1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Порошенко проти Коломойського

Євген Тейзе3 листопада 2015 р.

Арешт Геннадія Корбана оглядачі називають продовженням конфлікту, який спалахнув навесні між президентом і мільярдером Ігорем Коломойським. Правила гри в українській політиці, схоже, не міняються.

https://p.dw.com/p/1Gyrx
Арешт Геннадія Корбана чимало оглядачів пов´язують із протистоянням президента Порошенка і мільярдера Ігоря Коломойського
Арешт Геннадія Корбана чимало оглядачів пов´язують із протистоянням президента Порошенка і мільярдера Ігоря КоломойськогоФото: picture-alliance/dpa/M. Palinchak

Геннадія Корбана донедавна в українських ЗМІ називали не інакше, ніж "рейдером номер один". Такої слави він зажив за свою участь у багатьох корпоративних конфліктах. Ім'я Корбана часто спливало там, де йшлося про переділ власності - від ринку чи торгівельного центру до підприємств важкої промисловості. Скуповуючи разом з олігархом Ігорем Коломойським міноритарні пакети акцій підприємств, він, як неодноразово писала українська преса, через суди, нерідко із застосуванням сили чи різного роду сумнівних юридичних операцій, зрештою отримував контроль над компаніями.

"Рейдерський" виклик державі

Коли у березні у Києві Коломойський відстоював контроль над "Укрнафтою" і "Укртранснафтою", першим на місці подій з'явився саме його права рука Корбан у супроводі автоматників. Силове протистояння у боротьбі за підприємства - його стихія. Сам дніпропетровський бізнесмен у своїх інтерв'ю називає себе "конфліктологом". Чимало оглядачів тоді говорили, що Корбан і Коломойський "перетнули червону лінію", втягнувши у силові "розбірки" уряд.

Зрештою, олігарх змушений був відступити і підконтрольне Коломойському керівництво держкомпаній було усунене. Утім, уже невдовзі дніпропетровська команда пішла у наступ - не силовий, а політичний. Так "конфліктолог" Корбан став лідером партії "Укроп".

Житель Дніпропетровська Корбан за кілька місяців політичної діяльності встиг балотуватися вже і в Чернігові, і в Києві
Житель Дніпропетровська Корбан за кілька місяців політичної діяльності встиг балотуватися вже і в Чернігові, і в КиєвіФото: DW/A. Sawitzky

Саме політична діяльність "правої руки" Коломойського, імовірно, досі рятувала його від арешту. Як заявили на прес-конференції у понеділок, 2 листопада, генеральний прокурор Віктор Шокін і голова СБУ Василь Грицак, матеріали кримінальної справи проти Корбана і його імовірних поплічників були зібрані давно, однак слідчі чекали завершення місцевих виборів, на яких лідер "Укропу" безуспішно боровся за крісло мера Києва.

"Вибіркове правосуддя"?

Геннадія Корбана звинувачують у створенні організованого злочинного угруповання, викраденні людей, незаконному зберіганні зброї та відмиванні коштів під виглядом діяльності благодійного фонду на підтримку добровольчих батальйонів, які беруть участь в АТО. Натомість у партії "Укроп" заявляють про "політичні репресії", "реставрацію диктатури" і "проросійський реванш". Арешт Корбана викликав критику і всередині правлячої коаліції у Верховній Раді. Із критичними заявами виступили "Батьківщина" і "Самопоміч".

Підозри у вибірковому підході до правосуддя висловлюють і оглядачі. "Доказова база у справі Корбана у правоохоронних органів, схоже, є. Однак її епізоди, у тому числі викрадення людей, стосуються здебільшого періоду активної фази АТО на Донбасі. Тоді виникає запитання: чому правоохоронні органи не переслідують належним чином багатьох з тих "регіоналів", які торік були посібниками сепаратизму або відправляли "тітушок" на Київ?", - запитує у розмові з DW голова Центру політичних студій і аналітики Віктор Таран.

"Не зовсім переконливий підхід"

У тому, що є підстави для кримінальних справ проти Геннадія Корбана, не сумнівається і професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. Водночас політолог зауважує, що дії влади не виглядають переконливими в очах значної частини суспільства. "Щоб суспільство відчуло, що йде системна боротьба з олігархами, які переступають закон, має бути очевидним, що закон - один для всіх. У тому числі і для інших олігархів, і для колишніх "регіоналів", і для людей, які підтримували сепаратизм", - сказав Гарань в інтерв’ю DW.

Акції протесту "Укропу" знаходять резонанс у суспільстві, каже політолог, оскільки відбуваються на тлі неспроможності правоохоронних органів покарати відповідальних за вбивства на Майдані і за сепаратизм. "Ситуацію достатньо легко дестабілізувати. Якщо "Укроп" піде шляхом дестабілізації, це працюватиме на Путіна", - констатує Гарань.

Віктор Таран, у свою чергу, зауважує, що конфлікт Порошенка і Коломойського переходить у політичну площину і може мати серйозні наслідки. "Укроп" на місцевих виборах отримав у середньому по країні вісім відсотків голосів. Ця партія стає загальнонаціональною і може кинути виклик владі", - каже Таран. Він не виключає, що політичні мотиви могли справді зіграти роль в арешті Геннадія Корбана.

Справа на десять мільярдів

Конфлікт навколо "Укрнафти" досі не вичерпаний
Конфлікт навколо "Укрнафти" досі не вичерпанийФото: picture-alliance/dpa/RIA Novosti/E. Kotenko/

Тим часом Ігор Коломойський, який вважається спонсором "Укропу", залишається спокійним. "Я нормально спілкуюся з адміністрацією президента, жодних претензій до мене не озвучували", - заявив мільярдер невдовзі після арешту свого поплічника Корбана. Коломойський навіть висловив переконання, що Блок Петра Порошенка і "Укроп" "як патріотичні сили" мають вести діалог.

Зазвичай імпульсивний олігарх різко змінив риторику з моменту своєї відставки з посади голови Дніпропетровської облдержадміністрації та після зустрічі з президентом у розпал конфлікту за "Укрнафту" і "Укртранснафту". Про що саме тоді говорили Порошенко і Коломойський, залишилося за зачиненими дверима.

Водночас, конфлікт навколо нафтових держпідприємств досі не вичерпаний. За даними Державної фіскальної служби, податкова заборгованість "Укрнафти" становить понад 9,5 мільярда гривень. Ще 1,8 мільярда - заборгованість перед державою з дивідендів. Ця заборгованість виникла ще за попереднього керівника компанії, який діяв в інтересах Ігоря Коломойського.

Опоненти у новій владі

Заступник голови компанії "Нафтогаз України" Андрій Пасішник у коментарі DW заявив, що Коломойський свідомо не платив гроші державі і блокує виплати зараз. "Замість сплати податків з отриманих від продажу продукції коштів, підконтрольний міноритарним акціонерам компанії топ-менеджмент фактично штучно вивів ці кошти з компанії, заплативши аванси на незрозумілі цілі", - зазначив Пасішник. Він не виключає, що саме за кошти, які виводилися з "Укрнафти", Коломойський міг фінансувати підконтрольні йому збройні формування, які заступник голови "Нафтогазу України" називає "приватною армією".

Андрій Пасішник із самого початку конфлікту навколо "Укрнафти" і "Укртранснафти" виступав головним опонентом і критиком Ігоря Коломойського, висуваючи на його адресу тяжкі звинувачення. Сам Пасішник - колишній соратник прем’єра Яценюка по партії "Фронт змін" і екс-менеджер компанії WOG - головного конкурента Коломойського на паливному ринку.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою