1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Боротьба за шкуру невбитого ведмедя почалась

Український журналіст Сергій Руденко
Сергій Руденко
10 березня 2016 р.

Питання про відставку Арсенія Яценюка ще не вирішене, а в політичних кулуарах України вже активно обговорюють потенційних кандидатів на пост прем'єр-міністра. Журналіст Сергій Руденко - спеціально для DW.

https://p.dw.com/p/1IARZ
Арсеній Яценюк
Арсеній ЯценюкФото: picture-alliance/AP Photo/E. Lukatsky

Опоненти Арсенія Яценюка не полишають сподівань відправити його у відставку з посади прем'єр-міністра. За останній місяць у ЗМІ неодноразово анонсувалася дата ймовірної добровільної відставки нинішнього глави уряду України. Серед кандидатів на прем'єрське крісло вже звучать імена міністерки фінансів Наталії Яресько та спікера парламенту Володимира Гройсмана. До обговорення про нового главу уряду вже долучилися не лише українські політики, але й зарубіжні дипломати, що саме по собі дивно, враховуючи, що Яценюк ще щонайменше півроку може обіймати посаду прем'єр-міністра.

Відкладена відставка

Сергій Руденко
Сергій Руденко

16 лютого Арсеній Яценюк отримав важливу й переконливу перемогу. Верховна Рада, визнавши діяльність очолюваного ним уряду незадовільною, не змогла відправити Кабмін у відставку. Це спровокувало вихід із більшості "Батьківщини" Юлії Тимошенко і "Самопомочі" Андрія Садового. І перші, і другі готові повернутися в коаліцію тільки за умови відставки Арсенія Яценюка і переформатування уряду.

Та халепа полягає в тому, що парламент не може повернутися до питання про недовіру урядові раніше 2 вересня - з початком нової парламентської сесії. А сам прем'єр-міністр категорично відмовляється добровільно йти у відставку. Таким чином, в Україні склалася патова ситуація. Президент і колишні учасники парламентської більшості наполягають на зміні глави уряду, а той, маючи фракцію з 81 депутатів та імунітет до осені, не бажає йти з посади.

Очевидно, що долю нинішнього уряду Яценюка вирішено. У цьому складі він проіснує ще максимум півроку. Арсеній Петрович прекрасно розуміє: саме на нього буде покладено всю провину за провал економічних реформ у країні. Хоча в умовах парламентсько-президентської республіки відповідальність за це повинні нести щонайменше троє суб'єктів. Сам прем'єр, який має третину голосів коаліції, президент, 10 представників якого посідають міністерські крісла і, власне кажучи, сама парламентська більшість. І в цій ситуації персональні претензії до Яценюка звучать дещо дивно.

Хто замість Яценюка?

Головне запитання - хто має прийти на зміну Арсенію Яценюку - досі залишається відкритим. Президентська фракція партії "Блок Петра Порошенка" (БПП), яка активно виступає за зміну прем’єр-міністра, досі публічно не озвучила імен своїх кандидатів на посаду глави уряду. У політичних кулуарах поки що називають двох потенційних претендентів на прем'єрство - Наталію Яресько та Володимира Гройсмана. Перша має довіру міжнародних фінансових організацій та США, другий - найближчий соратник Петра Порошенка.

Найбільші шанси очолити уряд сьогодні має Яресько. Оскільки обрання прем'єр-міністром Гройсмана може порушити баланс сил у країні. Де-факто йтиметься про концентрацію влади в руках Петра Порошенка. Стара або нова парламентська більшість навряд чи на це піде. А ось Яресько, яка, до речі, отримала місце в уряді Яценюка за квотою БПП, дійсно може стати компромісною фігурою. Звичайно, якщо проти цього не виступатимуть олігархи, які контролюють частину парламентських груп і фракцій.

Серед тих, хто може поборотися за прем'єрство, називають главу Одеської облдержадміністрації Міхеіла Саакашвілі, заступника глави Адміністрації президента Дмитра Шимківа, Юлію Тимошенко і так далі. Напевно, список претендентів на посаду глави уряду буде набагато довшим. І його можна обговорювати нескінченно. Але юридичних підстав для того, аби Яценюк залишив свою посаду, поки що немає. У наступні півроку Арсеній Петрович може втратити крісло тільки із власної ініціативи.

Що вирішить відставка Яценюка

Відставка Яценюка покладе край існуванню нинішньої парламентської коаліції. Після того, як Арсеній Петрович піде з уряду, Петро Порошенко отримає серйозного суперника. Петро Олексійович, напевно, не до кінця усвідомлює, чим може йому загрожувати існування Яценюка-опозиціонера. А тому глава держави зайняв вичікувальну позицію, яка все ж схиляється до відставки нинішнього прем'єра.

Хто б не увійшов у майбутню парламентську більшість і хто б не очолив уряд, очевидним є одне: у нинішній політичній системі конфлікти неминучі. Конституція України, яка регламентує розподіл повноважень у владі, на жаль, не ідеальна. Як, утім, і виконання основного закону.

Очікуване переформатування більшості й уряду може призупинити - але не розв'язати - політичну кризу у країні. У нинішніх умовах конфлікт між прем'єром і президентом неминучий. Оскільки Петро Порошенко намагається впливати на політику і Верховної Ради, і Кабміну. Якщо у парламенті це у нього ще якось виходить - через фракцію БПП і Володимира Гройсмана, то в уряді - не зовсім. І це - головна відповідь на питання, чому Петро Порошенко та Арсеній Яценюк не можуть бути політичними партнерами. Питання, хто і на яких умовах погодиться на це - поки залишається відкритим.

Що має зробити Київ, аби не розчарувати українців та ЄС (23.02.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою