1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Блаттер ще не переможений

Weber Joscha Kommentarbild App
Йоша Вебер
21 грудня 2015 р.

Нарешті він пішов, здається, зітхнув з полегшенням футбольний світ. Однак відсторонення екс-президента ФІФА Йозефа Блаттера не означає, що історія закінчилась, попереджає спортивний редактор DW Йоша Вебер.

https://p.dw.com/p/1HRL0
Schweiz FIFA PK Blatter
Йозеф Блаттер відкидає всі звинувачення на свою адресуФото: Getty Images/P. Schmidli

Такий він був завжди, старий Йозеф Блаттер. Бойовий, енергійний і самовпевнений. Коли у понеділок вранці він вийшов до преси у головному офісі ФІФА, багато хто очікував побачити пониклого екс-президента футбольної асоціації. Його непевна хода і пластир під правим оком, з яким Блаттер ходить уже давно, сигналізували: Блаттер щонайменше у нокдауні, якщо не в нокауті. Та це помилка. На жаль.

Йозеф Блаттер, вічний керманич ФІФА, ще не повалений. Хоча внутрішня комісія з етики відсторонила його на вісім років за зловживання і порушення етики, як і президента УЄФА Мішеля Платіні, Блаттер не приймає цих обвинувачень і хоче оскаржити їх у всіх інстанціях. "Вісім років? За що?" - схвильовано запитував Блаттер і заявляв, що боротиметься "за ФІФА і за себе". Для Блаттера ФІФА і він сам були тим самим. І в цьому проблема: Блаттер навіть після свого відсторонення і далі визначатиме порядок денний, ходитиме коридорами ФІФА, як живий, і перешкоджатиме такому необхідному перезавантаженню світового футболу.

Weber Joscha Kommentarbild App
Спортивний редактр DW Йоша Вебер

Блаттер як жертва? Смішно.

У своєму емоційному виступі, сповненому міцними виразами ("ганьба", "брехня", "свавілля"), він виставив себе жертвою комісії з етики ФІФА, закликавши до гуманності та поваги - звісно, до себе, а до кого ж іще. Цілком очевидно, що цей чоловік страждає від гострої втрати почуття реальності, адже він досі не може пояснити сумнівний платіж в 1,8 мільйона євро, що на думку слідчих, був хабарем за перемогу Блаттера на виборах голови ФІФА 2011 року. Можна було би сміятися з його кумедного монологу перед пресою, якби справи не були настільки серйозними. Футбол наразі на роздоріжжі. Керівництво найпопулярнішого в світі виду спорту зажило дурної слави, і справедливо. Розслідування правоохоронців США та Швейцарії пролили світло на геть корумповану систему, якій слід покласти край. Негайно.

Schweiz FIFA-Zentrale in Zürich
Перед ФІФА стоїть надзавдання: очиститись і реформуватисьФото: Getty Images/AFP/F. Coffrini

"Не можу сказати, що це хороший день для ФІФА", - сказав Блаттер, але йому можна заперечити: "Ні, хороший!". Але чи це дійсно так? Насправді, із засудженням Блаттера нарешті з'явиться шанс очистити ФІФА. Із системою сумнівних і протизаконних дій і махінацій, існування якої роками допускав Блаттер, і в якій, як вважають у комісії з етики, він брав активну участь, треба покінчити. Несправедливий розподіл квитків на чемпіонат світу, продаж прав на телетрансляцію за хабарі, розподіл керівних посад в обмін на вплив - у ФІФА все, як на чорному ринку. Здається, все можна купити, навіть світовий кубок. Блаттер роками зрощував цю культуру та заробляв на цьому. Іронія в тому, що запроваджена ним як інструмент піару комісія з етики ФІФА, що покінчила зрештою з усіма його суперниками (як-от Мохамедом бін Хаммамом, Джеком Ворнером), зробила це і з ним, принаймні на деякий час.

Система Блаттера живіша від усіх живих

Що далі? Імовірно, вкрай довга судова тяганина. Адже насправді Блаттер ще не переможений. Це ж стосується і створеної ним системи. Майже всі посади у ФІФА посідають поплічники Блаттера, і багато хто вважає себе постраждалими. Незалежно від вироку, що його винесуть у справі Блаттера судові інстанції, перед світовою асоціацією стоїть величезне завдання: ґрунтовно реформуватися. І тільки якщо це вдасться, можна буде сказати, що це був дійсно хороший день для футболу.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою