1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Багатомільярдний покер Києва

Франк Гофман9 листопада 2015 р.

Київ уже дав Москві зрозуміти, що може не розрахуватись за наданий Росією у 2013 році кредит у три мільярди доларів. Однак, як з'ясувала DW, можливості домовитись усе-таки є.

https://p.dw.com/p/1H2Kx
Багатомільярдний покер Києва
Фото: picture alliance/dpa/J. Kalaene

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк охоче робить голосні заяви, коли звинувачує Кремль, проте зазвичай у його словах багато риторики і мало конкретики. Зовсім інакше прозвучали його слова наприкінці жовтня, коли Яценюк пригрозив, що Київ накладе мораторій на виплату Росії боргу у розмірі три мільярди доларів та припинить обслуговування кредиту, якщо Москва не погодиться на реструктуризацію на загальних підставах з іншими міжнародними кредиторами.

Строк, до якого Москва мала надати відповідь про згоду на реструктуризацію, сплинув 29 жовтня, однак сторонам так і не вдалось домовитись. У російському мінфіні наполягають, що український борг не комерційний, а суверенний, тобто не може бути реструктуризованим.

Між тим у Києві російський кредит сприймають не інакше ніж хабар, який отримала адміністрація колишнього президента Віктора Януковича за відмову підписувати угоду про асоціацію з ЄС. Про це президент України Петро Порошенко заявляв в інтерв'ю агенції Bloomberg.

Судовий розгляд - ризик для Кремля?

Позику у розмірі 3 мільярди доларів Москва надала Києву наприкінці 2013 року. Для цього Росія придбала випущені Україною єврооблігації, які продавались на Ірландській фондовій біржі. В українські облігації Росія вклала кошти з Фонду національного добробуту.

Арсеній Яценюк погрожує накласти мораторій на виплату Росії боргу у три мільярди доларів
Арсеній Яценюк погрожує накласти мораторій на виплату Росії боргу у три мільярди доларівФото: Reuters/V. Ogirenko

"Кредит є кредитом, - зазначив на умовах анонімності західний топ-менеджер київського банку. - І той, хто його не виплачує, повинен відповідати за це у фінансовому світі". Строк погашення заборгованості Києвом спливає 20 грудня. Якщо він не буде виплачений, Росія звернеться до суду, наголосив у вересні міністр фінансів РФ Антон Сілуанов.

Якщо це станеться, сторони зустрінуться у лондонському суді, щоб урегулювати питання. "Для Кремля це ризик", - зазначає топ-менеджер українського банку. Він нагадує, що були випадки, коли суд у Лондоні ухвалював рішення на користь боржника, якщо надання йому кредиту мало політичні мотиви. Крім того, Київ може використати судову залу як міжнародний форум для протоколювання судом української позиції щодо російської агресії на Сході України.

Українська валюта знецінюється

Утім, у цьому питанні є й інші, більш істотні ризики - економічні. Йдеться, зокрема, про банківську сферу. "З 2014-го по 2015-ий Україну штормувало", - йдеться у жовтневій доповіді міжнародної асоціації ризик-менеджерів GARD, з якою ознайомилась DW. Причини шторму: обвал української економіки та падіння курсу гривні. Ще два роки тому курс української валюти до євро становив 10 гривень за євро, сьогодні - уже 26 гривень.

Банки з російським корінням можуть отримати рефінансування за рахунок коштів, призначених для виплати кредиту
Банки з російським корінням можуть отримати рефінансування за рахунок коштів, призначених для виплати кредитуФото: Getty Images

Однак у цього шторму є ще один бік: з 2013 року Національний банк України закрив майже 60 банків, нагадують у GARD. Між тим у країні досі працюють три великі банки з російським корінням. Їхні активи, за деякими оцінками, становлять загалом 8,4 мільярда доларів. Найбільші українські "доньки" російських банків, що видають кредити українським позичальникам, - це "Сбербанк России", ВТБ та український "Промінвестбанк" ("ПІБ"), що належить "Внешэкономбанку". "ПІБ" з активами обсягом 3,2 мільярда доларів кредитує, перш за все, українські підприємства, які тісно співпрацюють з Росією. Можливість невиплати цих боргів - один з найбільших кредитних ризиків Москви в Україні.

До 1 грудня усі три банки нарівні з усіма іншими українськими банківськими установами мають надати план з реструктуризації згідно з нещодавно ухваленим законом, спрямованим на оздоровлення банківської системи. Під час стрес-тесту банків, який цього року проходив в Україні під контролем Міжнародного валютного фонду, з'ясувалось, що на балансі трьох російських "доньок" може бути один мільярд поганих кредитів. Як кажуть у київських банківських колах, до однієї третини виданих ними кредитів було рефінансовано російськими материнськими банками. У випадку з "ПІБ" ідеться про "Внешэкономбанк", в якому розміщені кошти Фонду національного добробуту - тої самої скарбнички Кремля, з якої було виділено тримільярдний кредит адміністрації Януковича.

Виграшний варіант?

З урахуванням активів "доньок" російських банків та наданого Москвою кредиту у три мільярди доларів кредитні ризики Росії в Україні становлять щонайменше 11 мільярдів доларів.

Тепер за лаштунками активно обговорюється можливість використати кошти, призначені для виплати Росії трьохмільярдного кредиту, на рефінансування російських дочірніх банків в Україні, кажуть джерела DW у банківських колах. Урешті-решт, у виграші тоді б опинились й самі банки, і Росія, яка не втратила б гроші, вважають співрозмовники DW.

Чи переможе Україна у борговій суперечці з РФ?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою