1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Чи вилікує новий міністр "хронічні хвороби" енергетики?

Валерій Сааков19 квітня 2016 р.

Посаду міністра енергетики та вугільної промисловості України в кабінеті Володимира Гроймана посів Ігор Насалик. Експерти сумніваються у здатності новопризначеного урядовця вирішити проблеми галузі.

https://p.dw.com/p/1IYWK
Фото: Evgenij Shulko

На посту міністра енергетики та вугільної промисловості України Володимира Демчишина замінив Ігор Насалик. Його попередник залишив по собі розпочату роботу з втілення реформ. В активі Демчишина - ухвалений закон про ринок природного газу та розпочаті зміни у НАК "Нафтогаз України". Попередній Кабмін розробив законопроект "Про ринок електроенергії", втім, новий уряд його вже відкликав з парламенту. Попри це, на думку експертів, галузь загалом не зцілилась від багатьох "хронічних хвороб".

Ігор Насалик
Ігор НасаликФото: Reuters/V. Ogirenko

Симбіоз влади та бізнесу

Однією з найбільших проблем української енергетики, на думку експерта Центру Разумкова Володимира Омельченка, є "злиття влади та бізнесу". Йдеться про відстоювання чи представництво високопосадовцями інтересів тих чи інших бізнесових груп. Так, експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, стверджує, що Демчишин був "людиною Порошенка". За його словами, фактично більше десяти років менеджмент дочірніх підприємств НАК "Нафтогаз України" - "Укрнафти" та "Укртранснафти" - відстоював інтереси групи "Приват", хоч остання є міноритарним акціонером "Укрнафти". "Явище злиття влади та бізнесу, яке, власне, і породжує корупцію в цій галузі, досі ще не подолали", - зазначає Омельченко. За його словами, якщо не вдасться позбутися цього симбіозу, боротьба з корупцією у галузі зведеться до імітації.

Між тим новий уряд - продукт фактично тих самих ключових сил попередньої коаліції. Тож Володимир Омельченко сумнівається у здатності Насалика змінити ситуацію. Принаймні, у найближчому майбутньому. У докорінні зміни за нового міністра не вірить і Юрій Корольчук. Сам новий урядовець, за словами експерта, теж не без зв'язків з певними бізнесовими колами в Україні, зокрема й з групою "Приват". Раніше Насалик займався бізнесом у сфері нафтопродуктів, а до призначення міністром був заступником голови профільного комітету Верховної ради України, а перед тим - мером Калуша.

Експерти говорять про контакти новопризначеного міністра з групою "Приват" бізнесмена Ігоря Коломойського
Експерти говорять про контакти новопризначеного міністра з групою "Приват" бізнесмена Ігоря КоломойськогоФото: picture-alliance/dpa/M. Markiv

"Незрозуміла структура "Нафтогаз"

Триває реформа "Нафтогазу України". Вона передбачає, серед іншого, відокремлення газотранспортної функції від материнської компанії. У годині запитань до уряду в парламенті Насалик визнав необхідність реструктуризації "Нафтогазу". "Треба повністю реструктуризувати НАК "Нафтогаз України" як незрозумілу структуру", - зауважив тоді новопризначений міністр.

Крім того, "Нафтогаз" досі мав значний дефіцит. Зменшити чисті збитки з 90 мільярдів гривень у 2014-му до 25 мільярдів гривень минулого року компанії вдалося передусім завдяки підвищенню тарифів на газ для населення. Юрій Корольчук вказує також на недвозначну вимогу міжнародних кредитних інституцій підвищувати вартість тарифів на газ для населення як передумову для подальшої співпраці з Україною. Сам Насалик ініціював проведення консультацій із представниками Міжнародного валютного фонду (МВФ), "Нафтогазу", нацкомісії з держрегулювання енергетики та комунальних послуг та фракцій парламенту щодо питання підвищення цін на природний газ.

Водночас Омельченко вважає нинішнє керівництво "Нафтогазу" найбільш проєвропейським та націленим на реформи, порівняно з попередніми. Також експерт вказує на позитивні зрушення у компанії, зокрема, на зміни в наглядовій раді компанії. До останньої, яка складатиметься з п'яти членів, троє з яких є незалежними, а двоє представлятимуть інтереси держави, увійшли три іноземці, які мають багатий досвід роботи у нафтогазовій галузі.

Непрозорі тарифи та низька якість

Тінь на українську енергетичну галузь кидає і непрозорість, у тому числі в тарифних формулах. На думку Володимира Омельченка, нинішня тарифікація за принципом "витрати плюс" має залишитися у минулому, бо серед іншого "не сприяє інвестиціям та впровадженню новітніх технологій".

Ще одна проблема українського енергетичного комплексу - непрозорість ринку пального. Це, своєю чергою, породжує такі явища, як контрабанда, поширення контрафактної продукції та безконтрольність і, на додачу, вкрай низьку якість пального. Тож новому міністру, на думку Омельченка, доведеться створити орган і систему контролю та перевірки якості нафтопродуктів. На думку Юрія Корольчука, попередньому міністру абсолютно не вдавалося хоч якось впливати на цей ринок, що вже давно сегментований. Мало шансів, що й новий міністр зможе впливати на ринок, додає Корольчук.

Атомна й теплова енергетика

У спадок від Демчишина лишився також і непрозорий ринок вугілля. Останнє потрібне для теплової генерації струму на ТЕС та для роботи ТЕЦ. Крім того, через бойові дії на Донбасі, Україна стала купувати вугілля за кордоном. Між тим в самому міненерго наголошують, що й надалі працюватимуть над проектом закону про ринок вугілля, що має зробити згаданий ринок прозорим, та над його подальшим ухваленням.

Попереднє керівництво міністерства взяло курс на нарощування обсягів генерації дешевого струму атомними електростанціями задля поступового збільшення його частки на ринку електроенергії. За даними Урядового порталу від початку березня, частка АЕС в енергетичному балансі України складає 58 відсотків.

Володимир Омельченко очікує подальшого зростання частки атомної генерації в загальному енергетичному балансі країни, і, відповідно, зменшення частки теплової генерації. Водночас, за його словами, збільшення атомної генерації теж не безмежне, адже для цього потрібні відповідні маневрові потужності. А ще необхідно ухвалити закон про ринок електроенергії та зробити цей ринок дійсно прозорим, підсумовує Омельченко з Центру Разумкова.

Важка реформа "Нафтогазу": конфлікт за зміну повноважень монополіста (15.03.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою