1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Допінгові скандали в Росії: до чого тут держава?

Ілля Коваль, Дмитро Прокопчук18 червня 2016 р.

Російським легкоатлетам заборонили участь в цьогорічній Олімпіаді. DW дізнавалась, чому російських спортсменів ловлять на вживанні заборонених стимуляторів частіше за інших.

https://p.dw.com/p/1J9AJ
Фото: picture-alliance/AP Photo/F. Coffrini

За останній рік російські спортсмени опинилися в центрі цілої серії допінгових скандалів. Десятки атлетів з РФ, серед яких - призери Олімпійських ігор останніх років, були запідозрені у вживанні заборонених препаратів. Чи може це бути збігом, чи ж застосування допінгу в російському спорті схвалено на вищому рівні? Щонайменше російські антидопінгові служби недобросовісно виконували свою роботу, впевнені спостерігачі.

Скандал за скандалом

Наприкінці травня нинішнього року Міжнародний олімпійський комітет (МОК) провів планову перевірку сотень допінг-проб учасників літніх Олімпійських ігор 2008 і 2012 років. Такий захід спричинило те, що технології виявлення заборонених препаратів за останні роки просунулися вперед. За підсумками перевірки в застосуванні допінгу запідозрили 54 спортсменів: 31 атлет - з ігор в Пекіні і 23 - учасники лондонської Олімпіади. Мало не половина всіх позитивних проб, а саме - 22, належать росіянам.

Цим сумним для Росії результатам перевірки передували одразу кілька допінг-скандалів. Зокрема, спецкомісія Всесвітнього антидопінгового агентства WADA провела розслідування і наприкінці 2015 року вказала на систематичне використання допінгу в російській легкій атлетиці.

У березні 2016 року розгорівся скандал з вживанням російськими спортсменами мельдонію, який для більшості замішаних в ньому закінчився благополучно. А в середині травня в газеті The New York Times з'явилися одкровення екс-глави Московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова, який перебрався в США і який стверджує, що десятки російських атлетів вживали допінг під час зимових Олімпійських ігор в Сочі в 2014 році. Причому махінації з допінгом, за його словами, здійснювалися в межах державної програми.

Порушник нагороджений грамотою "за внесок у перемогу Росії"

Існують різні версії причин масового виявлення допінгу в крові російських чемпіонів. Як уже зазначалося, Григорій Родченков наполягає на тому, що застосування заборонених препаратів російськими спортсменами було схвалено на рівні найвищого спортивного керівництва РФ. Щонайменше, під час домашньої Олімпіади в Сочі.

Григорій Родченков
Григорій РодченковФото: picture-alliance/dpa/V. Belousov

Міністр спорту Росії Віталій Мутко стверджує, що всі порушення, про які повідомив Родченков, були здійснені самим же Родченковим з власної ініціативи: "Родченков плутає себе з державою. Це робив він особисто. (...) Тут держава взагалі ні до чого", - заявив Мутко 30 травня в ефірі "Першого каналу". Більше того, за словами міністра, екс-керівника антидопінгової лабораторії в Москві звільнили саме за ці проступки і тепер Слідчий комітет РФ веде щодо Родченкова розслідування.

"Родченкова звільнили за те, що покривав, знищував проби, вів якихось спортсменів за винагороду", - підкреслив Віталій Мутко. Але насправді Родченков сам подав у відставку, і зробив це лише після публікації доповіді незалежної комісії WADA в листопаді 2015 року. Комісія звинуватила його в умисному знищенні (за два місяці до цього) понад тисячі проб з метою приховати застосування допінгу росіянами. Григорій Родченков категорично відкинув ці звинувачення, стверджуючи, що знищив проби з простроченим терміном зберігання і що це знищення було плановим.

За рік до цього, в жовтні 2014 року, Мутко власноруч нагородив Родченкова Почесною грамотою президента РФ як одного з працівників спортивної галузі, які зробили "величезний внесок в проведення, організацію і перемогу збірної Росії на XXII Олімпійських зимових іграх в Сочі".

Віталій Мутко
Віталій МуткоФото: Reuters/M. Shemetov

ЗМІ писали, що Григорій Родченков і його заступник Тимофій Соболевський в 2012 році розробили тест для ретроспективного виявлення застосування стероїдних гормонів. Навесні 2016 року цей метод нібито був застосований для аналізу 454 проб, узятих під час Олімпіади 2008 року в Пекіні, і дозволив виявити 31 випадок застосування допінгу.

"У Росії заплющували очі на допінг"

Опитані DW німецькі експерти і представники спортивних організацій не готові стверджувати, що в Росії існує державна система застосування допінгу. "Для початку необхідно дочекатися результатів подальшого розслідування WADA", - пояснили DW в Німецькому олімпійському спортивному союзі (DOSB). Згоден з цим і керівник Інституту біохімії Німецького спортивного університету в Кельні (DSHS), професор Вільгельм Шенцер. Втім, на думку співрозмовника DW, вже зараз очевидно, що "принаймні у Росії на допінг заплющували очі і не боролися з ним серйозно".

"Росії складно за шість місяців змінити систему, яка працювала 30 або 40 років", - заявив 31 травня норвезькій газеті Verdens Gang глава інспекційної комісії IAAF по Росії Руне Андерсен. Ймовірно, він має на увазі потурання російських антидопінгових служб, яке розкрилося в ході розслідування WADA наприкінці 2015 року.

Антидопінговий центр у Москві
Антидопінговий центр у МосквіФото: picture-alliance/AP Photo/A. Zemlianichenko

"Ми виявили низку шокуючих і жахливих фактів, які оголили вади в російській антидопінговій системі", - розповів DW речник WADA Бен Ніколс. "Ми стурбовані наявними прогалинами в системі контролю в російському спорті", - поскаржилася в інтерв'ю DW речниця Національного антидопінгового агентства Німеччини (NADA) Єва Бунтгофф.

Якщо росіян допустять на Ігри, то ретельно перевірять на допінг

У зв'язку з цим Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) було визнано таким, що не відповідає вимогам WADA. Його тимчасово відсторонили від перевірки спортсменів. Замість нього контроль російських атлетів поки фактично веде Британська антидопінгова служба, пояснив Ніколс. А незалежні експерти займаються радикальним переглядом антидопінгової програми РУСАДА і відновленням довіри до системи антидопінгового контролю в Росії.

Але цей процес навряд чи завершиться до початку Олімпіади в Ріо. Поки ж МОК повідомив про дворазове збільшення бюджету програми передолімпійських перевірок на допінг. Особливу увагу буде приділено країнам з контролем, що не відповідає вимогам.

У п'ятницю, 17 червня, Рада Міжнародної асоціації федерацій легкої атлетики (IAAF) підтвердила рішення виключити російських спортсменів з Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро в серпні. Питання дискваліфікації пізніше розглянуть у Міжнародному олімпійському комітеті. 21 червня МОК проведе спеціальне засідання, на якому обговорить питання "колективної відповідальності" і "індивідуального правосуддя" щодо відсторонення спортсменів від участі в Олімпіаді у Ріо.

Німецький журналіст: Росія не має брати участь в Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою