1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Справа NSU зрушила з мертвої точки

Михайло Бушуєв, Катерина Каплюк9 грудня 2015 р.

Поворот в найгучнішому за останні роки судовому процесі про тероризм у ФРН - справі "Націонал-соціалістичного підпілля". Після двох років мовчання заговорила головна обвинувачена.

https://p.dw.com/p/1HKtf
Беате Цшепе з адвокатами
Беате Цшепе з адвокатамиФото: Reuters/M. Dalder

У середу, 9 грудня, процес у справі терористів з так званого "Націонал-соціалістичного підпілля" (NSU), що триває вже два з половиною роки, отримав новий поворот. З докладною письмовою заявою в мюнхенському суді виступила Беате Цшепе - головна обвинувачена і єдина досі жива учасниця тріо, на совісті якого, як вважає прокуратура, десятки тяжких злочинів. Цшепе інкримінується співучасть у вбивстві десяти людей.

Вона здалася поліції в 2011 році - після того, як стало відомо про смерть її можливих спільників - Уве Мундлоса і Уве Бенгардта. Вважається, що обидва вони вчинили самогубство. Цшепе збиралася спочатку дати докладні свідчення, але за наполяганням своїх адвокатів вирішила мовчати. І мовчала до цих пір.

Чому цей процес такий важливий

Упродовж понад десяти років, починаючи з 1999-го, в різних містах Німеччини відбувалися таємничі вбивства, вибухи бомб і пограбування, але знайти злочинців або хоча б зрозуміти їхні мотиви поліції ніяк не вдавалося. Тільки випадково до поліції та прокуратури потрапили докази, які допомогли скласти картину трагедії. Якщо раніше вбивства мігрантів вважалися підсумком "розборок" етнічних мафіозних угруповань, потім стало зрозуміло, що в Німеччині, ймовірно, діяв неонацистський терористичний осередок, члени якого вбивали по всій країні мігрантів з ненависті до них. Дев'ять з десяти жертв, які, як вважає слідство, на совісті учасників NSU, - мігранти турецького і грецького походження.

Особливу значущість цей процес має тому, що він у вкрай непривабливому світлі виставив роль німецьких спецслужб, насамперед Федерального відомства з охорони конституції. Тріо неонацистів перебувало під його наглядом ще до того, як всі троє пішли в підпілля в 1998 році і почали грабувати і вбивати.

Як так вийшло, що вони зникли з поля зору спецслужб, але, найголовніше, чому в архіві відомства виявилися знищеними документи, що мають або потенційно мають відношення до злочинів трійці? Внаслідок скандалу багато чиновників відомства були змушені залишити свої посади. Але ці та інші питання здебільшого так і залишаються поки без відповіді.

Що сказала Цшепе

Після двох років мовчання головна обвинувачена все ж вирішила заговорити - хоч і своєрідно. Адвокат Цшепе від її імені 9 грудня зачитав текст заяви обвинуваченої на 53 сторінках. У ньому Цшепе фактично визнала всі ті діяння, які інкримінують NSU: всі 10 вбивств, два вибухи і серію пограбувань. Разом з тим, версію про свою співучасть у злочинах Цшепе відкинула - про них, за її твердженням, вона дізнавалася лише постфактум. Участь у терористичній організації "Націонал-соціалістичне підпілля" обвинувачена також заперечує, називаючи цю структуру не більше ніж вигадкою Мундлоса.

Цшепе лише зізналася в тому, що підпалила підпільну квартиру в місті Цвікау, де жило тріо, виконуючи нібито посмертне побажання своїх співмешканців - Мундлоса і Бенгардта. В цілому вона визнала себе лише "морально винною в тому, що не змогла запобігти десяти вбивствам і двом вибухам бомб". А також вибачилася перед родичами жертв. Цшепе, за її твердженням, намагалася зупинити своїх подільників, думала здатися поліції, але її зупинили загрози Мундлоса і Бенгардта в цьому випадку покінчити життя самогубством.

У ФРН починається процес над праворадикальною терористкою

На німецькі спецслужби Цшепе поклала лише непряму провину, розповівши про роль у неонацистському середовищі Тіно Брандта. Брандт, який був інформатором відомства з охорони конституції ФРН федеральної землі Тюрингія, за її словами, був не тільки найбільш активним організатором різноманітних зібрань неонацистів, але ще і був джерелом їх фінансування.

Заяву Цшепе численні спостерігачі визнали спробою відвести звинувачення від себе і переконати суд перекваліфікувати її дії зі співвиконавства на пособництво. В останньому випадку їй загрожує значно менш суворе покарання. Спостерігачі висловили сумніви в тому, що суд повірить твердженнями обвинуваченої.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою