1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Хатія Деканоїдзе: Поліція - не лише нові уніформа та назва

Інтерв'ю провів Микита Жолквер, Берлін1 квітня 2016 р.

Глава створеної в листопаді 2015 року Національної поліції України Хатія Деканоїдзе заявила в інтерв'ю DW, що головним результатом своїх реформ вважає зростання довіри населення до стражів порядку.

https://p.dw.com/p/1IODZ
Нова патрульна поліція
Нова патрульна поліціяФото: Reuters/V. Ogirenko

У листопаді минулого року створену Національну поліцію України очолила 39-річна Хатія Деканоїдзе. У Грузії вона була ректором Академії поліції, пізніше - міністром освіти і науки, а наприкінці 2014 року переїхала до Києва. В інтерв'ю DW Деканоїдзе розповіла про просування, як вона висловилася, "очищення і реформування" української поліції та інтеграції до її складу добровольчих батальйонів, які діють на сході України.

DW: Ви близько півроку очолюєте Національну поліцію України. Що у вашому активі, крім нової назви, нової уніформи і нової патрульної служби замість ДАЇ?

Хатія Деканоїдзе: Перейменування - це, звісно, не найголовніше. У Росії також міліцію перейменували в поліцію. Ну і що? Ми ж пішли складним шляхом - шляхом очищення і кардинального реформування. Міліція була найкорумпованішою системою не лише в Радянському Союзі, але й у пострадянській Україні.

Люди не довіряли міліції. Наша патрульна поліція, яка замінила ДАЇ, на 90 відсотків складається з нових людей, багато з них з вищою освітою. 26 відсотків - жінки. І рейтинг одразу зріс. Рівень довіри до поліції, наприклад, у Києві підвищився з 6-7 відсотків до понад 80 відсотків. Люди розуміють, що поліція працює на суспільство.

Ви говорите про очищення і реформування. Що конкретно ви робили?

Перший етап очищення - переатестація співробітників міліції, які забажали стати поліцейськими. Вони проходили тести - і на загальні навички, і на професійні. А в атестаційних комісіях були і представники громадськості, які оцінювали людські якості кандидата, його чесність і вірність обов'язку.

Хатія Деканоїдзе
Хатія ДеканоїдзеФото: DW/N.Jolkver

Але який кандидат ствердно відповість на запитання, чи бере він хабарі?

По-перше, на спеціальній сторінці в інтернеті ми зібрали відгуки громадян про конкретних кандидатів. Україна - велика країна, але у власному місті, власному районі люди знали, чим займались міліціонери, хто кого "кришував". По-друге, кандидати в поліцейські проходили перевірку на поліграфі, за результатами якої атестаційна комісія вирішувала, чи здатна людина стати частиною нової системи чи ні, чи зможе змінити свою ментальність. Це вкрай важливо - усвідомлювати, що поліція не лише карає, але й служить людям. Ми прекрасно розуміємо, що поліцейський повинен бути не лише професіоналом, але й чесною людиною. А ще його потрібно мотивувати.

І як ви це робите?

Патрульним поліцейським ми дали, наприклад, нормальні зарплати - вісім тисяч гривень, посадили їх на нормальні машини, одягли в пристойну форму, надали хороше екіпірування. Ситуація ще не ідеальна, ми виходимо лише на 40 відсотків необхідного технічного обладнання. Але головне, що люди поліції довіряють.

Чи можете ви назвати відсоток міліціонерів, які забажали служити в Національній поліції, але не пройшли тест на детекторі брехні?

Ми ще не в усіх областях закінчили переатестацію. Але можу сказати, що з керівного складу міліції 80 відсотків були звільнені. Ці люди не змогли довести свого професіоналізму, а найголовніше - чесності. Відсів серед рядового складу - від 13 до 20 відсотків. Крім того, створено департамент внутрішньої безпеки. Він напряму підпорядковується особисто мені і робить дуже багато для виявлення корупціонерів у нашій системі.

І вже виявив когось?

Кілька днів тому департамент внутрішньої безпеки разом з прокуратурою арештував генерала - керівника поліції однієї з областей, який, щоб пройти атестацію, намагався дати хабар одному з моїх заступників.

Злі язики стверджують, що ваша реформа звелася до скорочення удвічі штату поліції за збереження фонду заробітної плати. Як результат - мало правоохоронців на вулицях та, відповідно, зростання рівня злочинності…

Статистика правопорушень і справді зросла. Але вперше в історії України поліція стала реєструвати абсолютно всі випадки. Жодну справу не відкладають, як це було раніше. Кількість же телефонних звернень на номер 102 зросла у 6-8 разів!

Тобто ви хочете сказати, що збільшилось число звернень у поліцію, а не правопорушень?

Була у нас у Києві проблема з угонами автомобілів. Але нам вдалося ліквідувати 11 злочинних групп, і угонів машин стало набагато менше. Вдалося розкрити також багато вбивств. Тяжких злочинів узагалі стає менше. Є, однак, проблема майнових крадіжок, що пов'язано з погіршенням соціально-економічної ситуації в країні.

Питання про добровольчі батальйони, котрі фактично стали паралельними силовими структурами. Ви збираєтеся їх роззброювати?

Добровольчі батальйони відіграли дуже важливу роль в історії України. Зараз вони - частина Національної поліції, що виконує у перехідний період поліцейські функції, передусім у зоні АТО. З часом частина цих батальйонів, їхні бійці - також після переатестації - увійдуть до складу нових українських підрозділів спеціального призначення, зокрема, штурмових команд, із захисту свідків, а також груп швидкого реагування для допомоги патрульним поліцейським.

Хочу заторкнути ще одну тему, не пов'язану з поліцією. У Грузії ви були міністром освіти, а потім і в Україні займалися підвищенням кваліфікації політичних керівників. Чи є зараз у Києві діячі (можете не називати імен), котрі відповідають вашим уявленням про нове покоління політичних лідерів?

Україна - чудова країни з високоосвіченим, і не лише за радянськими мірками, населенням. У нас є не тільки політики, котрі відповідають викликам ХХІ століття, але й багато молодих освічених людей, які добре розуміють, що потрібно цій державі. У нас був Майдан, люди там стояли та гинули за свободу, за цінності. Для мене ідеальний політик - це людина цінностей, людина, яка розуміє ідеали свободи, вміє побачити розвиток країни в цілому. Такі люди є не тільки в політиці, але й у нас у поліції.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою