1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Німецька експертка: Савченко має великий кредит довіри

Інтерв'ю провів Данило Білик31 травня 2016 р.

Менш ніж за тиждень після звільнення з російської в'язниці Надія Савченко виступила у Раді як депутатка. Про її перспективи в політиці України DW поговорила зі Сюзан Стюарт з німецького Фонду "Наука і політика" .

https://p.dw.com/p/1Ixrh
Надія Савченко під час промови у Верховній Раді 31 травня
Надія Савченко під час промови у Верховній Раді 31 травняФото: Getty Images/AFP/G. Savilov

Іще кілька днів тому Надію Савченко було звільнено з російської в'язниці. Про неї говорили передусім як про політичну ув'язнену. Уже сьогодні вона виступила в українському парламенті як народна депутатка. Які політичні перспективи має Савченко на політичній арені України?

Ми поки що не знаємо багато про Надію Савченко як політика. Це був перший день її роботи в парламенті. Безумовно, на неї буде спрямовано дуже багато уваги, але вона - лише одна людина у великій конструкції української політики. І, як Савченко сказала сама, вона готова брати в ній активну участь, але, водночас, нібито готова й надалі лишатися льотчицею.

Я думаю, що, з одного боку, в Україні існує попит на політиків, які щиро працюють на користь своєї країни. З іншого боку, існує увесь цей загальний політичний контекст - парламент, політичні партії, і поки що абсолютно незрозуміло, яке місце вона хоче і може знайти для себе в ньому.

Савченко не є професійним політиком. Чи є, на Вашу думку, готовими інші політики та політичні сили в Україні підтримувати її та, якщо так, які саме?

Сюзан Стюарт з берлінського Фонду "Наука і політика"
Сюзан Стюарт з берлінського Фонду "Наука і політика"Фото: SWP

До цього часу всі сили були спрямовані на те, щоб її звільнити, аби вона взагалі могла повернутися в Україну. І вона була радше символом, героїнею, кимось, хто захищав свою країну в дуже важких умовах. Тож я не думаю, що багато хто серйозно думав над тим, як виглядатиме ситуація, коли вона повернеться і як потрібно буде із нею поводитися. Мені здається, усі міркування на цю тему тільки починаються. Та в цілому я думаю, що і серед нинішніх політичних партій в Україні існує попит на людей, які щирі в своїх діях в умовах нинішньої важкої ситуації. Все ж потрібно почекати та подивитися, як цей політичний контекст України розвиватиметься за її участі.

Багато європейських, зокрема, й німецьких політиків, активно закликали до звільнення Надії Савченко, коли вона перебувала в Росії. Чи може вона розраховувати на підтримку європейців також як політик?

Я думаю, загалом так. Тут (на Заході та в Німеччині. - Ред.) також багато хто спостерігав за всім процесом та радів разом з Україною через те, що вона змогла повернутися. Тепер усе залежить від того, як вона позиціонує себе як політик, чи вирішить залишитися в політиці та з якими темами. Але в цілому так, я думаю, вона має великий кредит довіри.

Савченко пообіцяла опікуватися після свого повернення питаннями звільнення інших українських політв'язнів у Росії, а також контролю за українською армією. Чи можна розраховувати на досягнення нею успіхів у цій царині?

Це дійсно ті сфери, де вона має досвід. Вона сама була ув'язненою в Росії, вона знає ситуацію в українській армії, адже була льотчицею. Тож це дійсно ті галузі, де Савченко могла б застосувати свій досвід. Але це непрості питання, особливо що стосується звільнення в'язнів, адже воно залежить від російського контексту та рішень російського державного керівництва.

Чи існують також інші питання, на яких Савченко могла би спеціалізуватися в українській політиці й певним чином позиціонувати себе в них?

Зараз особливо важливою темою є ситуація на окупованих територіях (Сходу України. - Ред.) та на всьому Донбасі. В Україні було створено нове міністерство, яке покликане опікуватися цими територіями. І я думаю, що парламент також має відігравати в цьому процесі певну роль. Це також могло б бути сферою, в якій могла б себе проявити пані Савченко та інші, хто має досвід із цими територіями.

Савченко була частиною добровольчого батальйону "Айдар", якому 2014 року правозахисники закидали злочини на Донбасі, зокрема викрадення та жорстоке поводження з людьми. Крім цього, деякі експерти говорять про її буцімто націоналістичний бекграунд. Чи може її політична діяльність також нести в собі небезпеку?

Це дуже залежить від того, як вона сама себе позиціонує. Коли про неї дискутують у Німеччині, то усі перелічені вами пункти сьогодні, на мою думку, не виходять на перший план. Її страждання у російських тюрмах і зусилля задля її звільнення, а не питання добровольчих батальйонів були в центрі суспільної дискусії. Питання батальйонів дійсно було актуальним раніше, але сьогодні державі в Україні вдалося більш-менш інтегрувати їх у свої структури.

Звісно, в Україні є сили, у випадку яких можна говорити про те, що вони сприяють поляризації суспільства. Але, виходячи з мого сьогоднішнього розуміння та бачення ситуації, я не можу сказати, що Савченко до них належить.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою