1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Саудівська Аравія: нафтова імперія у скрутному становищі

Ніколас Мартін, Валерій Сааков15 грудня 2015 р.

Саме завдяки своїм енергетичним ресурсам Саудівська Аравія стала заможною та впливовою. Утім, низькі ціни на нафту, війна в Ємені та боротьба з Іраном за регіональну першість обмежують фінансові можливості країни.

https://p.dw.com/p/1HNAl
Фото: picture-alliance/dpa

Заввишки кілометр має бути королівський хмарочос Kingdom Tower. Будівельні роботи на ньому повинні завершитись на початку 2019 року, після чого вежа стане найвищою будівлею у світі. Звісно, лише в тому разі, якщо все відбуватиметься за графіком королівської родини. Нова будівля має символізувати ту Саудівську Аравію, якою її хочуть бачити правителі країни: шляхетною, сучасною та завжди на високих позиціях у різноманітних світових рейтингах. Однак лаштунки за цим усім поволі вкриваються тріщинами. Так, Міжнародний валютний фонд (МВФ) виходить у своїх дослідженнях з того, що авторитарне королівство зможеи проводити таку економічну політику, як нині, максимум ще років з п'ять. Після цього велетенські фінансово-валютні резерви країни вичерпаються.

Негативні макроекономічні тенденції лише посилюються. Адже скрута в економіці пояснюється лише одним - ціною нафти. Вже майже рік вона не виходить за межі позначок 40-50 доларів за барель. А після нещодавньої зустрічі представників країн-членів ОПЕК у Відні ця ціна опустилася навіть нижче позначки у 40 доларів за барель. Такою дешевою нафта не була вже шість років. "Для бездефіцитного бюджету Саудівська Аравія закладає ціну на нафту у межах 80-120 доларів за барель", - каже Себастіан Зонс з Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP).

Макет хмарочоса Kingdom Tower
Макет хмарочоса Kingdom TowerФото: AP

Утім, достовірну макроекономічну інформацію про Саудівську Аравію отримати не так просто. Королівство не досить охоче дозволяє зазирнути у свої власні справи. Та невтішну економічну картину країни відображають і цифри Міжнародного валютного фонду (МВФ). За даними аналітиків фонду, цьогоріч країна може вийти на бюджетний дефіцит обсягом понад 100 мільярдів доларів. А це - п'ята частина ВВП країни. На наступний 2016 рік МВФ теж не передбачає покращення економічної ситуації в Саудівській Аравії.

Заклик до реформ

Тож оприлюднене у грудні дослідження міжнародної консалтингової компанії McKinsey закликає королівську родину якомога швидше розпочати реформи. "Це не вихід - чекати на кращу кон’юнктуру", - заявив директор відділу глобальних ділових операцій компанії McKinsey Йонатан Ветцель в інтерв’ю онлайн-виданню arabian.business.com.

"Принцип "переливу" коштів просто вже більше не діє", - вважає Себастіан Зонс. Досі держава в Саудівські Аравії особливо не заморочувалася - нафту обертали на гроші, які зрештою розподіляли серед населення. Так, держава виплачує масивні дотації громадянам у вигляді субвенцій електроенергії, пального та води. Ціни на них штучно утримують на низькому рівні. Крім цього, в Саудівській Аравії немає податку на доходи. "Саудівське суспільство стало забагато розтринькувати", - запевняє Зонс. Водночас, за його словами, таку поведінку держава сама "привила" населенню власними дотаціями. "Провести раптову зміну курсу тепер уже буде не так просто", - робить висновок експерт.

Саудівський король Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд
Саудівський король Салман ібн Абдул-Азіз Аль СаудФото: picture-alliance/dpa/O. Douliery

До того ж частина саудівського суспільства попри все лишаєтся невдововоленою своїм становищем. Офіційні показники безробіття в країні хоч і складають всього лише шість відсотків, утім, для працездатних осіб у віці до 26 років ситуація значно складніша. Наприкінці 2014 року майже 30 відсотків з них не мали роботи, тож розпач просто величезний, каже Зонс. "Щороку майже 100 тисяч випускників вишів виходять на ринок праці. Але вони не можуть знайти роботу, адже усі хочуть працювати у державному секторі", - пояснює експерт. На відміну від Європи заробітки у приватному секторі в Саудівській Аравії значно нижчі. "Доречнішим було б скоротити зарплату на державній службі та підвищити заробітки у приватному секторі", - наголошує аналітик.

Єдиною альтернативою сьогоднішній економічній моделі Зонс вбачає стимулювання приватного сектора та відхід від нафти до розвитку інших галузей економіки. Небезпеку того, що населення вийде на вулиці, протестуючи проти реформ, він не розглядає всерйоз: "У тамтешній традиції вуличні маніфестації не є поширеними".

Панівна королівська родина реагує жорстко на прояви суспільного невдоволення. Інакодумцям та опозиціонерам, таким як блогер Раіф Бадаві, просто відправляють у в'язниці. Крім цього, правозахисна організація Amnesty International дедалі частіше критикує свавільне застосування смертної кари у Саудівській Аравії.

Прагматизм чи ідеологія?

Та Саудівська Аравія - це ще й важливий геополітичний гравець у регіоні. На півдні саудити ведуть боротьбу проти повстанців-хуситів у Ємені, на півночі вони протидіють впливу іншого великого гравця - Ірану. Нині найважливіша війна за сфери впливу, в якій непрямо зіштовхнулися Ер-Ріяд та Тегеран, точиться у Сирії.

На обох фронтах не видно приблизної дати завершення конфліктів. "Ємен - це не лише військова, а ще й економічна катастрофа. Досі видатки (Ріяда - Ред.) на конфлікти склали 50 мільярдів у Ємені та близько 20 мільярдів у Сирії", - каже Зонс.

Бойовики-хусити у Ємені
Бойовики-хусити у ЄменіФото: Getty Images/AFP/M. Huwais

Експерт у сирійському питанні, журналіст Даніель Ґерлах заявив нещодавно в інтерв'ю німецькій радіокомпанії Deutschlandfunk навіть про 100 мільярдів доларів, які Саудівська Аравія нібито вже інвестувала в сирійський конфлікт.

"Коли я дивлюся на нинішню економічну ситуацію в Саудівській Аравії, то логічним наслідком має бути лише зменшення регіональної ролі та проведення більш прагматичної зовнішньої політики", - каже Себастіан Зонс. На його думку, такий крок міг би мати з огляду на роль країни також і певні міжнародні наслідки щодо політичної розстановки сил у регіоні.

З іншого боку, державний фонд Саудівської Аравії й досі володіє гігантськими резервами. Ще минулого четверга країна запустила супутник у космос. Він має стати частиною велетенської мережі, що забезпечуватиме доступом до інтернету мешканців Близького Сходу, Африки та Центральної Азії. Це - ще один гучний багатомільярдний проект.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій