1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Офшорний рай як політичне чистилище для Порошенка

Український журналіст Сергій Руденко
Сергій Руденко
8 квітня 2016 р.

Панамська історія Порошенка - це, перш за все, удар по репутації України. Журналіст Серій Руденко про роль глави української держави у цьому скандалі - спеціально для DW.

https://p.dw.com/p/1IRwl
Український президент Петро Порошенко
Український президент Петро ПорошенкоФото: DW

Присутність Петра Порошенка у переліку осіб, причетних до реєстрації офшорних компаній в Панамі, вчергове нагадала українцям, що їхню країну очолює власник великого бізнесу. Петро Олексійович може безперервно повторювати, що давно передав його в управління "сліпому трасту". Він може навіть продати зараз частину своїх підприємств. Однак це навряд чи переконає українців у тому, що їхній президент займається тільки політикою.

Довге прощання з Roshen

Два роки тому, перебуваючи у статусі кандидата в президенти, Петро Порошенко пообіцяв у випадку перемоги продати концерн Roshen. З тих пір питання про продаж чи передачу бізнесу в управління було чи не головним на усіх його зустрічах з журналістами. Спочатку Порошенко говорив про те, що важко знайти покупця, потім - що його концерном управляє "сліпий траст". Однак глава держави завжди уникав деталізації операцій зі своїми активами. Останнє, вочевидь, і зіграло з ним злий жарт у "панамагейті".

У тому, що президент Порошенко відкрив три офшорні компанії в Панамі для проведення операцій з продажем Roshen, звичайно, немає нічого протизаконного. Весь бізнес в Україні користується подібними схемами. А те, що не заборонено законом, як відомо, дозволено.

Сергій Руденко
Сергій Руденко

Однак не у випадку з президентом країни. Глава держави не має права займатись підприємницькою діяльністю. А тому не так важливо, були в офшорних компаніях Порошенка рахунки чи ні, здійснювали вони підприємницьку діяльність або ні. Головне, що реєстрація цих підприємств на ім'я президента відбулась уже після того, як він вступив на свою посаду.

Глава держави стверджує, що не знав про те, чим займались юристи та консалтингові фірми, які управляють його бізнесом. Однак це не знімає з нього відповідальності за те, що відбулось. Люди, котрі близько знають Порошенка, говорять, що без особистого контролю президента з його компаніями не відбувається нічого серйозного. І не тільки з його.

Репутаційні втрати

Панамська історія Порошенка це, перш за все, удар по репутації України. Президент-мільйонер бідної країни намагається використати сумнівні офшори для оформлення бізнес-угоди. Навіть якщо, з точки зору юристів, у цьому й немає нічого кримінального, то з точки зору європейців, це виглядає дико. Про це свідчить, зокрема, випадок ще з одним героєм офшорного скандалу - прем'єр-міністром Ісландії Сігмюндюром Давідом Гюннлейгссоном, який під тиском громадськості був вимушений піти у відставку.

Президент Порошенко у відставку не збирається. Він повністю переконаний у своїй правоті. Хоча фракція Радикальної пратії на чолі з Олегом Ляшком вважає, що офшорна історія з Петром Олексійовичем тягне на імпічмент. Щоправда, ініціативу радикалів про скликання позачергової сесії Верховної Ради поки що ніхто не підтримав. Та й процедура імпічменту до кінця не розписана. Однак "панамагейт" вимагає не тільки формальних відмовок Порошенка.

Україна, декларуючи європейський вектор руху, повинна враховувати принципи співіснування влади та бізнесу в Європі. Можна безкінечно ображатись на голландців за їхній неєвропейський вибір щодо України, але факт залишаєтсья фактом: вони хочуть бачити поряд із собою країну, що грає за зрозумілими для них правилами.

Деофшоризація України

"Панамскі досьє" уже змусили Петра Порошенка оголосити, що Україна відмовиться від використання офшорних рахунків. Це поки що єдиний, але важливий результат скандалу, оскільки до цих пір практично увесь великий український бізнес користувався послугами офшорних компаній для мінімізації податкових виплат. І ось тепер президент пообіцяв прикрити податковий рай для українських підприємців.

"Панамські досьє": розплата за офшор (06.04.2016)

Щоправда, Петро Порошенко вже неодноразово анонсував проведення деолігархізації країни, що, звичайно, потішно чути від людини, яка й сама є частиною цієї системи. Щоразу після таких заяв усі очікували, коли ж та по кому Петро Олексійович вдарить. Однак деолігархізація відкладалась. Тепер її час, схоже, все ж таки настав.

Утім, нинішня історія з офшорами Порошенка - це ще й добрий привід поставити питання, якою має бути податкова система в Україні, щоб бізнес не намагався ухилитись від податків. Адже якщо навіть президент країни користується офшорами, це означає, в економіці щось не так. І в чиїх силах, якщо не глави держави та його команди, це змінити? По-моєму, питання риторичне.

Автор: Сергій Руденко - український журналіст і політичний оглядач. Видав кілька книг про українських політиків. Сергій Руденко у Facebook: Сергій Руденко

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою