1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Красиві слова без системного підходу

Лілія Гришко6 червня 2016 р.

Нового генпрокурора України не влаштовує реформа прокуратури, яку провів його попередник. Юрій Луценко збирається радикально оновити цю систему. Однак чи вдасться йому це зробити за допомогою "чисток" кадрів?

https://p.dw.com/p/1J0Fr
Генеральна прокуратура України
Генеральна прокуратура УкраїниФото: PD

Після свого призначення новий генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що реформуватиме прокуратуру. Він, зокрема, збирається переглянути результати конкурсного добору на посади місцевих прокурорів, який був проведений ще за керування ГПУ Віктором Шокіним. За словами Луценка, для нього є неприйнятним, що на цьому конкурсі з близько 3,5 тисяч кандидатів лише двоє нових людей, які раніше на працювали в органах прокуратури, пройшли конкурсний відбір і були призначені місцевими прокурорами. При цьому всі інші посади у 180 місцевих прокуратурах обійняли колишні прокурори.

Для того, аби змінити ситуацію новий генпрокурор навіть призначив собі окремого заступника з поза системи - Валентину Теличенко, відомого адвоката кількох гучних справ, зокрема справи Георгія Гонгадзе. "Її завдання - проведення нових конкурсів у місцеву прокуратуру. Трава має пробити асфальт, туди мають зайти люди з юридичної освітою поза системи прокуратури. Її завдання також - реформа академії прокуратури за західними стандартами для перенавчання працівників прокуратури, а не для обміну досвідом сумнівної якості", - сказав Юрій Луценко під час своєї першої прес-конференції на посаді генпрокурора.

Зміни можливі, але..

Відкритий конкурс на посади керівників місцевих прокуратур, їхніх перших заступників та заступників Генеральна прокуратура Україна проводила з липня до грудня 2015 року. До конкурсу допускались усі бажаючі з досвідом роботи юристом не менше 5 років. Тести для конкурсного відбору для роботи в прокуратурі готували за підтримки Євросоюзу. Фінансову підтримку конкурсу надавало посольство США в Україні.

У результаті конкурсу більшість вакантних посад було заповнено, однак оновлення системи так і не відбулося. Місцеві прокурори призначені терміном на п’ять років, зауважує юрист, експерт з реформування системи прокуратури Центру політико-правових реформ, один з розробників чинного кримінально-процесуального кодексу України Олександр Банчук. "Люди призначені законно. Працюють. Без змін до закону звільнити їх і почати новий конкурс на посади у місцеві прокуратури не можливо. Єдине, де можна щось змінити - добрати по новому конкурсу ще на кілька посад, які є вакантними", - радить Банчук.

Реформи через очищення

Однак у Валентини Теличенко своє бачення змін. "Повторних конкурсів замість тих, ніхто проводити не буде. Це ж не балалайка і не шарманка, щоб ми грали одне і теж саме багато разів", - заявила Теличенко 2 червня в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі 1+1. За її словами, нові люди в систему мають прийти в результаті роботи департаменту внутрішньої безпеки ГПУ, який очолив колишній доброволець з АТО Петро Шкутяк. "Я переконана, що в результаті роботи цього департаменту з'являться сотні нових вакансій", - сказала заступниця Юрія Луценка.

За її словами, очищення кадрового складу системи прокуратури в Україні повинно йти двома шляхами: притягнення прокурорів до кримінальної відповідальності, якщо є підстави і звільнення з посади людей, які не відповідають критеріям. Валентина Теличенко вважає, що роботи в ГПУ їй не бракуватиме. "Поява нових вакансій означатиме, що потрібно буде проводити конкурси на заміщення цих посад. Це буде наша перша спроба використати нові підходи до цих конкурсів і добору кадрів у систему прокуратури", - наголошує Теличенко.

Красиві слова

Як запевняє Юрій Луценко, перевіряти на доброчесність у середині прокуратури будуть всіх. Для цього департамент, очолюваний Петром Шкутяком, аналізуватиме декларації прокурорів, аудіо та відео з підтвердженням корупційних дій прокурорів, які громадяни можуть надіслати через інтернет цьому департаменту, а також перевіряючи дані прокурорів через бази фіскальної та прикордонної служби.

"Якщо арифметика (з задекларованими витратами прокурорів - Ред.) не буде сходитися, вони будуть звільнені наказом генпрокурора за порушення кодексу етики прокурорів", - заявив Юрій Луценко.

Але саме в цьому є проблеми, застерігає голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. За його словами, прокуратура не має доступу до баз даних державної фіскальної служби чи будь-якої іншої. "Ніяких сотень вакансій в результаті таких чисток не буде. Це казки. Вони не мають прямих доступів до баз даних, а можуть лише мати опис майнового стану своїх працівників, переписуючись з міністерством юстиції. Ніхто звільнений не буде. Луценко говорить красиві речі, але системного підходу до реформування прокуратури немає. І це велика проблема", - сказав DW Віталій Шабунін.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою