1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

"Ніби на Canal+ показали сюжет Russia Today..."

Олена Серветтаз, Париж2 лютого 2016 р.

Французькі журналісти, знайомі з ситуацією в Україні, розповіли DW, що думають про одіозний документальний фільм Поля Морейри "Маски революції", показаний 1 лютого на Canal+.

https://p.dw.com/p/1HoAk
Київський Майдан незалежності під час Євромайдану
Київський Майдан незалежності під час ЄвромайдануФото: picture-alliance/dpa

"Українську революцію я бачив приблизно так само, як і всі - через телевізор, - розповідає вже буквально на перших хвилинах свого документального фільму "Маски революції" французький журналіст Поль Морейра. - Як і всі, я відчув симпатію до тих чоловіків і жінок, які днями лишалися на вулицях". Стрічка, показана 1 лютого на приватному французькому телеканалі Canal+, наробила галасу ще до виходу в ефір. Сам Морейра представляє її як "спеціальне розслідування".

У день показу "розслідування" українське посольство в Парижі назвало фільм "дезінформацією" і попросило керівництво Canal+ зняти картину з ефіру. Однак прохання українських дипломатів не було задоволене. Колеги Морейри по цеху подивилися його спеціальний репортаж ще до виходу в ефір і в один голос фільм розкритикували. Основні претензії - неправдива фактологія, однобокий погляд на події, неточності, неприпустимі паралелі між українськими націоналістами, крайніми правими та неонацистами.

Себастьян Гобер
Себастьян ГоберФото: privat

Кредит довіри

Журналіст відомої французької газети лівого спрямування Libération Себастьян Гобер постійно живе і працює в Україні ось уже п'ять років. У своєму блозі Гобер емоційно відреагував на роботу Морейра. Вона, на його думку, може завадити тим журналістам, які лишилися в Україні: "Після фільму, показаного сьогодні, я не здивуюсь, якщо багато хто (з ньюзмейкерів, - Ред.) стануть більш підозрілими стосовно мене. Я знаю, що тепер мені доведеться наголошувати, що я не працюю так, як в "тому самому документальному фільмі на Canal+".

У своїй картині Поль Морейра майже не говорить про анексію Криму і більшу частину репортажу присвячує трьом учасникам українських подій - добровольчому батальйону "Азов", націоналістичній партії ВО "Свобода" і праворадикальній націоналістичній партії "Правий сектор". Саме вони, на думку Поля Морейри, були головною політичною силою української революції і саме вони зіграли ключову роль у становленні "нової України".

Морейра відвідує тренувальні табори добровольців і повідомляє глядачу, що, на власний подив, зустрів там "не лише українців". Далі автор показує бритоголового француза в масці і з нашивкою "Муссоліні" на грудях. Після тренувань в Україні такі, як він, мають намір "захищати Францію у разі нападу Росії", - цитує Морейра за кадром свого героя.

Поль Гого
Поль ГогоФото: privat

"Російська пропаганда" на французькому каналі?

25-річний Поль Гого приїхав до України в 2012 році, працював і в Києві, і в Донецьку як фрілансер для видань Ouest France і Libération. В інтерв'ю DW Поль Гого розповів, що був украй здивований фільмом Морейри: "Я пам'ятаю його роботи про французький "Національний фронт". Я, в принципі, дивлюся доволі багато спеціальних розслідувань. Але цей репортаж - це щось неймовірне. Це російська пропаганда, її мета - маніпуляція тими людьми, які схильні вірити в теорії змови, за принципом: всі основні ЗМІ брешуть, а я скажу вам правду".

Морейра саме так і будує свій наратив: глядачу він говорить, що в нього в самого виникло "відчуття легкого обману" після того, як він побачив "американську дипломатку, яка роздає хліб" протестувальникам. Глядачам у цей момент показують заступницю держсекретаря США Вікторію Нуланд під час роздачі їжі активістам на Майдані. В ефірі федеральних російських каналів у період протестів у центрі Києва також постійно говорили про те, що українську опозицію підтримує Захід, тому поява заступниці глави американського Держдепу не всіма була сприйнята однозначно.

Ще однією претензією опитаних DW журналістів до фільму "Маски революції" є те, що головним об'єктом своїх розслідувань Морейра обрав трагічні події в Одесі, за якими автор не спостерігав особисто, а відновлював події, за його власними словами, "за ліченими зйомками та інтерв'ю".

"Морейри не було ні на Майдані, ні під час подій в Одесі - там взагалі дуже мало було журналістів у той день, 2 травня. Пізніше він приїжджав до України - це факт, він з'являється в кадрі під час свого репортажу. Але те, що журналіст не присутній під час самої події, не звільняє від того, що він повинен точно підходити до збору інформації і доказів, щоб у результаті отримати достовірну картину подій", - пояснює в інтерв'ю DW Себастьян Гобер.

Бенуа Віткін
Бенуа ВіткінФото: privat

Розслідування подій в Одесі

Журналіст Бенуа Віктін написав у газеті Le Monde, що в ефірі Canal+ Поль Морейра "дає викривлену картину українського конфлікту". Примітно, що російським глядачас у той же вечір журналісти програми "Вести" на державному телебаченні говорили, що Поль Морейра "відкриє французам очі" на те, що відбувається в Україні.

Французька служба прокремлівського каналу Russia Today в себе на сайті Морейру підтримує і відповідає кожному з критиків автора "спеціального розслідування", вставляючи час від часу захоплюючі цитати з приводу роботи Морейри то з блогів, то з Twitter.

Сам Морейра після шквалу критики і з боку колег, і з боку українських активістів у Франції, і з боку викладачів Вищої школи соціальних наук, у блозі на сайті видання Mediapart написав, що, крім нього, "ніхто не говорить про 45 загиблих під час пожежі в Одесі, спровокованої "коктейлями Молотова "українських націоналістів". "Я зрозумів після недовгих пошуків, що події в Одесі піддались ніби самоцензурі, тобто про подію говорили, але ніколи не розслідували (решта журналістів, - Ред.). Ніби їм щось заважало. Імовірно те, що жертвами були росіяни", - відповідає на критику Морейра.

Однак президент франко-російської правозахисної організації Russie-Libértes Олексій Прокоп'єв в інтерв'ю DW нагадав, що і його організація, і Amnesty International виступали з вимогою проведення незалежного міжнародного розслідування трагічних подій в Одесі.

Фільм більше підійшов би для ефіру Russia Today

"Газета Le Monde, де я працюю, ніколи б не надрукувала матеріал у дусі того, що зробив Морейра. Усі наші журналісти - спеціалісти в своїй галузі, якоюсь мірою - експерти, і вони не коять таких помилок, - розповів DW журналіст Бенуа Віткін. - Ми пишаємося тим, що ми подаємо інформацію у контексті, висвітлюємо її в перспективі і пропрацьовуємо всі нюанси. І нам не треба грати на почуттях, тому наші читачі нам довіряють".

Після виходу фільму в ефір президент правозахисної української асоціації Ukraine Action Анна Гармаш написала відкритий лист, в якому зазначила, що фільм "Маски революції" більше підійшов би для ефіру не на Canal+, а на телеканалі Russia Today.

Її позицію розділяє і журналіст Поль Гого: "Я не думаю, що фільм подивиться багато людей (оскільки він доступний тільки підписникам платного телеканалу, - Ред.), але обурює сам факт його появи там. Це так, ніби по Canal+ показали б сюжет Russia Today", - пояснює DW Поль Гого.

Поки готувався цей текст, французькі журналісти, які перебувають в Україні, підготували текст колективного звернення, в якому виступили з критикою роботи Поля Морейри "Маски революції".

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою