1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Безвізовий режим з багатьма знаками питання

Роберт Шварц, Віталій Дубенський27 грудня 2015 р.

Єврокомісія рекомендувала скасувати візовий режим для громадян України і Грузії. Запровадження безвізового режиму для громадян Молдови в 2014 році полегшило поїздки, однак незначно сприяло зближенню країни з ЄС.

https://p.dw.com/p/1HUGF
Громадяни Молдови їздять без віз у країни Шенгенської зони з кінця квітня 2014 року
Громадяни Молдови їздять без віз у країни Шенгенської зони з кінця квітня 2014 рокуФото: Simion Ciochină

Якщо виходити з рекомендації Європейської Комісії, то обов'язковість віз для громадян Грузії та України для поїздок до Європи невдовзі повинна бути скасована. Однак рішення щодо цього повинні ще ухвалити окремі держави-члени ЄС. І тут можливий спротив. Ще до позитивного сигнала з Брюсселя, який надійшов у п'ятницю, 18 грудня, міністр внутрішніх справ Баварії Йоахім Германн в інтерв'ю жорстко розкритикував цей намір Єврокомісії. "Замість того, щоб повторювати помилки, яких припустилися, надавши безвізовий режим країнам Західних Балкан, Європі варто було б серйозно зайнятися убезпеченням своїх кордонів", - сказав він виданню Passauer Neue Presse.

Молдова як приклад

У Грузії та Україні сприйняли це рішення Єврокомісії як визнання реформаторських зусиль в обох країнах. Схожа ситуація була з Республікою Молдова, яка в 2014 році першою з країн "Східного партнерства" отримала безвізовий режим. Це рішення, яке також критикували, було ухвалене з дещо інших міркувань: не лише політики у Кишиневі були переконані в тому, що криза на Сході України прискорила весь процес.

На кордоні Молдови з Румунією (фото з архіву)
На кордоні Молдови з Румунією (фото з архіву)Фото: Simion Ciochină

Окрім того, близько 300 тисяч молдован на той час вже отримали румунське громадянство і, таким чином, мали паспорт країни ЄС, що дозволяло їм безперешкодно пересуватися та працювати в Євросоюзі.

Для інших громадян Молдови - у тому числі і тих, які проживали в Придністров'ї, - скасування віз було бажаним інструментом для того, щоб вперше безпосередньо познайомитися з Європою. І це було також причиною, чому ЄС, попри всі застереження, послабив візові правила для подорожей: Молдову хотіли наблизити до Євросоюзу. Для громадян це означало кінець часто принилизих процедур в консульствах європейських держав. Багатогодинне, а часом навіть кількаденне вистоювання у чергах задля отримання візи, купівля дорогих віз на чорному ринку, а в окремих випадках і корупція - усе це на раз відходило у минуле.

Жодної "великої свободи"

Утім, навіть при безвізових поїздках у більшість країн ЄС та Шенгенської зони потрібно дотримуватися певних правил. Зокрема, громадянин Молдови повинен мати біометричний паспорт, який був би дійсний ще три місяці після завершення поїздки. Близько 800 тисяч молдован мають біометричні паспорти, близько двох мільйонів - використують ще старі. Біометричний паспорт коштує - залежно від терміну виготовлення - від 25 до 40 процентів місячної зарплатні, яка становить у перерахунку близько 200 євро. До того ж молдовани мають право перебувати в ЄС не довше, ніж 90 днів на півроку. Для окремих країн, як і раніше, потрібна віза - зокрема, для Ірландії та Великобританії. Перед поїздкою завжди варто ознайомитися та врахувати правила, оприлюднені на сайтах посольств європейських держав, зокрема, німецького. В інформації, для прикладу, йдеться, що на кордоні від вас разом із паспортом можуть вимагати додаткові документи, як-то: зворотні квитки на літак, підтвердження фінансування або ж запрошення у разі гостьових візитів та поїздок на конференції. Працювати у більшості європейських держав без відповідного дозволу на роботу заборонено і на термін менше трьох місяців.

За офіційними даними Кишинева, за перший рік дії безвізового режиму (квітень 2014 - квітень 2015 року) ним скористалися близько півмільйона громадян Молдови, з них 75 тисяч - жителі Придністров'я. Як зазначила міністерка закордонних справ країни Наталія Герман, "ризик міграції молдовських громадян в ЄС" був постійно низьким.

Майже жодних політичних наслідків

Молодь намагається виїхати з Молдови
Молодь намагається виїхати з МолдовиФото: Dan Guțu

Ідея, що безвізовий режим посилить європейську перспективу Молодови, з сьогоднішньої точки зору видається сприйняттям бажаного за дійсне - як у Брюсселі, так і в Кишиневі. Процес реформування застопорився, країна вже кілька місяців перебуває у стані політичної та економічної кризи, якій не видно кінця-краю. Так звані проєвропейські партії розсварилися, у всіх опитуваннях проросійські сили беруть гору. Країна і надалі розколота і передусім молоде покоління намагається покинути батьківщину за будь-яку ціну: або ж за румунськими паспортами і фактично з правом на роботу, або ж як туристи, які мають право безвізово в'їхати в ЄС. Без права на роботу багато з них подаються на навчання, аби у такий спосіб втекти від непевного повсякдення в Молдові.

Коли українці та грузини зможуть насолоджуватися можливостями безвізового режиму, поки невідомо. В Єврокомісії вважають, що це має статися вже влітку 2016 року.

Україна зближується з ЄС - авансом

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій