного комітету Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) в Страсбурзі.

"Незрозуміло, чи сама Росія прагне поновити український суверенітет на цих територіях, чи хоче затягувати конфлікт на сході України, щоб таким чином поглиблювати нестабільність в цій країні, одночасно надсилаючи гібридні загрози решті Європи", - йдеться у документів. У зв'язку з цим, як наголошується далі, можна зрозуміти сумніви української влади в успіхові мінських домовленостей, зокрема пункту про спеціальні положення щодо статусу Донбасу та проведення там місцевих виборів, адже найважливіша вимога Мінська - припинення вогню "не може вважатися виконаною доти, доки російські війська і важке озброєння присутні в регіоні".

Водночас у проекті доповіді зауважується, що "тільки демократична Україна зі стабільними державними інститутами, які функціонують за принципом верховенства права" може бути сильною і процвітаючою, "здатною зупинити зовнішню агресію та відновити мир".

Збройний конфлікт, а не внутрішня криза

Автор доповіді, чеська депутатка ПАРЄ Крістіна Зелєнкова (Альянс лібералів і демократів за Європу) в інтерв'ю DW розповіла, що спочатку назва її документу була сформульована так: "Політичні наслідки кризи в Україні". Проте в процесі роботи над текстом слово "криза" була замінено словом "конфлікт". Адже, за словами Зелєнкової, "криза" означає наявність внутрішніх проблем в самій Україні. "Насправді моя доповідь про те, які наслідки має для України зовнішня військова агресія Росії", - пояснила вона.

Дії Росії справили надзвичайно негативний вплив на політичну й економічну ситуацію в Україні, констатувала депутатка ПАРЄ. "Мета, яку переслідує російська влада, - дестабілізація України", - доходить висновку Зелєнкова. Вона вважає, що міжнародні санкції різних рівнів є поки що найдієвішим механізмом впливу на Кремль, проте висловила жаль, що уряди європейських країн вже не мають єдиної позиції з цього приводу.

Без надії на "перезавантаження"

На думку Зелєнкової, Росія зумисне уникає міжнародного діалогу з пошуку шляхів врегулювання конфлікту на Донбасі. "У процесі підготовки доповіді мені жодного разу не вдалося зустрітися ні з членами російської делегації в ПАРЄ, ні з іншими російськими політиками, щоб почути їхню точку зору й зібрати інформацію для моєї доповіді, яку я намагалася зробити якомога об'єктивнішою", - розповіла Зелєнкова.

Міжнародній спільноті не варто покладати оптимістичні сповідання на оновлений діалог з Москвою після виборів до Держдуми РФ, які мають пройти цієї осені, вважає депутатка ПАРЄ. Бо вибори навряд чи "кардинально змінять політичну ситуацію в Росії і сформують ту силу, яке розпочне діалог з Україною". "Такого бажання й волі російської сторони я не бачу", - констатувала Зелєнкова.

За її словами, російська сторона демонструє дедалі менше інтересу "вирішити український конфлікту у мирний спосіб". "Якби росіяни хотіли зробити це, то прагнули б діалогу, а не надсилали б на Донбас надсучасну зброю", - переконана доповідачка.

Зелєнкова також зауважує, що якщо на початку роботи над доповіддю вона кваліфікувала події на Донбасі як "гібридну анексію", то зараз вона переконана, що це відкрита російська анексія, тому що на українсько-російському кордоні з боку РФ "скупчені десятки тисяча російських солдатів".

Причинно-наслідковий зв'язок

У доповіді говориться про необхідність провести вибори на окупованому Донбасі. Проте Зелєнкова наголошує, що реальне припинення вогню й повне повернення Україні контролю над кордонами - неодмінна передумова для проведення вільних виборів на окупованих територіях, які мають відбуватися згідно з українським законодавством і за міжнародними стандартами, за участі різних політичних партій і спостерігачів. Поки що, за її словами, ніхто, навіть місія ОБСЄ, не може гарантувати безпеки на окупованих територіях Донбасу.

Незважаючи ні на що, Україна повинна продовжувати йти обраним шляхом, українська влада має бути сильнішою і рішучішою не лише у внесенні необхідних змін до законодавства, а й у втіленні їх у життя. "Ми критикуємо українську владу за відсутність волі до імплементації реформ, до боротьби з корупцією, нам не подобаються дії прокуратури чи те, як діє судова система, проте ми чудово розуміємо, що все ця ситуація великою мірою пояснюється тим, що Росія не хоче відвести свої війська та припинити збройну агресію проти України", - наголосила Зелєнкова.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою