1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

"Російський журналіст провокує ненависть до біженців"

Інтерв'ю провів Ілья Коваль21 січня 2016 р.

Мартін Лютле, який подав до прокуратури клопотання через сюжет на російському "Первом канале", в інтерв'ю DW розповів, чому він закидає журналісту з РФ розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

https://p.dw.com/p/1HgRw
Російське ТБ показало скандальний сюжет про наругу над російськомовною дівчинкою в Берліні
Російське ТБ показало скандальний сюжет про наругу над російськомовною дівчинкою в БерлініФото: Colourbox/O. Buyskykh

Сюжет берлінського кореспондента російського "Первого канала" Івана Благого про те, що на початку січня у німецькій столиці мігранти з арабських країн викрали та зґвалтували 13-річну російськомовну дівчинку, викликав у Німеччині доволі бурхливу реакцію. Берлінська поліція спростувала заяви про викрадення та , які містились у матеріалі. Інших деталей про коротке зникнення дитини у поліції поки що не повідомляють, пояснюючи це тим, що слідство ще триває.

Водночас німецький адвокат Мартін Лютле подав до прокуратури Берліна клопотання щодо перевірки законності сюжету. В інтерв'ю DW Лютле пояснив, що саме йому видалось підозрілим.

DW: Чому Ви вирішили подати до прокуратури заяву з вимогою перевірити сюжет російського "Первого канала" про дівчинку, начебто зґвалтовану мігрантами?

Мартін Лютле: Я вважаю цей інцидент серйозним втручанням у нашу правову державу і конче небезпечною дією, і я хотів цьому протистояти.

Адвокат Мартін Лютле
Адвокат Мартін ЛютлеФото: Privat

Який конкретно злочин Ви вбачаєте в цьому сюжеті?

На мій погляд, тут відбулося розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Чи був тут насправді скоєний злочин (кореспондентом. - Ред.), виявить слідство. Я направив факсом до прокуратури Берліна своє клопотання. Вона має перевірити, чи достатньо наданих мною доказів для відкриття кримінальної справи.

Які докази Ви надали?

Усі ці докази є у відкритому доступі. Це відеозапис сюжету з німецькими субтитрами на порталі Youtube, пост на сторінці Anonymous Kollektiv у Facebook, запис на сайті Sputnik з посиланням на блог Anonymous Kollektiv. У випадку з блогом Anonymous Kollektiv уже фактично доведено, що провокація спрацювала: станом на ранок сьогодні відео переглянули вже понад 1,3 мільойна разів, поставили більше 14 тисяч лайків та зробили більше 28 тисяч репостів, і написали майже 3500 коментарів, частина з яких сповнена ненависті та закликів до насильства.

Чиї інтереси Ви представляєте в цьому випадку?

Я не представляю нічиї інтереси. Я адвокат, орган здійснення правосуддя, і не хочу миритися з втручанням у німецьку правову державу. Якщо мої докази видадуться прокуратурі Берліна переконливими, матеріали підуть до суду. За справу в такому разі візьметься держобвинувачення, і я не буду учасником процесу. Моя роль - ініціювати слідчу перевірку.

На Вашу думку, чи вірив сам кореспондент російського "Первого канала" в цю історію, коли готував сюжет?

Це вкрай сумнівно. Я виходжу з того, що він справді діяв навмисно, інакше я не звертався б до прокуратури. Ми говоримо не про аматора, а про професійного кореспондента. Він мусить розуміти різницю між демонстрацією НДПН (праворадикальної Націонал-демократичної партії Німеччини. - Ред.), на якій він опинився, та мітингом російської діаспори, про яку розповідає в репортажі.

Тобто на мітингові НДПН він навмисне відшукав п'ятьох російськомовних співбесідників та видав цю подію за мітинг російської діаспори. На сторінці об'єднання проти притулку для біженців Marzahn у Facebook є повідомлення про цю демонстрацію (націоналістів. - Ред.), на яку закликали прийти і "російськомовних друзів". Вважаю цей збіг вельми цікавим. Тобто усі зовнішні ознаки вказують на невипадкові дії.

Як Ви гадаєте, якою була мета автора репортажу?

Вочевидь, він провокує ненависть до біженців. Репортаж звернений також і до шести мільйонів російськомовних мешканців Німеччини. І цих російськомовних підбурюють до певних дій, провокуючи насильство.

Яке покарання може загрожувати журналістові, якщо справа дійде до суду?

За такий злочин передбачається позбавлення волі на термін від трьох місяців до п'яти років.

Нові подробиці про напади на жінок у Кельні (11.01.2016)