1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

П'ять років після ліквідації Усами Бен Ладена

Діана Ходалі, Дмитро Губенко2 травня 2016 р.

Усама Бен Ладен: Для США він був ворогом держави номер один, для світу - обличчям тероризму. Але 2 травня 2011 року його вбили, і на сцену вийшла "Ісламська держава".

https://p.dw.com/p/1IgWY
"Аль-Каїда": П'ять років без Усами Бен Ладена
Фото: Matthias Sailer

Наприкінці квітня перевдягнені кур'єрами однієї зі служб доставки нападники увірвалися до житлового будинку у Даці та брутально, за допомогою мачете та вогнепальної зброї, вбили двох ЛГБТ-активістів - Хулхаза Маннана та Махбуба Тоноя. Як оголосило терористичне угруповання "Ансар аль-Іслам" - філія "Аль-Каїди" у Бангладеш - обидва чоловіки з 1998 року "день і ніч" працювали над поширенням гомосексуалізму серед людей. У цьому їх, мовляв, підтримували США та їхні "індійські союзники".

Такі смертоносні напади час від часу нагадують світові, що терористична організація "Аль-Каїда", яку колись очолював Усама Бен Ладен, усе ще існує. Хоч і відійшла в останні роки через появу "Ісламської дердави" (ІД) на другий план. Наскільки потужною сьогодні є терористична організація, яка 2001 року змусили Америку почати "війну з тероризмом"? Чи змінилася "Аль-Каїда"?

Бойовики ІД у Сирії
Бойовики ІД у СиріїФото: picture alliance/AP Photo/Raqqa Media Center

Піднесення та падіння "Аль-Каїди"

Усама Бен Ладен був лідером "Аль-Каїди" з часу заснування терористичної організації. Саме він вигадав її назву (з арабської - "база") та фінансував афганських моджахедів. Наприкінці 1980-их під час війни в Афганістані він уперше потрапляє у поле зору громадськості. Тоді арабські бойовики поспішали на допомогу своїм афганським одновірцям, які боролися з радянськими військами. Те, що довгий час було досить вільною мережею джихадистів, у 1997 році Бен Ладен та друга людина в "Аль-Каїді" Айман аль-Завахірі перетворили на організацію, яка наводить жах на світ. "Аль-Каїда" створює тренувальні табори, і боротьба, яку Бен Ладен веде проти західного впливу в мусульманському світі, стає боротьбою всіх войовничих джихадистів.

Терористична група оформлюється, стає організованішою. "Аль-Каїда" завжди мала відчутний бюрократичний та ієрархічний характер", - каже експерт берлінського фонду "Наука та політика" (SWP) з тероризму Ґідо Штайнберґ. Теракти проводилися тільки з дозволу Центру. І вже за чотири роки Бен Ладен вражає світ: 11 вересня 2001 року відбуваються найстрашніші теракти в історії США. У відеозверненні головний терорист оголошує: "З Божою допомогою кінець Америки наближається. І молю Бога прийняти цих молодих людей як мучеників. Вони зробили велику справу. Вони змусили нас, мусульман, пишатися, а Америці дали урок, який вона не забуде".

Експерт з тероризму Ґідо Штайнберґ
Експерт з тероризму Ґідо ШтайнберґФото: W/K. Salameh

Але час розплати прийшов швидко. Того ж року американські війська вторгаються до Афганістану, де починають боротьбу з "Аль-Каїдою" та Талібаном. Бен Ладен та його люди відступають на північ Пакистану. Бойовики втрачають свої бази на частині території Афганістану та Пакистану, а також митні надходження. "Бен Ладен тоді заліг на дно, залишивши свого заступника аль-Завахірі поширювати ідеологію серед самостійних та децентралізованих груп джихадистів", - каже Ґюнтер Маєр з Центру досліджень арабського світу у Майнці. Бен Ладен не впливає на ці групи, до того ж як зовнішня, так і внутрішня структура "Аль-Каїди" починає занепадати.

Ієрархія руйнується

"Аль-Каїда в Іраку" після американського вторгнення до цієї країни 2003 року починає діяти дедалі самостійніше. Абу Мусаб аль-Заркаві, який раніше воював в Афганістані, разом із соратниками бере під свій контроль найжорстокішу організацію в Іраку. "Через свої теракти вона несе відповідальність за ескалацію насильства в Іраку", - вважає сходознавець Маєр. І хоч спершу Бен Ладен дав згоду на створення "Аль-Каїди в Іраку", згодом він дистанціювався від сунітських бойовиків, які чинили насильство щодо шиїтського цивільного населення. Адже за Бен Ладена "Аль-Каїда" боролася із Заходом, із США. Заркаві, однак, був відомим ненависником шиїтів. "Бен Ладен та Завахірі неодноразово проти цього протестували", - каже Штайнберґ з берлінського фонду "Наука та політика".

У 2015 році Завахірі написав Заркаві листа, в якому просив останнього змінити стратегію. "Але це було безрезультатно. Це означає, що відтоді "Аль-Каїда в Іраку" була практично незалежною", - додає Штайнберґ. Організація не виконувала команд з Центру. 2006 року Заркаві був убитий американцями. Група була ослаблена, але не зникла. Від неї потім відкололася так звана "Ісламська держава", яка стала смертельним ворогом "Аль-Каїди".

Президент США Барак Обама оголошує про смерть Усами Бен Ладена
Президент США Барак Обама оголошує про смерть Усами Бен ЛаденаФото: dapd

Ліквідація Усами Бен Ладена

2 травня 2011 року "Аль-Каїда" пережила нову поразку - американські військові вбили Усаму Бен Ладена у його пакистанській схованці. Президент США Барак Обама оголосив ці добрі новини по телебаченню. У роки, що передували цьому, інструкції Бен Ладена не завжди виконувалися (наприклад, "Аль-Каїдою на Аравійському півострові" у Ємені), проте він зберігав вплив. "Цей важливий елемент лідерства було втрачено. До того ж, Усама Бен Ладен був дуже харизматичним лідером, який мав практично релігійний статус серед послідовників, хоч ніколи й не подавав себе як релігійного провідника", - каже Штайнберґ.

Наступникові Бен Ладена Завахірі у наступні роки вже не вдавалося так надихати молодих джихадистів. "Це одна з причин того, чому в останні роки "Аль-Каїда" втратила підтримку молодих бойовиків з усього світу, включно з джихадистами з Європи, на користь ІД", - пояснює Штайнберґ. Коли 2014 року "Ісламська держава" проголосила халіфат, це стало ще одним ударом по "Аль-Каїді".

Місцеві терористичні групи посилюються

Наступник Бен Ладена на чолі "Аль-Каїди" Айман аль-Завахірі
Наступник Бен Ладена на чолі "Аль-Каїди" Айман аль-ЗавахіріФото: picture-alliance/dpa/dpaweb

Та все ж терористична група пристосовується до нової ситуації та робить ставку на довгострокову стратегію. Завахірі доводить до відома своїх людей, що вони - на відміну від вбивства цивільних, як це робить ІД - повинні вести боротьбу за те, щоб народ боровся сам. Як каже Штайнберґ, Завахірі у своїх посланнях чітко вказує, що не може більше давати стратегічні плани, а отже, за детальні вказівки має відповідати хтось на місці. Лідер "Аль-Каїди" усвідомлює свої межі та робить фокус на місцевих групах.

Буває й так, що пов'язані з "Аль-Каїдою" групи дотримуються єдиної ідеології, але мають відмінний підхід до її втілення. У Сирії, наприклад, близький до "Аль-Каїди" "Фронт ан-Нусра" не є дуже сильною організацією. "Але вони співпрацює з іншими та активно працює з населення", - каже Штайнберґ.

Місцеві групи також підпорядковуються місцевим лідерам, яких посилило послання Завахірі. "Це дуже прагматичний підхід досягнення політичних цілей. Це ісламізм, а не салафізм", - каже Штайнберґ. За його словами, "Аль-Каїда" вважає недоцільним боротися з усім світом та публічно страчувати ворогів, як це робить "Ісламська держава". "Як результат, ІД доводиться воювати проти цілого світу ворогів", - додає він. Адже всі - включно з "Аль-Каїдою" - згодні, що ІД має зникнути.

Саме така довготривала стратегія робить "Аль-Каїду" вкрай небезпечною організацією та дозволяє їй вижити. Адже там, де вона існує, вона є "добре укоріненою серед населення". У "Аль-Каїди" немає жорсткої ієрархії, тож її місцеві лідери не менш небезпечні, ніж центральні. У Сирії, у Ємені, у зоні Сахелю та в Бангладеш різні угруповання "Аль-Каїди" продовжують боротьбу з західним впливом. Але вони не контролюють населення, вони шукають його підтримки. А з таким видом тероризму боротися набагато важче.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою