1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

"Панамські документи": що потрібно знати про розслідування

Ірина Філатова5 квітня 2016 р.

Документи панамського реєстратора офшорів пролили світло на схеми приховування доходів главами держав і знаменитостями. DW зібрала найважливіші факти про розслідування.

https://p.dw.com/p/1IPY2
Сергій Ролдугін, Володимир Путін і Дмитро Медведєв
Сергій Ролдугін, Володимир Путін і Дмитро МедведєвФото: Imago/Itar-Tass

"Найбільший витік інформації, з я кою коли-небудь працювали журналісти", - так німецька газета Süddeutsche Zeitung охарактеризувала так звані "панамські документи" -Panama Papers, - які надійшли в її розпорядження понад рік тому. Ці дані лягли в основу масштабного журналістського розслідування про офшорні компанії, які дозволяють главам держав, бізнесменам і світовим знаменитостям заробляти десятки мільярдів доларів на сумнівних угодах. Увечері в неділю, 3 квітня, найбільші світові ЗМІ опублікували його результати, які викликали величезний резонанс. DW зібрала все, що слід знати про розслідування, пов'язане з "панамськими документами".

Що таке "панамські документи"

У руках журналістів опинилися внутрішні архівні документи панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, яка займається реєстрацією офшорних компаній. Мова йде загалом про 2,6 терабайта даних, або 11,5 мільйона документів, включаючи електронні листи, файли pdf, фотографії і витяги з внутрішньої бази даних Mossack Fonseca. Вони охоплюють роботу компанії з 1970-х років і до весни 2016 року.

Аналізом документів Mossack Fonseca займались 400 журналістів з 80 країн
Аналізом документів Mossack Fonseca займались 400 журналістів з 80 країнФото: DW/B. Kling

Ці дані газеті Süddeutsche Zeitung передав невідомий, який, як стверджує видання, "не хотів натомість ні фінансової винагороди, ні чогось ще, крім деяких заходів безпеки". Отриману від джерела інформацію газета передала до Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Протягом року її аналізом займалися близько 400 журналістів з понад 100 ЗМІ в 80 країнах світу, а також Центр з вивчення корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Що відомо про Mossack Fonseca

Охочі відкрити офшорну компанію в Панамі чи іншій податковій гавані повинні звертатися до послуг фірм-реєстраторів, таких як заснована в 1977 році Mossack Fonseca. Головний офіс компанії розташований у Панамі. При цьому, згідно з його сайтом, Mossack Fonseca має розгалужену мережу офісів у багатьох країнах, включаючи Британські Віргінські острови, Швейцарію, Великобританію та Нідерланди.

Засновники компанії - виходець із Німеччини Юрґен Моссак, чий батько, за даними ICIJ, під час Другої світової війни служив в СС і потім емігрував до Панами, та письменник Рамон Фонсека, який до недавнього часу працював радником панамського президента.

Mossack Fonseca - одна з найбільших у світі фірм-реєстраторів офшорів
Mossack Fonseca - одна з найбільших у світі фірм-реєстраторів офшорівФото: picture alliance/AP Photo/A. Franco

За даними газети The Guardian, Mossack Fonseca розташована на четвертому місці серед найбільших у світі фірм, які займаються реєстрацією і супроводом офшорних компаній. У документах фірми, які потрапили до журналістів, згадується понад 214 тисяч офшорних компаній з понад 200 країн. Згідно з результатами дослідження, близько 500 банків та їхніх дочірніх компаній, включаючи британський HSBC і швейцарський UBS, зареєстрували через Mossack Fonseca понад 15 тисяч офшорних компаній, які використовувалися для приховування статків їхніх клієнтів.

Що стало відомо з "панамських документів"

Серед таких клієнтів, зокрема, опинилися люди з найближчого оточення російського президента Володимира Путіна, випливає з документів Mossack Fonseca. У результаті складних фінансових операцій на рахунках фірм-пустушок, що належать їм, осідали сотні мільйонів доларів. Як зазначають автори розслідування, більшість офшорних угод легальні, якщо відкриті в "податкових гаванях" фірми використовуються згідно з законом. Однак з документів панамської компанії випливає, що банки, юридичні фірми та інші гравці ринку нерідко нехтували вимогами законодавства перевіряти, чи не залучені їхні клієнти до кримінальних схем.

Одна зі схем, описана авторами розслідування, виглядала наступним чином. 10 лютого 2011 року невідома компанія Sandalwood Continental з Британських Віргінських островів позичила 200 мільйонів доларів такій же таємничій кіпрській фірмі Horwich Trading Ltd. Наступного дня Sandalwood передала права на стягування цього боргу, включаючи відсотки, деякій фірмі Ove Financial Corp., також зареєстрованій на Британських Віргінських островах, отримавши за це символічний один долар.

У свою чергу Ove Financial Corp. у той же день продала ці права компанії International Media Overseas, яка також заплатила за це один долар США. "За 24 години борг на папері пройшов через три країни, два банки і чотири компанії, у результаті чого гроші стало практично неможливо відстежити", - йдеться у розслідуванні, оприлюдненому на сайті ICIJ.

Таємничі компанії, як з'ясували журналісти, виявилися пов'язаними з близьким до російського президента Володимира Путіна людьми. Так фірмою Sandalwood керував банк "Россия" Юрія Ковальчука, якого часто називають особистим банкіром Путіна, а компанія International Media Overseas, згідно з результатами розслідування, належить відомому віолончелісту Сергію Ролдугіну, який називав себе другом російського президента.

Хто ще згадується у "панамських документах"

Описана угода - одна з кількох десятків аналогічних транзакцій на загальну суму не менше двох мільярдів доларів, які пов'язані з близькими до Путіна людьми чи компаніями, витікає з "панамських досьє". Частина грошей, які осідали на рахунках офшорних фірм, контрольованих "людьми Путіна", як стверджують автори розслідування, витрачалися на особисті потреби чиновників.

Так у 2010 і 2011 роках Sandalwood позичила 11,3 мільйона доларів офшорній компанії Ozon, яка володіє елітним лижним курортом "Игора" в Ленінградській області, пише The Guardian, яка брала участь у розслідуванні. А в 2013 році цей курорт нібито став місцем святкування весілля Катерини Тихонової, яку агенція Reuters в лютому назвала молодшою донькою Володимира Путіна.

Утім, особисто Путін, судячи з усього, жодними офшорними активами не володіє. Принаймні в документах Mossack Fonseca жодних вказівок про це немає. При цьому "панамські документи" проливають світло на офшорні активи 12 колишніх і нинішніх світових лідерів або членів їхніх сімей. Серед них - український президент Петро Порошенко, глава КНР Сі Дзиньпін, президент Азербайджану Ільхам Алієв та ісландський прем'єр Сігмюндюр Давід Гюннлейгссон. У документах фігурують імена загалом 140 політиків та світових знаменитостей. Як з'ясувалося, до офшорних схем також вдавалися аргентинський футболіст Ліонель Мессі та актор Джекі Чан, якому належить не менше шести компаній під керівництвом Mossack Fonseca.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою