1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Пріоритети головування Нідерландів у ЄС

Бернд Ріґерт, Юрій Шейко8 січня 2016 р.

Прем'єр-міністр Нідерландів, головуючи у ЄС, має намір вирішувати проблеми, а не лише говорити. Як це може вдатися, після візиту ввічливості керівництва Єврокомісії до Амсердаму залишилося не до кінця зрозумілим.

https://p.dw.com/p/1HaCs
Niederlande EU Жан-Клод Юнкер та Марк Рютте
Жан-Клод Юнкер та Марк РюттеФото: Reuters/R. van Lonkhuijsen

Коли йдеться про європейську інтеграцію, то Нідерланди від самого початку пов'язані з цим процесом.Вважається, що вони мають хороший досвід у кризовому менеджменті. Ця країна вже неодноразово головувала в Раді Європейського Союзу. Посада голови Ради ЄС сама собою не дає якоїсь значної влади, проте головуючий все ж таки бере значну участь у визначенні політичного порядку денного й передусім мусить на постійній основі шукати компроміси на безкінечних засіданнях. Нідерланди потребуватимуть досвіду та кмітливості більше, ніж будь-коли, адже перед ЄС постала "низка вкрай складних проблем", зауважив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте в Амстердамі з нагоди початку свого головування. Увесь склад Єврокомісії був присутній при цьому. Так заведено при зміні головуючого в Раді ЄС.

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та Рютте, які багато років знають один одного, розробили спільну стратегію подолання кризи біженців та проблеми хиткої солідарності в лавах Євросоюзу. "Про майбутнє ЄС ми вже багато дискутували, навіть надто багато, - переконаний Марк Рютте, який бачить себе енергійним прагматиком. - Тепер же ми маємо почати працювати. Не чекайте від мене на концепції ані впродовж наступних шести місяців, ані після того". До свого чергового головування в Раді ЄС нідерландський уряд підійшов цілком розсудливо та прагматично. Так, заради простоти цього разу вирішили залишити старий логотип, який використовувався під час головування Нідерландів у 2004 році. Це економить кошти, що не може не тішити прихильника економічного лібералізму Марка Рютте, який очолює уряд своєї країни, починаючи від 2010 року.

Туреччина має запобігти виїзду шукачів притулку до ЄС
Туреччина має запобігти виїзду шукачів притулку до ЄСФото: picture alliance/AA/B. Akay

Невдоволеність Туреччиною та державами-членами ЄС

Кількість біженців та шукачів притулку, які прибувають до Європи, слід знизити, вкотре наголосив нідерландський прем'єр в Амстердамі. Йдеться про три тисячі осіб щодоби. Задля цього необхідно покращити співпрацю з Туреччиною. Саме через цю країну прибуває більшість шукачів притулку. Крім того, необхідно обладнати реєстраційні центри в Греції та організувати ефективний розподіл біженців. Втім, як має функціонувати те, що місяцями не функціонує та що завело ЄС у глибоку кризу, конкретно не говорять ані Рютте, ані Юнкер.

"На даний момент кількість біженців лишається відносно великою", - визнає перший віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс. До свого переходу в Брюссель він був міністром закордонних справ у кабінеті Рютте. Тож вони добре знають один одного. За кілька днів Тіммерманс знову поїде до Туреччини, щоб нагадати про реалізацію обіцяних заходів щодо кращого забезпечення сирійських біженців та кращий контроль на узбережжі. "Ми побачили перші кроки, що обнадіює, проте ми далекі від того, щоб бути задоволеними", - заявив Тіммерманс в Амстердамі.

В листопаді ЄС та Туреччина домовилися про план дій. За свою допомогу Анкара отримає три мільярди євро та політичні поступки на переговорах щодо вступу в ЄС, які нині буксують.

"Перерозподіл 160 тисяч біженців всередині ЄС слід реалізувати", - вимагає Рютте. Цей план Євросоюз ухвалив ще восени, попри заперечення центрально-східноєвропейських держав. Досі ж зроблено мало. Лише кілька сотень біженців справді перерозподілили з Греції та Італії до інших країн ЄС. Але Марк Рютте залишив відкритим питання про, як саме Нідерланди збираються домогтися більшої солідарності в ЄС. Він лише закликав: "Обіцянок слід дотримуватися".

Європейська комісія та король Нідерландів Віллем-Александер
Європейська комісія та король Нідерландів Віллем-АлександерФото: Reuters/United Photos/T. Kluiters

Спільний захист кордонів має врятувати Шенген

До червня нідерландське головування прагне домогтися ухвалення рішення щодо спільного захисту зовнішніх кордонів ЄС. Ця дражлива тема зачіпає суверенні права окремих країн Євросоюзу. З огляду на це Марку Рютте розуміє, що знайти консенсус усіх 28 урядів буде непросто. Рютте вже завбачливо призначив додаткові зустрічі міністрам внутрішніх справ, які за це відповідають. Тепер вони збиратимуться не кожні 12 тижнів, як зазвичай, а приблизно раз на місяць. Рютте сподівається, що це сприятиме пошуку рішення проблеми. Втім, до червня має бути готовою лише концепція. До того моменту, коли спільний захист кордонів справді ефективно працюватиме та зможе перебрати на себе відповідальність, "минуть ще роки", попереджає дипломат з Брюсселя.

І все ж президент Єврокомісії Юнкер представляє спільний захист зовнішніх кордонів ЄС як панацею для збереження вільного пересування всередині шенгенської зони. "Ми мусимо врятувати Шенген, - закликав Юнкер в Амстердамі. - Не може бути так, що кожного тижня ще одна країна оголошує запровадження прикордонного контролю". Після Нового року Швеція та Данія призупинили на кілька тижнів дію шенгенських правилта запровадили вибірковий контроль на кордонах. Німеччина, Австрія, Бельгія, Словенія, Словаччина, Угорщина, Франція, та Чехія теж тимчасово контролюють подорожуючих на своїх кордонах.

Греція має захищати свої кордони
Греція має захищати свої кордониФото: picture-alliance/dpa/N. Giakoumidis

Слід виробити новий "Дублін"

Паралельно з цим Єврокомісія має найближчими тижнями представити реалістичну модель, яка би замінила Дублінську систему. Згідно з нинішніми правилами, опікуватися шукачами притулку мають у тій країні, в якій вони вперше потрапили на територію ЄС. Проте це правило через величезний наплив біженців більше не функціонує, а Греція та Італія вже не один рік його не виконують. Восени вже і канцлерка ФРН Анґела Меркель проголосила Дублінську угоду "застарілою", відкривши перед цим кордони Німеччини для мігрантів, які би мали реєструватися ще в Австрії, Угорщині чи Греції.

Проблеми в окремих країнах: Великобританія та Польща

До кінця лютого головуючі в Раді ЄС Нідерланди планують знайти компроміс з норовливим британським прем'єром Девідом Кемероном, який вимагає реформувати ЄС та погрожує референдумом щодо членства Сполученого Королівства в об'єднанні, який може відбутися вже влітку. "Я відносно оптимістичний, проте слід виконати ще багато роботи", - наголошує Марк Рютте.

Проблемою для нинішнього головування в Раді ЄС стала й Польща. Новий консервативний уряд ускладнив роботу конституційного судута обмежив свободу ЗМІ. Наступного тижня Єврокомісія, напевно, розпочне спеціальну процедуру контролю, чи не опинилися під загрозою основи правової держави в Польщі. Про це оголосив Жан-Клод Юнкер. "Але я не думаю, що пункт 7 є необхідним", - додав глава Єврокомісії. Пункт 7 Договорів про ЄС передбачає покарання у вигляді призупинення права голосу. "Ми хочемо по-партнерськи співпрацювати з польським урядом", - наголосив Юнкер та додав, що не треба занадто драматизувати ситуацію. Йдеться про те, щоб "відшмагати" Польщу, відповів Юнкер на запитання журналістів у Амстердамі.

Швидко Юнкер та Рютте додали, що основні питання для них полягають в економічній сфері, адже рівень безробіття в багатьох країнах-членах ЄС залишається надто високим. "Ми маємо розбудовувати наш двигун зайнятості, тобто спільний ринок", - зробив належну йому заяву Рютте. Проте криза біженців знову залишає далеко позаду за значимістю улюблену тему лібералів.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою