1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Майбутнє німецьких велоавтобанів

Ірен Банос Руїз, Максим Сидоржевський5 квітня 2016 р.

У Німеччині ведеться будівництво швидкісної, вільної від автомобілів веломагістралі. Але чи знайдуться гроші на те, щоб її добудувати, і таким чином здійснити мрію велосипедистів?

https://p.dw.com/p/1IPQi
Фото: orange edge/Regionlaverband Ruhr

Німецькі автобани відомі тим, що на них відсутні обмеження швидкості. Тепер цю тенденцію можуть продовжити велосипедні автобани. Наслідуючи приклад країн Північної Європи, Німеччина будує вільне від автомобілів велосипедне шосе: Рурську веломагістраль, також відому як RS1.

Планується, що довжина велосипедного автобану складе 101 кілометр - він простягнеться від Дуйсбурга до Хамма, що на заході Німеччини. Будівництво дороги має бути завершене до 2020 року, вона з'єднає десять міст і, як очікується, в середньому близько 50 тисяч автовласників щодня пересідатимуть з автомобілів на велосипеди, що матиме й позитивний екологічний ефект, адже таким чином скоротиться кількість викидів CO2 у повітря.

У листопаді 2015 року були відкриті перші 11 кілометрів дороги між містами Ессен і Мюльхайм, в густонаселеному Рурському регіоні західної Німеччини. Проект, гроші на який частково виділив Євросоюз, реалізують земля Північний Рейн-Вестфалія та Рурська регіональна асоціація (RVR). Однак, брак фінансування може ускладнити повне завершення будівництва. Виникають питання і щодо економічної доцільності такого проекту, адже один кілометр дороги обходиться в майже 2 мільйони євро.

Але якою насправді є мета велосипедних магістралей, і чи варті вони державного фінансування?

Перший німецький велоавтобан простягається наразі лише на 11 кілометрів
Перший німецький велоавтобан простягається наразі лише на 11 кілометрівФото: picture-alliance/dpa/B. Thissen

Чому велосипедний автобан?

За даними Німецького національного велосипедного клубу (ADFC), у Німеччині вже існує близько 200 довгих велосипедних маршрутів загальною довжиною більш ніж 70 тисяч кілометрів. І це не враховуючи більш дрібних, регіональних велосипедних доріжок у межах міст і в сільській місцевості.

Але велосипедне шосе RS1 буде іншим. Як і швидкісні шосе для автомобілів, велосипедний автобан буде прямим, не матиме перехресть, освітлюватиметься і прибиратиметься від снігу взимку. Велосипедисти будуть відділені від пішоходів, що забезпечить кращий рівень безпеки, особливо це стосується вантажних велосипедів.

Велосипедний автобан дозволить швидке і безпечне переміщення на великі відстані, а також дозволить використовувати електричні велосипеди як альтернативу автомобілям. На відміну від інших велосипедних доріг, планується, що RS1 не стане лише дорогою для прогулянок, а стане щоденним маршрутом для працівників і студентів.

Велодоріжки здебільшого використовуються німцями для велопрогулянок
Велодоріжки здебільшого використовуються німцями для велопрогулянокФото: picture-alliance/Bildagentur-online/Klein

Якими є переваги?

"RS1 дозволить людям їздити на великі відстані у швидкий, екологічно безпечний і здоровий спосіб", - сказав DW Бернард Майєр, прес-секретар міністра транспорту землі Північний Рейн-Вестфалія.

Згідно з інформацією Рурської регіональної асоціації (RVR), маршрутом будуть з'єднані центри десяти міст і чотири університети. В Асоціації кажуть, що використання велосипедів замість автомобілів дозволить громадянам витрачати на дорогу вдвічі менше часу.

За оцінками RVR, велосипедний автобан зменшить кількість машин на дорогах на 50 тисяч щодня, тим самим зменшивши рівень заторів у Рурській області і скоротивши викиди CO2 на 16,6 тонн щороку.

Ціна питання

Згідно з оптимістичними підрахунками RVR, вигоди від велосипедного автобану у п'ять разів перевищать затрати на його будівництво. Прогнозується, що RS1 дозволить заощадити 11,5 мільйонів євро щорічно на медичних витратах завдяки користі для здоров'я від збільшення фізичної активності та зменшення забруднення навколишнього середовища, ще 6,3 мільйони євро вдасться заощадити завдяки запобіганню нещасних випадків.

На німецьких автобанах часто виникають затори у години-пік. Велосипед як альтернатива авто
На німецьких автобанах часто виникають затори у години-пік. Велосипед як альтернатива автоФото: Getty Images/S. Gallup

Але для завершення проекту не вистачає грошей, а це 184 мільйонів євро. На будівництво перших 11 кілометрів дороги 2,8 мільйони євро виділив Європейський Союз. Але земля Північний Рейн-Вестфалія і міста, які беруть участь в проекті, повинні взяти на себе фінансування будівництва решти 90 кілометрів.

Питання того, чи буде проект завершений, ще досі дискутується. Пріоритетними зараз є інші проекти, пояснює Марія Ваґенер, голова відділення регіонального розвитку RVR. "Але ми вважаємо, що це дійсно вигідний проект - і якщо він вже був розпочатий, то повинен бути продовжений", - впевнена вона.

Чому так дорого?

"Планування транспортних маршрутів вимагає часу, - каже Мейєр. - Ми повинні взяти до уваги такі питання, як наявність місця для будівництва, юридичні заходи, пов'язані з велосипедним рухом, а також його вплив на загальний трафік".

Загальна вартість 101 кілометра дороги оцінюється приблизно в 184 мільйони євро, тобто близько 1,8 мільйона євро за кілометр. Майже три чверті цієї суми (126,5 мільйони євро) піде на будівництво дороги за усіма стандартами. Решта грошей буде розподілена серед таких статей як сплата податків, планування витрат, придбання землі та освітлення.

Мейєр звернув увагу на відносно низьку вартість будівництва велосипедного автобану - вартість будівництва одного кілометру швидкісних шосе для автомобілів коливається від 15 до 20 мільйонів євро.

Інші перешкоди

Крім фінансових питань, викликають дискусії такі питання як взаємодія на веломагістралі велосипедів з іншими видами транспорту, а також з пішоходами. Усе це уповільнює реалізацію проекту.

RS1 був побудований і для велосипедистів, і для пішоходів
RS1 був побудований і для велосипедистів, і для пішоходівФото: picture-alliance/dpa/B. Thissen

Мартін Рандельгофф, власник популярного сайту, який пише на транспорту тематику, вказує на заплутаність інформації, пов'язаної з веломагістраллю . "Деякі люди бояться поняття "автобан" і задаються питанням, чи існує взагалі мінімальна обов'язкова швидкість, з якою слід рухатись такими дорогами. Існує недостатнє розуміння ситуації", - сказав він у розмові з DW. Рандельгофф додав, що він не бачив, як працює освітлення на таких дорогах, а також не знає, як працюватиме служба з очищення доріг від снігу взимку. Він також зазначив, що менша ширина велосипедної доріжки на деяких ділянках може викликати проблеми. "Ці стандарти не виконуються всюди. І широкі пішохідні зони можуть змусити велосипедистів зменшити швидкість з міркувань безпеки", - прогнозує Рандельгофф.

Чи має велосипедний автобан майбутнє?

Рандельгофф визнає потенційні вигоди від проекту: "RS1 може збільшити використання велосипедів з електроприводом і поліпшити ситуацію з трафіком в цьому регіоні". "Але для цього потрібна буде дуже хороша інфраструктура", - додав він.

І така інфраструктура не може бути створена без фінансової участі з боку з міст, які залучені до проекту. Тим не менш, люди, які займаються реалізацією проекту, залишаються оптимістами. Бернард Майєр зазначив, що 60 відсотків громадян підтримують проект. "Ми працюємо з центральними і місцевими органами влади, щоб остаточно вирішити питання фінансування", - зазначив він.

Чи вистачить грошей, щоб добудувати RS1 - досі відкрите питання
Чи вистачить грошей, щоб добудувати RS1 - досі відкрите питанняФото: picture-alliance/dpa/B. Thissen

Кілька безавтомобільних велосипедних доріг, які вже функціонують, засвідчують успішність у виконанні покладених на них місій. В 2015 році на півдні Нідерландів була відкрита велодорога Greenport, вздовж якої навіть ростуть фруктові дерева для перехожих. До створення велосипедного хайвею Cycle Super в Данії, який був відкритий у 2012 році, були залучені 22 різних муніципалітети.

Тим часом вивчається можливість реалізації амбітних планів з будівництва ще шести автобанів у західній Німеччині, а також в інших частинах країни, зокрема, в Мюнхені. Але це справа майбутнього. Поки що ж німецьким велосипедистам доводиться задовольнятись лише 11-ма кілометрами безавтомобільної веломагістралі. "Кожен кілометр має значення, таким є наше гасло", - каже Марія Ваґенер.