1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Вірус Зіка: причин для паніки немає

Карла Блайкер, Максим Сидоржевський28 січня 2016 р.

Вірус, який зараз активно поширюється в Америці, становить загрозу для вагітних жінок та новонароджених, але про смертельну епідемію не йдеться.

https://p.dw.com/p/1Hl7f
Фото: Reuters/J. Decavele

З усього написаного про вірус Зіка може скластись враження, що у переліку "страшних потенційно смертельних вірусів" він стоїть десь поруч з вірусом Ебола і лише трохи нижче від ВІЛ.

Однією з причин цього є брак інформації. Хоча вірус Зіка був вперше зафіксований в Уганді 1947 року, до цього моменту його майже не досліджували. Також не було створено вакцини проти нього. Останній спалах вірусу відбувся в Бразилії на початку 2015 року.

Але експерти наполягають, що причин для паніки немає. "Не треба порівнювати вірус Зіка з ВІЛ або Еболою. Тоді у людей не складеться хибне уявлення, і вони не поширюватимуть істерію, що Зіка - це нібито новий ВІЛ", - сказав DW Йонас Шмідт-Ханазіт, вірусолог Інституту тропічної медицини імені Бернгарда Нохта (Гамбург, Німеччина).

М'який вірус

Для здорової дорослої людини, якщо це не вагітна жінка, вірус Зіка не становить великої загрози. Загальні симптоми - лихоманка, ломота у суглобах та хворобливий висип (невеликі червоні плямки на тілі). Центр з контролю і профілактики захворювань США (CDC) дає досить чітке формулювання: "Хвороба, як правило, протікає м'яко... Тяжкий перебіг захворювання, який вимагає госпіталізації, трапляється рідко. Смертельні випадки є рідкістю".

Infografik Die Ausbreitung des Zika-Virus BRASILIANISCH

Порівнюючи з Еболою, симптомами якої є блювота і внутрішні кровотечі, і яка забрала життя більш ніж 11 300 людей під час нещодавньої епідемії у Західній Африці, вірус Зіка є не таким вже й страшним.

Деякі європейські туристи вже привезли вірус додому зі своїх відпусток, але хвороба не мала для них якихось серйозних наслідків. За даними інформаційного агентства dpa, з 2013 року в Німеччині було зафіксовано десять випадків захворювання.

Агентство dpa також згадує про чотири випадки в Італії, три у Великобританії і два в Іспанії, хоча ці цифри, ймовірно, є неточними. Адже міжнародного протоколу для фіксування і реєстрації вірусу ще не створено, зазначає Шмідт-Ханазіт. Ще більше людей могли бути заражені, навіть не здогадуючись про це: за даними CDC, відчуває на собі симптоми хвороби лише 20 відсотків інфікованих.

Небезпечна вроджена вада

Але це зовсім не означає, що вірус Зіка є абсолютно безпечним. Саме з цим вірусом пов'язують надзвичайно високу кількість дітей, народжених з мікроцефалією в Бразилії. Під час останнього спалаху захворювання цю вроджену ваду було діагностовано у близько 4 тисяч новонароджених. У дітей з цим вірусом череп менший, ніж у здорових дітей, що призводить до пошкодження мозку.

"Зв'язок між Зіка і мікроцефалією ще не доведений на 100 відсотків, але є висока імовірність того, що це буде зроблено. Свідчення надходять з кожною годиною", - стверджує Шмідт-Ханазіт.

У лікарнях Бразилії дедалі більше дітей народжуються з мікроцефалією
У лікарнях Бразилії дедалі більше дітей народжуються з мікроцефалієюФото: Getty Images/M. Tama

Досі залишається незрозумілим, яким саме чином вірус передається плоду від матері. Після народження дитини Зіка може передаватися через грудне вигодовування. У деяких країнах Латинської Америки жінкам вже радять утриматись від народження дітей до 2018 року.

Ризик є високим тільки в тому разі, якщо контакт з вірусом відбувся під час вагітності. За словами Шмідт-Ханазіта, жінкам, які зараз їдуть до Бразилії і завагітніють, наприклад, через два місяці після повернення, нема чого боятись. Адже вірус не може довго жити в людському тілі.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою