1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Альянс з прихованими намірами

Керстен Кніпп, Валерій Сааков16 грудня 2015 р.

Саудівська Аравія створила союз для боротьби з "Ісламською державою", до якого увійшли чимало держав регіону. Цей союз має позбавити ІД привабливого вигляду для її прихильників та вказати Тегерану на його місце.

https://p.dw.com/p/1HO3b
Saudi-Arabien Bekanntgabe Anti-IS-Allianz - Mohammed bin Salman
Фото: Reuters/Saudi Press Agency

Найближчими місяцями у небі над Сирією стане гарячіше - у ньому значно побільшає літаків ВПС різних країн, ніж це було досі. Уже впродовж років військова авіація режиму Башара Асада бомбардує цивільне населення касетними бомбами. Згодом члени міжнародної коаліції під проводом США розпочали завдавати удари по позиціях терористичної організації "Ісламська держава" (ІД). Потім за бомбардування різноманітних цілей у Сирії взялися росіяни. А тепер бойові літаки нового, створеного Саудівською Аравією альянсу мають проводити антитерористичну боротьбу у повітряному просторі Сирії. Цей союз є найчисельнішим, адже до нього долучились 34 країни з Близького Сходу, Азії та Африки.

Та який військовий сенс має новий альянс? "У повітряному просторі над Сирією нині панує такий безлад, що ніхто вже не може до пуття розібратися, хто наразі по кому стріляє", - описує ситуацію експерт з близькосхідних країн Міхаель Людерс. Крім того, інтенсивний рух у повітряному просторі серйозно ускладнює стан справ. Навіть випадкове зіткнення двох бойових літаків може призвести до ескалації ситуації.

Претензія на політичну легітимність

Насамперед для сирійського цивільного населення це може означати подальше погіршення ситуації, висловлює свої побоювання політичний коментатор Алі Ібрахім у газеті Asharq al-Awsat. А це, за його словами, матиме наслідки і для Європи. "Десятки тисяч сирійців наразі готові до пошуку безпечного притулку, тобто до перетину Середземного моря. Це свідчить про справжні масштаби нинішнього безладу. Втеча сирійців до Європи може призвести до наступних проблем та розладів в ЄС", - застерігає експерт.

Незабаром F-15 ВПС Саудівської Аравії (на фото) літатимуть і в небі на Сирією
Незабаром F-15 ВПС Саудівської Аравії (на фото) літатимуть і в небі на СирієюФото: Getty Images/AFP/F. Nureldine

Утім, справжні причини, що могли б стояти за створенням нового альянсу, можуть бути й політичними. Так, авіаудари західної міжнародної коаліції вже наражаються на шквал критики. "Західні бомбардування в Іраку та Сирії призведуть до появи стількох нових джихадистів, скількох буде знищено", - написав експерт з близькосхідної проблематики Серж Халімі у виданні Le Monde diplomatique. "Тривале вирішення ситуації залежить від народів регіону, а не від колишніх колоніальних імперій чи США", - застерігає він.

У такий спосіб новий альянс, принаймні теоретично, міг би отримати більше претензій на легітимність. Адже він поєднує цілу низку колишніх колоній, що стали незалежними державами. Так, до альянсу долучилися колишні французькі колонії у Західній Африці, приміром, Бенін, Кот д'Івуар та Малі. Вони уособлюють образ того, що в ситуацію у Сирії втручаються не лише розкритиковані держави Заходу, але й країни, які колись знаходились під його пануванням. А ісламські держави-члени альянсу створюють противагу поширеній "Ісламською державою" пропаганді, що в Сирії та Іраку відбувається хрестовий похід проти ісламу.

Табір сирійський біженців Ідліб
Табір сирійський біженців ІдлібФото: picture-alliance/dpa/AA/C. Genco

Неоднозначний лідер

Утім, проблемним видається нинішній лідер альянсу, а саме Саудівська Аравія. Країна вже ось дев'ять місяців втягнена у війну в Ємені, що, за даними ООН, забрала життя близько 6 тисяч осіб. Ще 30 тисяч дістали поранень. Крім того, 2,3 мільйона громадян Ємену залишили свої домівки й стали біженцями. Водночас на погляд близькосхідного експерта Міхаеля Людерса, через свою вкрай консервативну ідеологію Саудівська Аравія сприймається як дуже сумнівний противник ІД. "Саудівська Аравія - це країна з політично-релігійним ладом, яка не така вже й несхожа на систему "Ісламської держави". Цього року в Саудівській Аравії стратили значно більше людей, відрубавши голову, ніж це зробили джихадисти. Тобто у цьому відношенні можна сказати, що це те саме, що пустити цапа в капусту", - міркує Людерс.

Самій Саудівській Аравії вже давно загрожує "Ісламська держава". Остання вже чинила спроби прорватися до королівства через саудівсько-іракський кордон. Крім того, ІД укорінилась і в Ємені. Принаймні з 1990 року, тобто з моменту, коли Садам Хусейн вдерся до Кувейту, а США у відповідь на це розмістили свої війська в Саудівській Аравії, чимало політичних ісламістів невисокої думки про ваххабітів як оборонців саудівської державної релігії. Навпаки, ваххабіти, на їхню думку, це вже давно колабораціоністи Заходу та наскрізь пронизаний корупцією уряд.

Іранський парламент
Іранський парламентФото: Mehr

Супротивник Іран

На противагу такому саудівському уряду, ІД постає як непідкупний рух, пише інтернет-видання Al-Monitor, що спеціалізується на близькосхідній тематиці. До того ж ІД використовує давню мрію політичних ісламістів: відродження скасованого 1924 року реформатором Мустафою Кемалем Ататюрком халіфату. Це додає привабливості "Ісламській державі" у багатьох місцях.

Варто також згадати і відразу багатьох мусульман до авторитарних режимів регіону. "Цю відразу успадкувало молоде покоління. Воно хоче належати до організації, що поєднує владу, релігію та сучасність. Саме це їм і пропонує ІД", - йдеться у публікації.

Утім, новий альянс може призвести не лише до посилення напруги у сунітському таборі. Це може стати призвідником погіршення і без того зіпсованих відносин між Саудівською Аравією та шиїтами, особливо Іраном. Саме ця взаємна ворожість, вважає Міхаель Людерс, загострює непрямий конфлікт між двома державами, що точиться у Сирії. Це може ще більше посилитись тепер, коли Саудівська Аравія вирішила розпочати боротьбу проти ІД. Так само актуальним для саудитів є й боротьба проти Ірану. "Вплив Тегерана воліють бачити обмеженим", - підсумовує експерт.