1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Вибори у Дніпропетровську: глінтвейн за фото

Анастасія Магазова, Дніпропетровськ15 листопада 2015 р.

За даними двох екзит-полів, на виборах мера Дніпропетровська перемагає Борис Філатов. Утім, соратники Олександра Вілкула заявляють про його перемогу. Як проходили вибори у цьому місті - у репортажі DW.

https://p.dw.com/p/1H6Go
Голосування на одній із дільниць в Дніпропетровську
Голосування на одній із дільниць в ДніпропетровськуФото: DW/A. Magazova

"Ой, а це треба мати телефон? Так глінтвейн не наливають?" - запитала літня жінка, проштовхнувшись крізь натовп до величезного самовара. "Маєте зробити селфі з виборчої дільниці та отримати спеціальний талон на вході до фестивалю", - пояснила дівчина, яка розливала напій у пластикові стакани. "Я ж телефона навіть не маю", - відповіла сумно жінка та пішла геть з фестивалю, який у Дніпропетровську влаштували з нагоди другого туру виборів мера.

Запекла боротьба кланів?

Від самого початку експерти прогнозували, що найзапекліший другий тур виборів мерів з 29 міст України буде саме у Дніпропетровську. Зрештою, й різниця між Олександром Вілкулом та Борисом Філатовим, які пройшли у другий тур, за результатами першого була вкрай малою. Бориса Філатова, кандидата від партії "УКРОП", вважають соратником мільярдера Ігоря Коломойського, а Олександра Вілкула, представника "Опозиційного блоку", нібито підтримував інший мільярдер - Рінат Ахметов. Тому поширення набула думка, що вибори у Дніпропетровську насправді є боротьбою олігархічних кланів.

"Я завжди ходжу на вибори. Але цього разу жоден з кандидатів не викликає у мене довіри, ніхто не дає надії, що щось зробить у цьому місті", - виходячи з виборчої дільниці розповідає Володимир Павлович, 70-річний пенсіонер з Дніпропетровська. "Це - війна олігархів, а кандидати залежать від своїх ляльководів", - стверджує він.

Явка - важлива

Біля входу на одну із дільниць у центрі міста зустрічаємо молодого хлопця років двадцяти у білій маніжці з надписом "Голосуй" та пачкою флаєрів у руці. Артем з ентузіазмом розповідає про те, що робить тут сьогодні: "Я прийшов сюди на запрошення друзів, це все - на добровільних засадах. Наша мета - заохотити виборців прийти на дільниці. Це важливо, бо завжди маємо дуже низьку явку. Я точно не знаю, яка організація цим займається. Ось маю запрошення на "ВибірFest" - фестиваль вуличної їжі. Приходьте!"

Проведення такого заходу - один із багатьох прийомів, які покликані збільшити явку та спонукати виборців проголосувати за відповідного кандидата. Голова Комітету виборців України Олексій Кошель раніше вже заявляв у коментарі DW, що у Дніпропетровську застосовується весь спектр виборчих технологій та спостерігаються найбільші масштаби підкупу виборців.

Утім, на 16 годину явка у місті становила 26 відсотків, що менше, ніж у першому турі виборів.

Дрібні порушення

Громадянська мережа "ОПОРА" у день виборів ще зранку заявляла про численні дрібні порушення та манипулятивні дії з боку обох кандидатів на посаду мера. У "день тиші" з вулиць міста не зникла передвиборча агітація, а просто змінила форму. Раніше у місті були розвішані плакати з гаслом: "Менше політики, більше справи. Ми - за Вілкула!", а у суботу, за того ж дизайну, на них було написано лише: "Менше політики, більше справи".

Аналогічна ситуація - й з агітаційними матеріалами партії "УКРОП" та її кандидата Бориса Філатова. Усе місто заполонили сітілайти та білборди із закликом прийти на вибори та проголосувати. Вибір пропонувалося зробити між процвітаючим містом, яке було зображене у кольорах партії "УКРОП", та війною у Донецьку, зображеному у стилістиці Партії регіонів. Ці плакати не зникли з вулиць ані в "день тиші", ні в день самого голосування.

Передвиборча агітація дещо змінила форму
Передвиборча агітація дещо змінила формуФото: DW/A. Magazova

"ВибірFest": жодних маніпуляцій?

Вже в обід на центральні площі міста, де проводили "ВибірFest", було велелюдно, гучно грала музика, а центральні тенти огортав дим з мангалів, на яких готували шашлики. За безкоштовним глінтвейном вишикувалася чимала черга. Розмовляємо із молодою дівчиною у яскравій куртці, цікавимося думкою про захід. "Про цю акцію я почула по радіо, - запевняє Ілона. - Я не вважаю це маніпуляцією, бо прямо ніхто не казав, за кого голосувати. Хто це організовує - я не знаю, тут ніде не вказано. Мені подобається, що в моєму місті проводять такі заходи".

Таких як Ілона - хто не здогадується або не хоче говорити про організаторів акції - тут багато. Однак зелені "трав’яні" візерунки на банері "Dnipro Food Fest" на головній сцені фестивалю недвозначно вказують на організаторів дійства.

Свято вуличної їжі у Дніпропетровську
Свято вуличної їжі у ДніпропетровськуФото: DW/A. Magazova

Надії на перемогу

Обидва кандидати твердо переконані у своїй перемозі, про що заявили ще раз під час голосування. "Ми сподіваємось, що вибори пройдуть нормально. Попри мій статус народного депутата, посада мера дає більше можливостей для розвитку міста", - заявив Олександр Вілкул. Його опонент Борис Філатов теж висловив надію, що вибори завершаться без ексцесів. "Сподіваюсь, що жодних провокацій не буде. Це не боротьба між олігархами, а боротьба між минулим та майбутнім", - зазначив він.

За півгодини до закриття виборчих дільниць концерт на площі Героїв Майдану в Дніпропетровську був у розпалі, а у виборчих штабах кандидатів готувалися відкорковувати шампанське.

Суперечливі дані екзит-полів

За даними двох екзит-полів, у Дніпропетровську на виборах мера перемагає представник партії "УКРОП", народний депутат Борис Філатов. За даними екзит-полу КВУ, його підтримали 55,8 відсотка опитаних (його конкурента, представника "Опозиційного блоку" Олександра Вілкула - 41,5 відсотка). Екзит-пол КМІС свідчить, що за Філатова проголосували 62 відсотки (за Вілкула - 38 відсотків). Утім, екзит-пол компанії "ФОМ-Україна" віддає перемогу з результатом 50,7 відсотка голосів саме Вілкулу (Філатова підтримали 49,3 відсотка).

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою