1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Кінець малих банків в Україні

Олена Губар11 лютого 2016 р.

Нацбанк продовжує процес очищення ринку і вимагає, щоб до кінця цього року на ньому не залишилося установ з капіталом менше 300 мільйонів гривень. Вкладникам обіцяють вищу надійність банків.

https://p.dw.com/p/1Hsat
Дві третини банків можуть зникнути, якщо не знайдуть гроші для збільшення капіталу
Дві третини банків можуть зникнути, якщо не знайдуть гроші для збільшення капіталуФото: picture-alliance/ZB

Невдовзі в Україні зменшиться кількість маленьких банків. Раніше було передбачено, що усі банки мають збільшити свої капітали до 300 мільйонів гривень до 2020 року. Але на минулому тижні Нацбанк прийняв нову постанову, якою скоротив термін до кінця цього року. "Це дозволить підвищити фінансову стійкість банків та їх здатність протистояти ризикам", - пояснює свою позицію Нацбанк.

Зараз на ринку працює 119 банків. За останніми даними Нацбанку на 1 жовтня 2015 року, капітал менше 300 мільйонів гривень мають 76 з них. Банкам, які не зможуть вчасно збільшити свої капітали, загрожує ліквідація. "У теорії докапіталізація покликана підвищити надійність банківської системи, що для громадян - безумовний позитив. На практиці ж низка банків можуть не впоратися з новими вимогами і, якщо вони не зможуть прийти до вирішення по збільшенню капіталу або консолідації в секторі, вони можуть закритися", - говорить заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Якщо грошей немає

Тому акціонери, які не зможуть самостійно знайти гроші для докапіталізації своїх банків, будуть змушені вирішувати цю проблему іншими шляхами. "Швидше за все, банки, акціонери яких не можуть наростити капітали, чекають процеси злиття з іншими банками або вихід з ринку", - говорить директор департаменту інвестиційного обслуговування Таскомбанку Артем Карелін.

Але банкіри, що вже пройшли через процедуру об`єднання, попереджають, що цей процес непростий. "Ми провели злиття двох банків за один рік. Хоча зазвичай такі процеси більш трудомісткі і це займає 3-5 років. Наші витрати на злиття склали 90 мільйонів гривень", - говорить голова правління Першого українського міжнародного банку, який об'єднався з банком "Ренесанс Капітал", Сергій Черненко.

Ще одним варіантом для невеликих банків може стати залучення нового інвестора, у якого достатньо грошей для докапіталізації. Але учасники ринку визнають, що зараз не найкращий час для продажу банків. "У банківському сегменті зараз несприятливий клімат. Він не сприяє збільшенню довіри до системи і залученню інвестицій",- говорить член наглядової ради Авант-банку, який нещодавно не зміг залучити гроші в інвестора і збанкрутував, Вєніамін Лєбєдєв.

Збільшення надійності

Вкладникам від ліквідації малих банків обіцяють більшу надійність решти банків
Вкладникам від ліквідації малих банків обіцяють більшу надійність решти банківФото: Reuters/V. Ogirenko

Для українців збільшення капіталів банків означає, що на ринку залишиться менше ненадійних установ. Тобто буде менше шансів втратити в них свої гроші. "Питання надійності, крім очевидного - особистостей акціонерів, - в співвідношенні капіталу і активів. Якщо, наприклад, банк отримає збиток, то у нього буде запас міцності, якщо його капітал буде більше, - пояснила DW Марія Репко. - З девальвацією гривні багато банків опинилися в ситуації, коли через переоцінку валюти співвідношення капіталу до активів знизилося, а для частини банків капітал перейшов в негативну область значень і вони були ліквідовані".

За останні два роки в Україні збанкрутувало вже більше 60 банків. 44 з них були невеликими і їх акціонери не змогли збільшити капітали. В результаті виплата вкладів з цих банків була покладена на державу. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на це в цілому біло витрачено більше 17 мільярдів гривень. Тому вибір банку зараз має дуже важливе значення. "Сьогодні процентна ставка вже не грає вирішальної ролі при виборі банку для розміщення депозиту. Вкладники орієнтуються на такі критерії як надійність і стабільність банку",- констатує директор департаменту роздрібного бізнесу Ощадбанку Валерія Малахова.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою