1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Брюссель накрила хвиля терору

Бернд Ріґерт22 березня 2016 р.

Бельгійську столицю сколихнула серія вибухів в аеропорту та на станції метро: 20 осіб загинули у підземці, ще 14 стали жертвами вибухів на летовищі "Завентем". З Брюсселя повідомляє Бернд Ріґерт.

https://p.dw.com/p/1IHnU
Брюссель, терор, теракт, тероризм, метро, загиблі, аеропорт, Завентем, жертви, поранені, пасажири, вибух
Фото: picture-alliance/AP/APTN

Бельгійці шоковані. Прем'єр-міністр країни Шарль Мішель підтвердив через кілька годин після вибухів в аеропорту "Завентем" та на станції метро в Брюсселі, що скоєне - терористичні акти. Ще недавно у столиці Бельгії раділи через затримання одного з найбільш розшукуваних терористів організації "Ісламська держава" Салаха Абдеслама, та ось знову панують страх та переляк.

Утім, Мішель заявив, що немає доказів, що вказували б на безпосередній зв'язок між терактами та арештом Абдеслама. Підозрюваного в організації паризьких терактів затримали в його схованці в одному з районів Брюсселя.

Слідчі, а також експерти дискутують в ефірі різних бельгійських телеканалів про те, чи ці жорстокі теракти в громадському транспорті та в аеропорту не могли б бути чимось на кшталт помсти за арешт Абдеслама. Чи може їх спланував терористичний осередок радикального угруповання "Ісламська держава"? Згідно з даними телеканалу RTBF, бельгійська влада виходить з того, що "існує загроза скоєння подальших терактів". На тлі цього, йдеться у повідомленні, посилено заходи безпеки на бельгійських АЕС.

Рада національної безпеки Бельгії підвищила рівень терористичної загрози для усієї країни до четвертого рівня. Прем'єр-міністр Шарль Мішель закликав усіх громадян, залишатися вдома. "Зараз нам слід зберігати спокій та діяти у дусі солідарності", - сказав керівник уряду країни. Представники прокуратури поки що відмовчуються щодо результатів розшуку тих, хто стоїть за цими терактами.

Працівників державних органів та відомств евакуювали. В аеропорту "Завентем" призупинили зліт та посадку літаків, рух потягів у регіоні теж зупинили. Усі шляхи, що вели до аеропорту, перекриті. Працівників величезного об'єкта евакуювали. До речі, цей аеропорт має один з найбільших пасажиропотоків серед аеропортів Європи.

20 загиблих в метро

Станція метро "Маальбек", де приблизно о 09.11 годині за місцевим часом, саме перед прибуттям потяга вибухнула бомба, нагадує великий лазарет. Підлога встелена ковдрами, на яких лежать люди, дехто вкритий брезентом. "Червоний Хрест" облаштував в одному з найближчих готелів пункт надання допомоги потерпілим та пораненим. Транспортна компанія STIB, яка управляє метро, говорить про 20 загиблих та близько 40 поранених пасажирів. Десятеро з останніх у дуже важкому стані. Тож число жертв ще може змінюватися.

Спочатку представники влади заявляли про два вибухи на станціях метро "Шуманн" та "Маальбек". Обидві ці станції знаходяться в центральній частині міста. Тепер же STIB заявляє, що вибух стався лише на станції метро "Маальбек" саме тоді, коли однин з потягів відправлявся зі станції.

Вибухову хвилю можна було відчути у розміщених неподалік управлінських офісах Європейського Союзу, а також у студії Deutsche Welle, що теж знаходиться у тому ж кварталі міста. Вулиці кварталу очистили від людей. А чиновникам та службовцям Єврокомісії та усіх установ поряд заборонили виходити з приміщень.

Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер поінформував федеральну канцлерку Німеччини Анґелу Меркель телефоном про ситуацію та дав наказ приспустити на знак жалоби прапори розташовані перед будівлею ЄС, що знаходитьбся буквально у кількох метрах від місця скоєння терактів.

14 загиблих а аеропорту

Міністерство охорони здоров'я Бельгії знову скорегувало кількість загиблих та поранених після вибухів в аеропорту. Згідно з найостаннішими даними, число загиблих внаслідок вибухів в аеропорту склало щонайменше 14 осіб. Ще 81 особа отримала поранення, 30 з цих осіб мають важкі поранення. Представники відомства нарікають, що надати точні дані досить непросто, адже поранених доправили до різних лікарень. Тож зараз йдеться і про те, щоб ідентифікувати поранених й загиблих, аби про їхній стан можна було повідомити близьким та родичам. Поліція організувала гарячу телефону лінію.

Після вибухів працівників та пасажирів авакуювали з аеропорту
Після вибухів працівників та пасажирів авакуювали з аеропортуФото: Reuters/F. Lenoir

Прокуратура підтвердила, що в одній із зал для пасажирів, що чекають відльоту, підірвав себе терорист-смертник. Причина другого вибуху ще не зовсім точно встановлена. Частина навісного даху у залі, де стався вибух, обвалилася. Тож сама зала перетворилась, радше, на купу руїн.

Зранку у вівторок, 22 березня, один за одним пролунали два вибухи, що зруйнували частину скляного фасаду будівлі аеропорту. З самої будівлі клубочився дим. Працівники та пасажири у паніці залишали аеропорт. Під час обшуків у будівлі поліція знайшла третій вибуховий пристрій, що не вибухнув. Крім того, є повідомлення про те, що поліція вилучила зброю.

Під час обшуків у решті розгалужених та великих за площею об’єктів аеропорту поліція виявила ще кілька вибухових пристроїв. Там, де ще зранку купчились тисячі людей, що планували вилетіти, чи супроводжували когось, зараз порожньо. Налякані пасажири збираються на територіях парковок, розкиданих довкола аеропорту. Літаки, що летіли до аеропорту "Завентум" перенаправлялися в інші аеропорти. Пасажири, які вже сиділи у готових до вильоту літаках, змушені були знову залишити їх.

Крім того, у Брюсселі так само зупинили рух метро. Сирени машини швидкої та поліції чути скрізь у місті. Рух на одній з головних вулиць міста, що проходить через квартал, де розміщенні головні будівлі органів ЄС, повністю паралізовано. Різноманітні ЗМІ повідомляють, що ціллю терактів у аеропорту були каси американських авіаперевізників United Airlines та American Airlines.

Вибухи в Брюсселі: максимальний рівень терористичної загрози (22.03.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою