1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Базар-митниця: митники вихваляються, підприємці скаржаться

Азад Сафаров21 січня 2016 р.

Навести порядок на митниці за 100 днів пообіцяв ще торік влітку голова ДФС Роман Насіров. Минуло значно більше часу, але жоден з експертів, з якими вдалось поспілкуватись DW, не підтвердив викорінення нелегальних схем.

https://p.dw.com/p/1Hhc4
Базар-митниця: митники вихваляються, підприємці скаржаться
Фото: RIA Novosti

Найбільша причина корупції на митниці, як наголошують і підприємці, і експерти, - це маніпуляція з цінами на розмитнення імпортованого товару. Простіше кажучи, якщо ви, як підприємець, завозите в країну комп’ютер, то від його вартості залежить, як багато ви заплатите платежів і зборів. Підприємець зрозуміло зацікавлений, щоб в декларації стояла найнижча ціна, митник навпаки - найбільша. Законодавство передбачає кілька методів визначення ціни. Митники часто беруть за основу середню ціну на певний вид товарів, яка зазначена в їхній базі даних. Дарма, що в контракті підприємця ціна товару може бути й нижча. І тут починається гра.

"Це класична гра шантажу,- говорить заступник голови Асоціації експедиторів України Віктор Берестенко. - Митник викликає імпортера і говорить: "Нам потрібно збільшити собівартість розмитнення. Ти маєш сплатити в бюджет не 100 тисяч доларів, а 150". Підприємець вагається. Тоді кажуть, що є варіант заплатити не 150 тисяч, а 110 та ще 20 тисяч самим митникам. Інакше його змусять заплатити повну вартість". Останній такий випадок, за словами Берестенка, був наприкінці грудня на митниці в Дніпропетровську.

Ціна розмитнення

Щоб уникнути таких корупційних передумов, на Одеській митниці вирішили розмитнювати вантаж найпростішим способом - виключно за ціною прописаною в контракті. Щоправда поки що не всі товари, а лише певних категорій. Зокрема, товари компаній з країн з чітким контролем за імпортно-експортними операціями. Серед них країни ЄС, Сполучені Штати, Японія та ще кілька інших держав.

Та таким змінам зраділи не всі підприємці. Компанії, яким як раз не вигідні розмитнення за цінами в контрактах, почали об’їжджати Одеську митницю. Вони транзитом прямують туди, де зможуть домовитись за старими традиціями, пояснюють експерти. Певну втрату вантажів визнає в розмові з DW і керівниця Одеської митниці Юлія Марушевська.

"Я знаю ці компанії. Вони їдуть туди, де для них створені умови. На центральні, на західні митниці. Якби інші митниці мали принципову позицію, що вони працюють з нормальним бізнесом і не працюють з тими, хто реально тримає на зарплаті половину штату митниці, то мені було б набагато краще працювати", - скаржиться Марушевська.

Базар-митниця

Експерти пропонують більше прозорості в роботі митниці: щоб кожна митниця могла побачити, за якою ціною колеги пропустили вантаж. Прихильники такої ідеї сподіваються, що тоді не було б такого різкого перепаду у вартості розмитнення, коли один і той самий товар на різних митницях однієї країни розмитнюють за різними цінами.

На такій уніфікації наполягає і Марушевська. "Ціна має бути єдина для всіх митниць. Бо зараз у нас відбувається базар. Імпортер приїжджає на закарпатську митницю, там йому не сподобалось, він поїхав на київську. Там, де вдалось домовитись за кращу ціну, там іде процес оформлення", - каже керівниця Одеської митниці.

Плани зборів

Проблеми імпортерів, на думку експертів, виникають також через плани, які стоять перед митницею щодо збору митних платежів. Саме ці плани примушують митників орієнтуватись на те, скільки вони мають зібрати, а не на реальну вартість товару, пояснює Юрій Федчишин, експерт Інституту суспільно-економічних досліджень.

Критика лунає і від екс-голови митниці Костянтина Лікарчука, якого торік у вересні зі скандалом звільнили через конфлікт з головою Державної фіскальної служби (ДФС) Романом Насіровим. На думку Лікарчука, митниця сьогодні чітко зосереджена на фіскальній функції і займається вибиванням коштів з бізнесу. Про два інших традиційних завдання митників - сприяння міжнародній торгівлі та безпека - забуто, вважає він.

Сам голова ДФС Роман Насіров нічого поганого в існуванні планів не бачить. За його словами, ці плани приходять від міністерства фінансів і потрібні для наповнення держбюджету. Не без гордості Насіров розповідає про нові й нові рекордні збори на митниці, які митники встановлюють останнім часом. "У вересні було 18 мільярдів гривень, у жовтні - більше 19", - хвалиться голова ДФС. А починаючи від листопада, щомісячні надходження, за його словами, вже подолали 20 мільярдну позначку.

Найбільше надходжень, як повідомив очільник ДФС, надходить з Київської міської та Київської обласної митниці. Водночас Насіров відкрито каже про свої претензії до Одеської митниці, бо та не виконує план. І справді, згідно зі статистикою, яку отримала DW, останні три місяці минулого року Одеська митниця виконала на 90, 96 і 94 відсотка відповідно. Та керівниця цієї митниці не приховує, що збір коштів з імпортерів не вважає першочерговим завданням.

Митник всемогутній

Ще один головний біль імпортерів, який не вдалось вирішити на більшості митниць в році минулому - це завелика і неконтрольована влада митного інспектора, вважають фахівці. Закон надає митнику забагато можливостей приймати рішення на власний розсуд.

"У митника є можливість призупинити митне оформлення і відправити товар на додаткове оформлення, переоцінити товар або не переоцінити. Він може затребувати додаткові документи або і не затребувати, може попросити копії або оригінали, або і те, й інше", - пояснює Юрій Федчишин, експерт Інституту суспільно-економічних досліджень.

Контролюючі органи мають багато можливостей для призупинки оформлення вантажу для перевірки. Причому перевіряти можуть стільки, скільки потрібно. Затягування перевірок є одним з методів вибивання хабаря, коли товар просто не може чекати через терміни придатності, скаражться підприємці.

Згідно з офіційною статистикою, наданій DW, в період з січня до жовтня, за наказом силових органів було перевірено лише на Одеській митниці більше 1700 вантажів. З них тільки в 26 випадках знайшли порушення.

Щоб унеможливити такі перевірки в майбутньому, Одеська митниця уклала меморандум з силовими органами. Тепер перевіряти вантаж можна не з наказу будь-якого силовика, а лише за наявності згоди керівника силового відомства і обґрунтування такої перевірки.

Ми не винні, винні підприємці

Голова ДФС Роман Насіров запевняє, що за останній рік на деяких митницях уже двічі змінювали керівників. А в його відомстві працюють кілька департаментів, які моніторять порушення інспекторів. Щоправда на прохання DW відомство не змогло прислати статистику по внутрішньому аудиту, а саме, скільки порушень було з боку митників і з боку самих імпортерів за минулий рік. До речі, саме за підприємцями, а не своїми підлеглими, Насіров, вбачає головну причину корупції на митниці.

"Ми часто стикаємось з тим, що не чистий на руку бізнесмен шукає різні способи корумпувати когось на митниці - чи то інспектора, чи начальника поста, для того, щоб заробити додатково грошей, заплатити менше при розмитненні. Це основа, звідки з’являється проблема", - заявляє Насіров.

Як доказ того, що контрабанду і корупцію подолано, Насіров кілька разів у розмові з DW наводить збільшення надходжень з митниці. Та за словами експертів, це не є показником знищення нелегальних оборудок на митниці. Обіцяних змін і реформ не відбулось, кажуть фахівці. Зокрема, на митницю так і не зайшла незалежна іноземна приватна компанія, якій би мали передати керування певними проблемними ділянками, про що обіцяли ще влітку. До того ж, з вересня минулого року митниця живе без керівника."Не зрозуміло, що відбувається з митницею, яку просто знищують і намагаються підпорядкувати податковій", - підбиває підсумок заступник голови Асоціації експедиторів України Віктор Берестенко.

Морська гавань без вантажів: як врятувати Одеський порт?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою