1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Україна на "Зеленому тижні": смачно і весело

Микита Жолквер, Стас Соколов19 січня 2016 р.

Україна офіційно не бере участі у міжнародній аграрній виставці в Берліні. Але продукти та страви української кухні представлені одразу у двох павільйонах "Зеленого тижня", який триває у німецькій столиці.

https://p.dw.com/p/1HfaC
Один з українських стендів на "Зеленому тижні"-2016
Один із українських стендів на "Зеленому тижні"-2016Фото: DW/N.Jolkver

З 15 до 24 січня у німецькій столиці триває найбільша у світі сільськогосподарська виставка "Зелений тиждень". Цього року їй виповнилося рівно 90 років. У двох десятках павільйонів свою продукцію виставили 1660 фірм з 65 країн.

Щоправда, у різних країн різний статус. Одні направили до Берліна офіційні делегації з вітчизняних виробників та представників профільних організацій та установ. Інші ж представлені на виставці переважно місцевими імпортерами.

Україна офіційно не бере участь у заході. Однак це не завадило її міністрові аграрної політики та продовольства Олексію Павленку приїхати до Берліна, провести серію переговорів та відмітитися на українській експозиції, організованій завдяки приватній ініціативі.

"Наша мета - презентувати увесь спектр сільськогосподарської галузі України, - розповів кореспонденту DW Моше Сатановський. - Ми розмовляємо з людьми, з підприємцями з Німеччини та інших європейських країн, обговорюємо можливе співробітництво, питання зони безмитної торгівлі України та ЄС, що почала діяти цього року".

Де починається "Україна" і закінчується "Росія"?

Сатановський - київський підприємець. Він організував українські стенди у п'ятому павільйоні і, так вийшло, впритул до російських. Де закінчується "Росія" і починається "Україні", не одразу зрозуміло, якщо не дивитися вгору на транспаранти, що звисають зі стелі. На прилавках довкола - пиріжки, випічка, ікра та горілка різних сортів. Знавці, натомість, розуміють, що "українська" зона павільйону закінчується експозицією вишиванок, а "російська" - починається з оренбурзьких платків.

Російський стенд приваблює відвідувачів горілкою
Російський стенд приваблює відвідувачів горілкоюФото: DW/N.Jolkver

Попри наявність стенду, Росія офіційно також не представлена на виставці. Спостерігачі припускали, що неучасть офіційних представників країни, яка попередні роки орендувала другий за розміром павільйон, пояснюється образою міністра сільського господарства РФ Олександра Ткачова, чиє ім'я увійшло до персонального санкційного списку ЄС. Російське посольство у Німеччині підтвердило - причину відсутності РФ на виставці там пояснили тим, що Берлін не дозволив російському міністрові "як виняток" приїхати на ярмарок. Відзначимо, що делегації багатьох країн-учасниць не обов'язково очолюють чиновники у ранзі міністра.

Цього року РФ на "Зеленому тижні" займає 360 квадратних метрів - експозицію за власною ініціативою організував менеджер німецької агенції виставкових послуг, який минулого року виконував таку ж роботу на замовлення російського міністерства.

Олександра з Луганської області

Українська кухня детально представлена у сьомому павільйоні. Тут на площі у 650 квадратних метрів розташовані стенди, які знайомлять відвідувачів "Зеленого тижня" з кулінарними традиціями різних регіонів країни.

"Наш девіз: Україна - це смачно та весело, - намагається перекричати дует українських співачок організатор цієї експозиції, директор ДП "Зелений тиждень" Дмитро Яхно. - Офіціанти, кухарі, сало, горілка, шампанське - все з України, представлені кухні усіх областей включно із Кримом".

Олександра (праворуч) знайомить відвідувачів виставкою з кухнею Луганщини
Олександра (праворуч) знайомить відвідувачів виставкою з кухнею ЛуганщиниФото: DW/N.Jolkver

Луганською областю на експозиції керує Олександра. "Наша особливість - у приготуванні м'яса, - пояснює дівчина кореспонденту DW, помішуючи ароматну печеню. - Ми готуємо його довше за інші області та додаємо такі приправи, як базилік, орегано (материнка. - Ред.), що не типово для України".

Аграрний експорт України

У рамках угоди про асоціацію українські товари ще минулого року отримали спрощений доступ на європейський ринок. З початку цього року мита скасовані й у протилежному напрямку.

Обсяг сільськогосподарського експорту Києва у країни Євросоюзу за 11 місяців минулого року становив 3,6 мільярда доларів, розповів в інтерв'ю DW Олексій Павленко. Міністр розуміє, що українські товари тут не чекають з розпростертими обіймами, та вказує на річні експортні квоти, які запровадили в інтересах європейських фермерів. "Наявність квот - це доказ того, що Україна здатна виробляти продукцію європейської якості у великих обсягах, - заявив Павленко. - Квоти змушують нас освоювати нові ринки - в Азії, в Африці".

Експорт української аграрної продукції до Китаю, за даними міністра, 2015 року зріс утричі. Загалом у країни Азії за 11 місяців було продано сільськогосподарських товарів на шість мільярдів доларів, в Африку - на 1,8 мільярда, у країни СНД - 1,4 мільярда. При цьому на Росію, яка з цього року запровадила ембарго на імпорт українського продовольства, припадало лише 200 мільйонів доларів.

Міністр аграрної політики України Олексій Павленко
Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко на "Зеленому тижні"Фото: DW/N.Jolkver

"Ми не особливо відчули, по суті, економічну війну, яку Росія веде проти України, її ембарго та наші санкції у відповідь, оскільки наші поставки на російський ринок складали лише два відсотки всього аграрного експорту України", - вказав Павленко.

"Безпрецедентними заходами торговельної війни" міністр називає й обмеження транзиту через російську територію українських товарів, призначених для Казахстану, Вірменії, Туркменістану та Китаю. Київ шукає зараз альтернативні маршрути, зокрема, через Грузію та Азербайджан. "Обсяги нашого експорту, який ішов транзитом через Росію, не дуже великі, приблизно 440 мільйонів доларів на рік. Але все одно неприємно, транспортні витрати зростуть", - каже Павленко.

"Зелений тиждень" в Берліні: чим Україна здивувала німців? (15.01.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою