1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Дешева нафта та російська економіка

Ірина Філатова, Валерій Сааков18 січня 2016 р.

Що чекає на російську економіку за умови подальшого падіння цін на нафту? DW поцікавилася прогнозами економістів.

https://p.dw.com/p/1HeNA
Подальше здешевлення нафти може мати вкрай негативні наслідки для Росії
Подальше здешевлення нафти може мати вкрай негативні наслідки для РосіїФото: picture alliance/AP Photo/R. Drew

Після зняття санкцій з Ірану нафтові котирування знизились до мінімальних позначок за понад 12 років. Під час відкриття торгів у понеділок, 18 січня, барель нафти еталонної марки Brent деякий час коштував 27,67 доларів США. Востаннє барель цієї нафти коштував стільки ж у 2003 році. Ціна американської нафти WTI була дещо більшою - 29,07 долара за барель, але порівняно з п'ятничними торгами теж знизилась.

В умовах різкого падіння нафтових доходів бюджету російська влада почала розмірковувати над стресовим сценарієм розвитку економіки з розрахунку ціни на нафту в 25 доларів за барель. "Ми тепер готуємо навіть розрахунки на рівні 25 доларів за барель", - заявляв в інтерв'ю російським журналістам міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв.

Російський бюджет на 2016 рік розроблений, виходячи з середньорічної вартості нафти в 50 доларів за барель. За такого рівня нафтових котирувань дефіцит бюджету має скласти 2,3 трильйона рублів або три відсотки ВВП. Між тим економісти вже оперують іншими цифрами з врахуванням нових реалій. DW попрохала експертів розповісти, що відбуватиметься з російською економікою, якщо ціни на нафту й надалі падатимуть.

Базовий сценарій: нафта коштує 40-45 доларів

За середньорічної ціни на нафту близько 45 доларів Росію очікує другий рік рецесії поспіль, прогнозує головний економісти Renaissance Capital по Росії та СНД Олег Кузьмін. Правда, спад ВВП, швидше за все, виявиться невеликим та не перевищить одного відсотка, вважає він. Кузьмін також очікує зміцнення рубля до 64-65 рублів за долар та річну інфляцію на рівні восьми відсотків. При цьому дефіцит російського бюджету вдасться втримати на рівні запланованих трьох відсотків ВВП, якщо буде скорочення видатків на 10 відсотків, яке обговорюють в уряді, вважає експерт.

Крім скорочення видатків, Кремль може вдатися до підвищення спеціальних податків, вважає засновник консалтингової компанії Macro-Advisory в Москві Кристофер Віфер. Так, влада може запровадити додатковий податок на надприбутки для нафтових компаній, які виграють від конвертизації валютної виручки, пояснює експерт.

Російська влада може вдатися до збільшення податкового тиску на енергетичні компанії
Російська влада може вдатися до збільшення податкового тиску на енергетичні компаніїФото: Dmitry Kostyukov/AFP/Getty Images

Його базовий сценарій ґрунтується на середньорічній ціні на нафту в 40 доларів за барель. У такому разі російська економіка скоротиться на 0,3 відсотка, інфляція складе вісім відсотків, а дефіцит бюджету у разі очікуваного скорочення видатків вдасться обмежити 3,5 відсотками ВВП, прогнозує Віфер. Курс рубля складе, за його оцінками, 78 рублів за долар.

Негативний сценарій: нафта коштує 30 доларів

Зниження ціни на нафту на кожні 10 доларів за барель коштує російські економіці одного відсотка зростання, підрахували аналітики Citi. Тож за середньорічної вартості нафти в 30 доларів ВВП втратить 1,5 відсотка, говориться в огляді експертів. У 2015 році російська економіка, за оцінками Citi, скоротилась на 3,7 відсотка.

Сценарій, за якого нафта коштує 30 доларів, прогнозує також курс рубля на рівні 71 рубля за долар та зростання споживчих цін на 9,6 відсотка. Однак найбільшу стурбованість у випадку, якщо він справдиться, викликає зростання бюджетного дефіциту, який збільшиться до 3,5 трильйона рублів, тобто 4,4 відсотка ВВП, зазначається в огляді Citi. Це, застерігають експерти, призведе до вичерпання Резервного фонду країни, обсяг якого станом на 1 січня складав 3,6 трильйона рублів.

Усі сценарії пророкують погіршення життя простим громадянам РФ
Усі сценарії пророкують погіршення життя простим громадянам РФФото: picture-alliance/RIA Novosti/V. Astapkovich

Шоковий сценарій: 20 доларів за барель

Імовірність реалізації такого сценарію досить висока, зважаючи на вплив негативних фундаментальних факторів на вартість нафти, вважає Віфер з Macro-Advisory. Він нагадує, що пікірування нафтових котирувань пов'язане з надлишком світових запасів нафти, які суттєво перевищують попит. Цей дисбаланс попиту та пропозиції найближчим часом може лише погіршитись, зазначає Віфер: Іран, міжнародні санкції проти якого скасували, планує експортувати значні обсяги нафти.

Згідно з прогнозами економіста, якщо середня вартість нафти складе 20 доларів за барель, російський ВВП 2016 року впаде на шість відсотків. Бюджетний дефіцит зросте до восьми відсотків ВВП, а курс рубля впаде до 90 рублів за долар. Річна інфляція при цьому складе 12 відсотків.

У такого розвитку подій є лише один плюс, вважає експерт: чим швидше та нижче впадуть ціни на нафту, тим більш вірогідно, що країни, які не входять до ОПЕК, почнуть відмовлятися від експорту, який стане економічно невигідним.

На росіян чекає важкий рік

Хай там як, для росіян реалізація будь-якого з цих сценаріїв означатиме новий удар по фінансах. На тлі падіння цін на нафту на російських споживачів чекає подальше зростання цін та, відповідно, зниження реальних доходів, констатує Віфер.

Він додає, що владі швидше за все доведеться заморозити зарплати в держсекторі та відмовитися від доіндексації пенсій. Уряд РФ планував підвищити пенсії на чотири відсотки у першому півріччі з можливістю доіндексації у другому в залежності від ситуації в економіці. Віфер також не виключив, що влада може почати скорочувати зарплатню, якщо буде потреба в більш радикальному скороченні видатків. Це, своєю чергою, знову зашкодить роздрібній торгівлі та іншим, орієнтованим на споживача секторам, які сильніше за інших постраждали 2015 року.

Рецесія в економіці другий рік поспіль може призвести й до скорочення робочих місць, якого вдалося уникнути торік, припускає Віфер. "Для російської влади це може створити дуже складне тло перед вересневими виборами в Держдуму, - зазначає експерт. - Особливо, якщо скорочення зачепить засоби на соцзабезпечення, охорону здоров'я та освіту".

Ціни на нафту: скільки ще триватиме падіння?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій