1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Біометричні паспорти поки непопулярні серед українців

Вікторія Власенко18 грудня 2015 р.

Якщо безвізовий режим між Україною та ЄС таки запрацює з 2016 року, то скористатися його перевагами зможуть лише ті українці, хто має біометричний паспорт. Наразі таких близько 700 тисяч.

https://p.dw.com/p/1HPvi
Біометричні паспорти коштують на 60 гривень дорожче за звичайні. Ще 350 доведеться заплатити за нормальний сервіс
Біометричні паспорти коштують на 60 гривень дорожче за звичайні. Ще 350 доведеться заплатити за нормальний сервісФото: DW/D. Bilyk

Європейська комісія констатувала, що Україна виконала вимоги для скасування віз. Тепер рішення за Радою ЄС. Якщо глави держав і урядів спільноти ухвалять політичне рішення про безвізовий режим для українців, його може бути запровадчено у другій половині 2016 року. Однак їздити в такому разі без віз зможуть лише ті українці, які оформлять собі біометричний закордонний паспорт. Державна міграційна служба України (ДМС) почала видачу біометричних паспортів з січня 2015 року. Цей документ повністю адаптований до системи електронного зчитування, якою користуються в країнах ЄС, а його якість не викликає жодних нарікань у Брюсселі.

Проте, схоже, отримувати "модний" паспорт українці не надто поспішають. Більшість з тих, хто за останній рік звертався в органи ДМС, щоб отримати документ для виїзду за кордон, просили видати паспорт без електронного безконтактного носія.

561 гривня за новий паспорт

Отримати біометричний паспорт можна у підрозділах ДМС на всій території України. Вартість його виготовлення протягом 20 робочих днів, без врахування банківських комісій, на сьогодні становить 561 гривню. Це на 60 гривень більше, ніж "звичайний" закордонний паспорт. За даними, наданими DW у прес-службі ДМС, станом на середину грудня 2015 року українцям було видано близько 704 тисяч біометричних закордонних паспортів.

Керівник прес-служби ДМС Сергій Гунько переконаний, що з наступного року пропорційне співвідношення між звичайними та біометричними закордонними паспортами зміниться на користь останніх.

Ще 350 гривень за нормальний сервіс

56-річна киянка Людмила Рибальченко навіть не замислювалася над тим, паспорт якого зразка отримувати. "Я подала документи на біометричний паспорт, бо за цим документом - майбутнє", - говорить Рибальченко, з якою поспілкувалася DW. З новеньким паспортом вона збирається незабаром навідати свою дочку, яка навчається у Швеції, а на літо вже запланували поїздку у Болгарію.

Спочатку Людмила хотіла оформлювати паспорт у відділенні ДМС за місцем проживання, проте її подруга відрадила - черги, хамство, "футбол" від кабінету до кабінету. Тому вона пішла у паспортний сервіс - ДП "Документ", що на бульварі Шевченка у Києві. Враження від обслуговування у неї залишилися найліпші. Щоправда, заплатити за послуги підприємства їй довелося додаткових 350 гривень, проте Рибальченко про витрачені гроші не шкодує. Каже, чемність, відсутність черг і зекономлений час цілком того варті.

Здирництво ви виправдані витрати?

ДП "Документ", як вказано на сайті установи, засноване на державній власності і належить до сфери управління ДМС. Сергій Гунько розповів DW, що воно не фінансується з державного бюджету, а гроші, які там беруть за надання послуг, ідуть на оплату приміщення, комуналки та праці співробітників, які у свою чергу пропонують громадянам "більш комфортні умови обслуговування", для надання яких "держава коштів не має".

Проте додаткові збори за видачу паспортів з прийнятним сервісом наражаються на критику. Завищеними їх у розмові з DW назвав, зокрема, експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук. "Наш паспорт не найдорожчий, але й не найдешевший у Європі", - каже Тимощук і називає справедливу, на його думку, ціну біометрики - 300 гривень.

Тимощук вважає існування ДП "Документ" "ганебним фактом" і переконаний, що його діяльність як фірми-посередника - незаконна. "Але формування пакету необхідних для оформлення закордонного паспорту документів - робота, яку має виконувати безкоштовно працівник ДМСУ, проте у відділеннях служби на місцях - черги і нестерпні умови, тому люди і йдуть за платним комфортом у "Документ", - пояснює в інтерв’ю DW Тимощук. Він переконаний, що це - очевидний факт відомчої корупції. "Я чекаю, коли Антикорупційне бюро поцікавиться, чому і за які вигоди високопоставлені політики прикривають діяльність цих корупційних схем", - каже Тимощук і нагадує, що перший біометричний паспорт в Україні у приміщенні ДП "Документ" отримав президент Порошенко.

"Паспортного ажіотаж - не проблема"

Експерти припускають, що у разі, коли рішення про запровадження безвізового режиму перейде у практичну площину, то в установах, які надають громадянам послугу з видачі закордонних біометричних паспортів, може виникнути ажіотаж. Проте на державному поліграфічному комбінаті "Україна" у Києві, де виготовлюються та персоналізуються бланки біометричних закордонних паспортів, заспокоюють: готові справитися навіть з ажіотажним попитом. Про це в інтерв’ю DW сказав директор комбінату "Україна" Максим Степанов.

Зупинку виготовлення бланків біометричних паспортів, яка сталася на комбінаті у квітні цього року і призвела до затримок в їх оформленні, Степанов пояснив суто технічними проблемами. "Обладнання, на якому проводилася персоналізація бланків, вийшло з ладу, але зараз процес налагоджений бездоганно, комбінат купує третю машину для персоналізації", - розповідає директор "України".

Степанов каже, що загалом із ста відсотків закордонних паспортів, які виготовляються на сьогодні на комбінаті, близько 40 відсотків - біометричні, решта шістдесят - звичайного зразка. За його словами, потужності підприємства дозволяють робити до 9 тисяч персоналізацій, тобто завантажень персональних даних на бланк паспорту, щодня, тоді коли реальна потреба на сьогодні становить до 7 тисяч.

Що думають німці про скасування віз для України й Грузії (09.12.2015)

Директор переконує, що навіть у випадку різкого зростання попиту на біометричні паспорти, комбінат без проблем з цим впорається. "Ми можемо працювати у додаткові зміни, а також на вихідні", - пообіцяв Степанов.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою