1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Справа Нємцова на порядку денному ПАРЄ

Вікторія Власенко, Страсбург26 січня 2016 р.

На цьому тижні комітет ПАРЄ призначить спеціального доповідача у справі розслідування вбивства Борис Нємцова.

https://p.dw.com/p/1Hk1f
Офіційному слідству у справі вбивства Нємцова в ПАРЄ не довіряють
Фото: picture-alliance/dpa

У Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) уже зібрана необхідна кількість підписів, які потрібні для того, щоб призначити спеціального доповідача асамблеї в справі розслідування вбивства російського опозиційного політика Бориса Нємцова. Про це в розмові з DW повідомив литовський депутат Емануеліс Зінгеріс. За його словами, вже на цьому тижні правовий комітет ПАРЄ визначиться з кандидатурою доповідача з цього питання.

За ініціативи Зінгеріса, який особисто був близько знайомий з Борисом Нємцовим, у понеділок, 25 січня, у Страсбурзі рамках сесії ПАРЄ пройшли слухання "Чи повинна ПАРЄ взяти під контроль розслідування вбивства Бориса Нємцова?". У них, окрім депутатів асамблеї, взяли участь дочка Бориса Нємцова Жанна, голова опозиційної партії Росії ПАРНАС Михайло Касьянов, громадський активіст і публіцист Володимир Кара-Мурза та керівник фонду Hermitage Capital, який присвятив себе розслідуванню і популяризації на Заході справи Сергія Магнітського, Білл Браудер.

За словами Зінгеріса, ПАРЄ має виробити механізм, який дозволить провести неупереджене розслідування вбивства Нємцова паралельно з тим, яке веде російська влада.

Міжнародний контроль

Введення міжнародного контролю за розслідуванням вбивства Нємцова Михайло Касьянов вважає надзвичайно важливим. Тим більше, що моніторинг політики уряду Росії, яка входить до складу Ради Європи, - пряма функція цієї організації.

Росія як член Ради Європи має існувати у рамках верховенства права та міжнародних стандартів, і коли це станеться, то буде найліпшим способом вшанування пам'яті Бориса Нємцова. Таку думку висловив Володимир Кара-Мурза. На його переконання, призначення спеціального доповідача щодо цього резонансного вбивства гарантуватиме, що російська влада не покладе це розслідування під сукно, "а їй дуже хочеться це зробити".

Захід знає, але мовчить

Німецька депутатка Марілуїзе Бек заявила, що насправді уряди та секретні служби західних країн знають правду про вбивство Нємцова та інші злочини російської влади, але вони замовчують її, бо розраховують на підтримку Росії, наприклад, у переговорах з Іраном. "І це найбільша проблема: західні уряди не хочуть розповісти про те, що вони знають", - наголосила Бек.

Асамблея зобов'язана призначити доповідача в розслідуванні вбивства Нємцова, інакше "це стане ганьбою для цих стін", завила в розмові з DW колишня депутат ПАРЄ від Швеції Маріетта де Пурбе-Лундін, чиє ім'я внесене російською владою до "чорного списку" європейських політиків, яким заборонений в'їзд на територію РФ.

Дискусія в Страсбурзі не обмежилась лише справою Нємцова. Пурбе-Лундін, зокрема, висловила сумнів з приводу того, що в Росії можливі чесні демократичні вибори, які допоможуть призвести до зміни політичної ситуації в країні. "Я не один раз бувала в Росії як спостерігач ПАРЄ на виборах і можу сказати, що жодного разу я не бачила прозорих чесних виборів", - сказала Пурбе-Лундін. На її думку, кардинальні політичні зміни в країні може спричинити лише критична економічна ситуація. "Лише тоді люди зрозуміють, що попереднє відносне благополуччя в країні - заслуга не Путіна, а високих цін на нафту та газ, проте вони повністю "завдячують" йому нинішнім економічним занепадом", - наголосила політика.

Заклики не знімати індивідуальні санкції

За словами Михайла Касьянова, Путін і його команда "перебувають у шоці" від економічної ситуації в країні і не мають уявлення про те, як з неї вийти. У російській опозицій вважають, що режиму Путіна "залишилося кілька місяців", якщо міжнародна спільнота продовжуватиме демонструвати свою об’єднану позицію стосовно політики Кремля.

Касьянов переконаний, що індивідуальні санкції проти російських політиків, котрі причетні до анексії Криму та війни на сході України, повинні бути продовжені, оскільки ці санкції, на його думку, "працюють". Він також вважає, що російська делегація в ПАРЄ не представляє думку російського суспільства, а лише "виконує накази Путіна" і в неї входять не ті політики, через яких асамблея може надсилати свої меседжі Москві.

У партії ПАРНАС вважають, що російський президент, шантажує Україну, вимагаючи від неї особливого статусу для Донбасу. "Він фактично говорить Києву: робіть, те що я хочу, інакше я вбиватиму ваших людей", - вважає Касьянов і наголошує, що врегулювання ситуації на Донбасі неможливе доти, доки кордони України не будуть повністю контрольовані київською владою.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою