1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Мюнхен-2016: похмурі прогнози та слабкі надії

Роман Гончаренко14 лютого 2016 р.

Розпочавшись з оптимізму через можливе припинення вогню в Сирії, Мюнхенська конференція з безпеки завершилася зі слабкою надією. В останній день форуму багато критикували Росію. Про підсумки конференції - в репортажі DW.

https://p.dw.com/p/1HvL0
У головному залі конференції під час виступу міністра оборони Ізраїлю Моше Яалона 14 лютого
У головному залі конференції під час виступу міністра оборони Ізраїлю Моше Яалона 14 лютогоФото: Reuters/M. Dalder

Перш ніж поліція зняла оточення і чорні лімузини відвезли гостей Мюнхенської конференції з безпеки в аеропорт, Вольфґанґ Ішинґер поділився з ними доброю новиною. Підбиваючи в неділю, 14 лютого, підсумки триденного форуму, його глава порадів телефонній розмові між президентами США та Росії. Володимир Путін та Барак Обама підтримали досягнуті в Мюнхені домовленості щодо Сирії. За словами Ішинґера, це дещо компенсує песимізм Сергія Лаврова. Глава російського МЗС висловив у Мюнхені сумніви, що домовленості будуть виконані.

Слова німецького дипломата лунали радше як бажання завершити конференцію на позитивній ноті та з надією. Виступи упродовж останнього дня не давали для цього підстав, радше - навпаки.

Маккейн: Путін - не партнер

Сенатор США та колишній кандидат у президенти від Республіканської партії Джон Маккейн піддав різкій критиці дії Росії в Сирії та реакцію Заходу на них. Він сказав, що не вірить в успіх мюнхенських домовленостей. Напередодні відкриття форуму так звана контактна група з 17 країн домовилась про "припинення бойових дій" у Сирії протягом тижня. Маккейн пояснив свій песимізм "природою наших супротивників та їхніми амбіціями", натякнувши на сирійське керівництво та Росію, яка надає Дамаску військову підтримку.

Маккейн виступав так, ніби намагався компенсувати відсутність жорсткої публічної критики Росії в попередні дні конференції, на що звернули увагу оглядачі. "Путін не зацікавлений у тому, щоб бути нашим партнером", - впевнений Маккейн. Мюнхенська конференція показала, що Захід поки не визначився, чи вважати Росію у Сирії партнером, суперником чи противником. Маккейн визнав, що Росія фактично стала "ключовим гравцем" у сирійському конфлікті та поклав відповідальність за це на пасивний, на його думку, Захід. Американський сенатор закликав встановити на півночі Сирії безполітну зону та створити коаліцію, яка б "зачистила" Ірак від терористичної організації "Ісламська держава" (ІД). Його виступ кілька разів викликав оплески залу.

Джон Маккейн у Мюнхені розкритикував Росію
Джон Маккейн у Мюнхені розкритикував РосіюФото: picture-alliance/AP Photo/M. Schrader

Напружена атмосфера в День Святого Валентина

Оплесками зустріли й оцінки Норберта Реттґена, політика правлячої консервативної партії ХДС та голови комітету Бундестагу із закордонних справ. Серед німецьких політиків Реттґен - один з найрізкіших критиків дій Росії в Сирії. Він вважає, що може йтися про "злочини проти людяності". "Тому що Росія причетна до блокування, оточення міст з метою морити людей голодом, - сказав депутат в інтерв'ю DW. - А це, окрім іншого, заборонено міжнародним правом".

Песимістично оцінив ситуацію в Сирії та в регіоні загалом і міністр оборони Ізраїлю Моше Яалон. На його думку, світові слід готуватися до тривалого періоду нестабільності на Близькому Сході.

Щоб хоч якось розрядити похмуру атмосферу в залі після таких прогнозів, ведуча дискусії нагадала, що 14 лютого - День Святого Валентина - день закоханих, і побажала "поєднання сердець та умів".

"Холодна війна" Медведєва - попередження

Що стосується Росії та Заходу, то до їхнього зближення ще дуже далеко, і це чітко проявилося в Мюнхені. Часи змінилися. Рівно десять років тому теперішній глава адміністрації президента РФ Сергій Іванов, який тоді обіймав пост міністра оборони, говорив у Мюнхені, що Росія - "європейська держава" й розхвалював співпрацю з США. На нинішній конференції прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв збурив громадську думку, заявивши, що сторони "скотилися до нової "холодної війни".

Колишній глава російського МЗС Ігор Іванов сказав DW, що ці слова - попередження. "Домовленості, досягнуті на полях Мюнхенської конференції, говорять про те, що у світі зростає усвідомлення необхідності координації спільних дій, - вважає Іванов. - Задля уникнення того, щоб локальні конфлікти переросли у серйознішу глобальну конфронтацію".

Захід робить ставку на деескалацію

Схожі оцінки лунають і від представників Заходу. "Ми не вважаємо, що перебуваємо у "холодній війні", - сказав DW представник Держдепартаменту США Джошуа Бейкер. За його словами, розбіжності є щодо Сирії та України, "але залишаються можливості для партнерства".

На відміну від російського прем'єра, який виголосив на конференції жорстку та безкомпромісну промову, більшість західних лідерів явно уникали цього. Захід і надалі шукає підхід до Росії у нових геополітичних реаліях і робить ставку на дипломатію та деескалацію. Це - теж один з підсумків Мюнхена-2016.

Мюнхенська конференція: від "холодної війни" до глобальної безпеки (12.02.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою