1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Шокін пішов - "шокіни" залишаться

Азад Сафаров29 березня 2016 р.

Чергова зміна генерального прокурора не поліпшить ситуацію в органах прокуратури, якщо найближчим часом не змінити прокурорів усіх рівнів, переконані експерти.

https://p.dw.com/p/1IFmY
Ukraine Wiktor Schokin Generalstaatsanwalt
Фото: Getty Images/AFP/G. Savilov

Після трьох невдалих генеральних прокурорів за останні два роки експерти не мають надії побачити четвертого - ідеального, незалежного, некорумпованого керівника ГПУ. Як пояснив DW голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін, український президент не хоче втрачати свого впливу на цей орган. В іншому разі, найкращим варіантом було б проведення відкритого, публічного конкурсу щодо кандидатури нового генпрокурора. Ця норма, до речі, була передбачена в першочерговому варіанті закону про прокуратуру, але тоді ГПУ виступила рішуче проти неї. Хоча, на думку Шабуніна, такі дії аж ніяк не суперечитимуть Конституції України.

"Це єдиний інструмент, який виявив би ефективність бодай у тому, щоб ніде не була призначена політично залежна людина, - каже Віталій Шабунін. - І це не потребує законодавчих змін. Ніхто не заважає президентові провести конкурс, а потім передати до парламенту кандидатуру на затвердження".

"Перший" уже не головний

Від того, хто замінить Віктора Шокіна, залежить багато що, але навіть найкращий генпрокурор не буде здатний змінити систему, якщо не оновити прокурорський склад усіх рівнів, переконаний експерт Центру політико-правових реформ Борис Малишев. Річ у тім, що згідно з законом про прокуратуру, який ухвалили ще в жовтні 2014 року, в системі прокуратури створюються два органи прокурорського самоврядування: Рада прокурорів (РП) та Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія (КДК).

Саме ці органи, кажуть експерти, вже від квітня візьмуть на себе певні функції генерального прокурора. Зокрема, Рада прокурорів рекомендуватиме, кого призначати або звільняти з адміністративних посад у прокуратурі. А КДК відбиратиме кандидатів на посаду рядових прокурорів, переводитиме їх з одного органу прокуратури до іншого, розглядатиме скарги проти прокурорів і матиме право притягати їх до дисциплінарної відповідальності, аж до звільнення.

Все, що залишиться генеральному прокуророві після 15 квітня, - це або погоджуватися з рішеннями обох органів самоврядування, або ні. У будь-якому разі, пояснює Малишев, вирішувати долю своїх підлеглих самостійно він уже не зможе - і це позитив реформи. Негатив полягає в тому, що склад обох цих органів обиратимуть на всеукраїнській конференції прокурорів, яка має відбутися найближчим часом. Тобто прокурори старої, ще не оновленої системи, призначать "своїх", які в подальшому вирішуватимуть все в ГПУ на користь старої системи. Віктор Шокін може піти, але його люди тільки зміцняють свої позиції, кажуть експерти.

Відсторонити прокурорів з комісії

"І це серйозна проблема. Зважаючи на те, що ми знаємо, яка ситуація склалася після відбору до місцевих прокуратур, ми впевнені, що прокурори, відібрані до цих органів самоврядування, будуть абсолютно залежними від нинішнього генерального прокурора, навіть якщо він незабаром піде", - пояснює Марина Цапок, спецрадниця заступника генпрокурора Давіда Сакварелідзе.

Щоб уникнути такої перспективи, за інформацією Марини Цапок, громадські організації звернулися до парламентарів з пропозицією ініціювати внесення змін до закону про прокуратуру. А саме змінити модель і склад КДК, замінивши українських прокурорів у комісії на прокурорів із ЄС, Канади, США або на незалежних експертів. Питання лише в тому, чи пристануть на це народні депутати і чи піде на це ГПУ.

Борис Малишев пропонує більш радикальний засіб - створювати органи самоврядування почергово. "Запровадити законодавчим шляхом перехідний період, щоб спершу сформувати КДК незалежними експертами, - каже у розмові з DW Борис Малишев. - Дати час КДК попрацювати, набрати рядових незалежних прокурорів через конкурси. А вже потім, через певний час, коли прокуратура оновиться, створити і Раду прокурорів через всеукраїнську конференцію". Щоправда, експерт визнає, що наразі це лише ідеї, які, на жаль, не обговорюються владою.

На генпрокурора сподівайся, але всіх міняй

Відсторонити з КДК старих прокурорів вкрай необхідно і для наступного етапу реформи, пояснює Цапок. А саме проведення конкурсу на відбір прокурорів до обласних прокуратур та генпрокуратури, які досі ніяк не оновлювалися. Робити це фахівці хочуть вже з досвідом провального конкурсу на місцеві прокуратури. Тоді, попри конкурс, нагадують експерти, останнє слово під час відбору залишалося за очільником генеральної прокуратури. Окрім того, на керівні посади дозволяли подаватися лише особам зі стажем роботи у прокуратурі. Таким чином, 84 відсотки з призначених очільників місцевих прокуратур раніше обіймали посади керівників районних прокуратур. Оновлення не відбулося.

"Тепер є ідея дозволити участь брати юристам без прокурорського стажу з будь-яким юридичним стажем, - роз’яснює Марина Цапок. - Таким чином, ми зможемо оновити ті дві вищі ланки - обласні та генеральну прокуратури, які насправді формують основну політику системи".

Оновити верхівку

Віталій Шабунін виступає за скасування результатів місцевого відбору прокурорів
Віталій Шабунін виступає за скасування результатів місцевого відбору прокурорівФото: DW/L. Rzheutska

І якщо Віталій Шабунін із Центру протидії корупції виступає за скасування результатів місцевого відбору прокурорів і оголошення їх заново, то Марина Цапок в цьому сенсу не бачить. На її думку, місцеві прокурори виконують вказівки згори, де все вирішується.

"Ба більше. Одіозні прокурори місцевих прокуратур, які не пройшли конкурс і не склали тести, перемістилися нагору і працюють зараз в апаратах обласних прокуратур і в генеральній прокуратурі. І повторний конкурс на місцевому рівні це не змінить", - нарікає Марина Цапок, спецрадниця заступника генпрокурора Давіда Сакварелідзе.

Якщо всіх цих кроків якнайшвидше не зробити, то нові органи самоврядування лише зацементують стару корумповану систему прокуратури, незалежно від того, хто прийде на місце Віктора Шокіна, підсумовують експерти. Ключова реформа в ГПУ, врешті-решт, впирається в реформу кадрів. На це натякають і в в Консультативній місії ЄС, яка допомагає реформувати правоохоронну систему України. Прозорість призначень прокурорів, а також нові стандарти по відбору кандидатів там називають серед ключових завдань реформи ГПУ.

Чому Захід хоче відставки Шокіна? - DW Новини (09.02.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою