1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Злочини проти Майдану

Вікторія Власенко18 листопада 2015 р.

"Тітушки" з Антимайдану вбивали, калічили і викрадали людей за вказівкою перших осіб режиму Януковича. Нині вони здебільшого переховуються у Росії. Але прокуратура продовжує збір доказів.

https://p.dw.com/p/1H7nN
Ще задовго до піку протистояння оточення Януковича видало спецпідрозділам дозволи на використання спецзасобів, які призвели до поранення сотень демонстрантів
Ще задовго до піку протистояння оточення Януковича видало спецпідрозділам дозволи на використання спецзасобів, які призвели до поранення сотень демонстрантівФото: picture alliance/CITYPRESS 24

Цинізм, з яким на очах суспільства відбувалося ухвалення "диктаторських законів" 16 січня, призвів до ескалації протистояння громадян з владою у січні 2014 році. Про це на брифінгу в Генеральній прокуратурі України, який відбувся у середу, 18 листопада, заявив начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк. Він заявив, що за даними розслідування "чітко встановлено", що безпосередня ініціатива і вказівки щодо прийняття цих законів належить колишньому президенту Віктору Януковича, якому надіслано повідомлення про підозру.

Крім того, за словами Горбатюка, Кабмін під керівництвом Миколи Азарова, без належних висновків Мінохорони здорв'я, ухвалив постанови, які легітимізували використання правоохоронцями проти учасників акцій протесту на Майдані засобів спецзахисту - світлошумових гранат, димових шашок, сльозогінного газу та скасували обмеження на використання водометів. Через ці "злочинні постанови" багато учасників Майдану отримали серйозні поранення і каліцтва. Як сказав представник ГПУ, за цим епізодом також було повідомлено про підозру екс-президенту Януковичу та колишньому главі уряду Азарову.

"Беркут" знищив докази

Наприкінці січня 2014 року на київському Майдані сталися перші смерті серед демонстрантів. Від вогнепальних поранень загинули Сергій Нігоян, Микола Жизневський та Роман Сеник. Імена вбивць активістів-майданівців слідством досі не встановлені. Сергій Горбатюк пояснив це тим, що відразу після скоєння вбивств сили "Беркуту" провели "зачистку" вулиці Грушевського, під час якої було знищено серйозні речові докази.

Встановлено лише, що фатальні постріли по активістах були здійснені з відстані трьох метрів, а кулі, якими було вбито Михайла Жизневського та Романа Сеника, були призначені для зупинки транспортних засобів, і ці набої перебували в обігу МВС. "Наразі коло підозрюваних суттєво звужено, і ми обов’язково розкриємо ці вбивства", - пообіцяв представник ГПУ.

"Тітушки" були на службі МВС

Сергій Горбатюк повідомив про розслідування ГПУ "ще однієї ганебної сторінки у діяльності колишньої влади" - використання так званих "тітушок" проти учасників Майдану. На підставі зібраних доказів у ГПУ заявляють: координацію, набір та фінансування "тітушок" здійснював екс-міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко з відома екс-президента Віктора Януковича. "Тітушки", під безпосереднім прикриттям міліції, скоювали напади на активістів, здійснювали побиття і викрадення.

Горбатюк повідомив, що "люди з оточення Захарченка" підбирали відповідних осіб з різних регіонів України, "їм видавалися спецзасоби – шумові гранати, кийки, щити". За словами Сергія Горбатюка, увечері 20 лютого 2014 року "з мобілізаційних складів МВС "тушкам" було видано 408 одиниць автоматичної вогнепальної зброї і 90 тисяч патронів". "Що взагалі було в головах тих, хто приймав рішення видавати таку кількість зброї і набоїв для цих тітушок?", - обурився Горбатюк. Крім того, за інформацією ГПУ, лише шість з 408 автоматів, котрі, за вказівкою екс-міністра Захарченка, були видані "тітушкам", були згодом вилучено у представників злочинних угрупувань. У чиїх руках знаходиться решта автоматів, наразі невідомо.

Злочинців переховує Росія

Сергій Горбатюк констатував, що більшість осіб, як колишніх можновладців, правоохоронців, так і "тітушок" (зокрема, тих хто скоїв побиття активістки Тетяни Чорновол, викрадення "майданівців" Ігоря Луценка та Юрія Вербицького), яким оголошено про підозру, переховуються від українського правосуддя на території Росії чи в окупованому Криму.

Справа притягнення їх до відповідальності ускладнюється й тим, що "Інтерпол" відмовляється оголошувати у розшук посадовців, причетних до злочинів проти учасників Майдану. "В "Інтерполі" вважають, що правосуддя переслідує цих людей з політичних причин", - сказав Горбатюк, наголосивши, що українська сторона вважає, що їй вдалося довести причетність цих людей до вбивств, "і в цьому немає ніякої політики". На його думку, осіб, відповідальних за вбивства, тортури і переслідування українських громадян можна буде засудити заочно. Проте для цього Верховна Рада має внести зміни у порядок заочного засудження, головною умовою якого на сьогодні є оголошення злочинця у міжнародний розшук. "Все одно прийде момент, коли ці люди відповідатимуть за скоєне перед судом, тому наше завдання - зібрати проти них якісні незаперечні докази", - наголосив Сергій Горбатюк.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою