1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Добра новина для Анкари - погана для Брюсселя?

Барбара Везель3 листопада 2015 р.

Євросоюзу потрібне співробітництво з Туреччиною, щоб зупинити потік біженців на своїх кордонах. Однак після перемоги на турецьких виборах партії Ердогана політична ціна питання зросла.

https://p.dw.com/p/1Gykv
Перемога партії Ердогана в Туреччині поставила ЄС у складне становище
Фото: picture-alliance/AP Photo/H. Malla

Офіційні європейські заяви щодо перемоги на виборах у Туреччині "Партії справедливості та розвитку" (АКР) доволі стримані. Глава європейської дипломатії Федеріка Могеріні схвалила довіру турецьких громадян до демократичного процесу виборів, що підтверджується високим рівнем їхньої явки на голосування. Що ж стосується самого перебігу виборів, то наразі в ЄС чекають на звіт спостерігачів ОБСЄ. Незалежно ж від цього Євросоюз присягається у продовженні партнерських відносин з Туреччиною та висловлюється за подальшу співпрацю. Заява найвищого рівня дипломатичної сухості.

Глава Європейського парламенту також висловлюється стримано: "Сподіваюсь, що Ердоган використає абсолютну більшість для поміркованої форми урядування, яка подолає поляризацію поглядів у країні та, перш за все, вийде на примирливу позицію у питанні курдів, яке є таким важливим для відносин з Європою".

Що стосується перемовин з ЄС про кризу біженців, то Шульц вважає, що турецький прем'єр має знизити напруженість. Однак: "Це будуть переговори на рівних, жодна зі сторін не зможе задовольнити усі свої вимоги". Туреччина потрібна Європі для подолання кризи біженців, турки ж потребують Європу для лібералізації візової політики, яка є важливою для розвитку економіки країни, пояснив Шульц в інтерв'ю Deutsche Welle.

Напружене рукостискання: президент Туреччини Ердоган (л) та глава Європарламенту Шульц
Напружене рукостискання: президент Туреччини Ердоган (л) та глава Європарламенту ШульцФото: Reuters/F. Lenoir

"Ми залежимо від милості Ердогана"

Євродепутат Ельмар Брок натомість говорить дуже чітко: не щойно в останні тижні перед виборами, а вже кілька років поспіль Туреччина відвертається від принципів правової держави. У розмові з rbb Inforadio голова комітету з закордонних справ Європарламенту зауважив, що час покаже, чи мали місце порушення на виборах, однак наголосив, що ознаки фальшування результатів голосування відсутні. По суті, каже Брок, президент Ердоган запропонував виборцям обирати між ним та хаосом, і виборці поставили на стабільність.

Щодо переговорів ЄС та Туреччини про біженців європарламентар не надто оптимістичний: "Ми не зможемо подолати кризу біженців без Ердогана, а Ердоган має великий вплив". На переконання Брока, європейці повинні співпрацювати з Ердоганом. Це стосується і зусиль, спрямованих на закінчення війни у Сирії, адже Туреччина бере участь у перемовинах у Відні, і без її участі рішення там не ухвалять. "Багато чого залежатиме від милості Ердогана, від того, чи буде в його діях хоча б частка розумності. Рішення про те, чи відбудеться співпраця, у його руках", - переконаний Брок. Не дуже приємна стартова позиція для ЄС.

Рахунок за бездіяльність

"Після турецьких виборів Євросоюз отримав рахунок за те, що він роками ухилявся від проблем Туреччини", - додає Ребекка Гармс, лідерка фракції Зелених у Європарламенті. У будь-якому випадку, каже Гармс, з огляду на перебіг виборчого процесу, європейці більше не можуть відвертатись від Туреччини. "Весь перебіг виборів не відповідав демократичним вимогам", - пояснює євродепутатка та наводить як приклад штурмування офісу прокурдської "Демократичної народної партії" (HDP), а також загальне поводження з опозицією після теракту в Анкарі. "Ердоган та його партія створили клімат непевності", - каже Гармс, що, на її думку, і відбилось на результатах виборів.

Однак наскільки можуть зблизитись позиції ЄС та Ердогана у питанні подолання кризи біженців? Ребекка Гармс виступає за відновлення переговорів щодо вступу Туреччини до ЄС і нагадує, що певні обіцянки існують з часу проведення передостаннього саміту. "Але дуже дивно, коли зараз, у такій надзвичайній ситуації, яка викликає тривогу, починається дискусія про юстицію та правову державу, - обурюється Гармс. - Після того, як роками до такого діалогу не виявляли жодного інтересу".

Коаліційний уряд - вихід для ЄС

"Велика коаліція в Анкарі більше б відповідала бажанням ЄС", - вважає Сінан Юльген з Європейського центру Карнегі. Оскільки з перемогою на виборах AKP переговорна позиція уряду Туреччини посилилась. Сама AKP не перебуває під політичним тиском через кризу біженців, оскільки під час виборчих перегонів ця тема навіть не піднімалась. Тож Анкара може розслабитись і викликати до себе європейців, каже експерт.

Чому Ердоган виграв вибори?

Його колега Марк Піріні також налаштований скептично, коли йдеться про майбутнє європейсько-турецьких відносин. "Уже під час передвиборної кампанії висловлювалось велике занепокоєння щодо поляризації Ердоганом поглядів у країні. Закриття опозиційних медіа тощо - усе це не наближає Туреччину до ліберальної демократії з точки зору ЄС", - каже колишній посол ЄС у Анкарі. Він також критикує поведінку європейців в останні роки. "Зараз ми вступаємо у тривалу фазу базарної демократії, у якій обидві сторони намагатимуться піднімати ціну за їхні вимоги", - передбачає Піріні. Тож досягнення компромісу, на його думку, може стати складним процесом, оскільки після перемоги партії Ердогана на виборах він уже не відчуває жодного тиску.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою