1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Клімкін та Штайнмаєр з'ясовували стосунки в Берліні

Микита Жолквер1 червня 2016 р.

Міністри закордонних справ Німеччини та України розійшлись в думках щодо можливості поетапного скасування санкцій проти Росії. Подробиці - в репортажі кореспондента DW з Берліна.

https://p.dw.com/p/1IySy
Клімкін та Штайнмаєр на прес-конференції в Берліні, 1 червня 2016 року
Клімкін та Штайнмаєр на прес-конференції в Берліні, 1 червня 2016 рокуФото: picture-alliance/AP Photo/M. Sohn

Візит міністра закордонних справ України до Берліна 1 червня не був заздалегідь запланований. Як повідомили кореспонденту DW джерела в берлінських дипломатичних колах, Павло Клімкін приїхав "з'ясувати стосунки" зі своїми німецьким колегою та "просити роз'яснень" Франка-Вальтера Штайнмаєра щодо його заяв про можливість поетапного скасування санкцій ЄС, запроваджених проти Росії за її дії з дестабілізації ситуації на сході України.

Згідно з висловлюваннями обох міністрів на прес-конференції за результатами переговорів стало зрозуміло, що роз'яснення Штаймаєра не цілком задовольнили голову МЗС України.

Міністрам не до жартів

Почали два міністри, як зазвичай, з обміну люб'язностями та нагадувань про те, як давно вони знайомі - ще відтоді, коли Клімкін був послом України в Німеччині.

"Найголовніша подія в наших двосторонніх відносинах, - пожартував Штайнмаєр, - відбудеться за кілька днів, 12 червня, коли в групі "С" Чемпіонату Європи з футболу зустрінуться збірні Німеччини та України". Ми матимемо того дня півтори години, аби переглянути матч, підхопив Клімкін та додав, що футбол - це той виняток, коли Німеччина та Україна протистоять один одному.

В усьому іншому, однак, міністрам було не до жартів. Штайнмаєр розчарований браком прогресу у справі реалізації мінських домовленостей, та тією обставиною, що не виконуються домовленості, досягнуті на уже регулярних переговорах у "нормандському форматі".

Це, за його словами, стосується як військових, так і політичних аспектів урегулювання конфлікту на Донбасі, зокрема, відсутності ще й досі хоча б загального уявлення, на основі якого можна було б розробити закон про вибори на територіях, підконтрольних сепаратистам.

Павло Клімкін покладає відповідальність за нову ескалацію ситуації на Донбасі на сепаратистів, які отримують, за його словами, масштабну військову допомогу через неконтрольовану ані українським прикордонниками, ані спостерігачами ОБСЄ ділянку українсько-російського кордону. "Російська сторона, на жаль, взагалі не готова вести розмову на цю тему по суті", - наголосив він.

Заперечення Клімкіна

У такій ситуації Клімкін вважає контрпродуктивними "будь-які сигнали, що натякають на можливість передчасного пом'якшення санкцій". Український міністр на прес-конференції в Берліні закликав до "логіки політичної солідарності", казав, що "лише за умови виконання ключових, фундаментальних положень мінських угод у повному обсязі можна було би говорити про пом'якшення чи скасування санкцій".

Наскільки переконливими були заперечення Клімкіна для міністра закордонних справ Німеччини? Відповідаючи на питання кореспондента DW, Штайнмаєр закликав повірити в накопичений ним досвід ведення переговорів щодо мінського процесу.

"Тісний зв'язок санкцій з прогресом у справі реалізації мінських домовленостей ніхто під сумнів не ставить, - додав він. - Моя пропозиція полягає у тому, щоб продуманіше, ніж це було раніше, поводитися з інструментом санкцій".

Штайнмаєр вважає, що в ім'я створення додаткових стимулів допустимо "подумати" про те, як реагувати в аспекті санкцій у тому разі, якщо буде досягнуто "істотного прогресу" у мінському процесі. Він, щоправда, не уточнив, який саме прогрес можна з його точки зору називати істотним.

"Потcдaмські зустрічі": що означала заява Штайнмаєра про санкції? (31.05.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою