1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Перестановки у виборчих комісіях: головне, хто рахує

Дмитро Прокопчук23 жовтня 2015 р.

Напередодні виборів члени ДВК заявляють про масові перестановки у складі багатьох комісій. DW розібралася, хто може бути зацікавлений у таких змінах і наскільки це впливає на виборчий процес.

https://p.dw.com/p/1GtA4
Фото: picture-alliance/AP Photo/E. Maloletka

На дільниці №800133, що у Дарницькому районі міста Києва, змінили сімох із 15 членів комісії. Як повідомив відкликаний член цієї дільничної виборчої комісії (ДВК), що побажав залишитися неназваним, менше, ніж за тиждень до дня голосування, усіх представників його політичної сили було змінено на нових людей. "Відкликали своїх людей різні партії. Відкликав "Блок Порошенка", Ляшко змінював своїх представників, "Батьківщина" змінювала і "Рух за реформи", - повідомив відкликаний член ДВК.

За кілька днів до того їх перевіряли телефоном, чи вони справді беруть участь у роботі ДВК. Відкликаним членам комісії обіцяли, що їх відправлять на іншу дільницю, однак цього не зробили. Оплати за вже зроблену роботу відкликані члени не отримали. Дехто з відкликаних намагався розібратися в ситуації, однак безрезультатно.

"Випадкові люди" в комісіях

Заміни відбуваються не лише на рівні ДВК. За підрахунками моніторингово-аналітичної групи "Цифра", на 30 відсотках територіальних виборчих комісій (ТВК) станом на 20 жовтня було змінено голову, на 28 відсотках - секретаря. В абсолютних цифрах порівняно з 2014 роком, коли було замінено загалом понад 1300 членів тервиборчкомів, кількість замін зросла до майже 1700. Зміну голів комісій, їхніх заступників та секретарів проводили усі головні учасники перегонів, але найбільше цим займалися "Радикальна партія", "Батьківщина", "Солідарність", "Народний Фронт" та "Опозиційний блок".

Як вважає генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель, масові перестановки у складі комісій відбуваються через недієвість партійних структур. Партії приділяють мало уваги створенню реальних осередків на місцях, тому їм часто просто не вистачає людей не тільки на посади членів комісій, але і на спостерігачів та навіть агітаторів. Особливо це відчутно поза обласними та великими районними центрами. Через це є типовою ситуація, коли партія наймає їх через соцмережі. "Партія пропонує майже випадкових людей на членів виборчих комісій, а потім змінює їх з наближенням виборів тими, які реально можуть виконувати обов'язки членів комісій", - пояснює Кошель. Часом заміни відбуваються навіть у переддень голосування чи вранці в день голосування і це призводить до дисбалансу в роботі комісії, в якій уже розподілено задачі.

Навіщо перестановки кандидатам

За словами керівника групи "Цифра" Назара Бойка, перестановки у комісіях можуть здійснюватися задля контролю за результатами виборів. При цьому на кожному рівні політична сила може отримувати різний ступінь контролю. Наприклад, в Києві у 2012 році за допомогою маніпуляції зі складом окружної комісії кандидат створив свою більшість. За допомогою цієї більшості на певній кількості дільниць, де переміг опонент цього кандидата, результати було скасовано. "Цю технологію я назвав би важкою зброєю", - говорить Бойко.

На рівні ДВК комісія повинна встановити дійсність або недійсність спірного бюлетеня. Якщо в бюлетені галочки поставлені проти двох кандидатів, комісія може ухвалити рішення на користь того кандидата, якого вона представляє. "Це дуже важливо в ситуації, коли у певному окрузі йде велике змагання і результат вирішують декілька відсотків голосів. Але якщо кандидат грає "по-крупному" і переживає за свій результат, звичайно, набагато ефективніше контролювати територіальні виборчі комісії, бо цей рівень встановлює результати голосування, реєструє кандидатів, займається "нарізкою" округів", - пояснює Бойко.

Протидія маніпуляціям: батіг і пряник

На думку Олексія Кошеля, боротися із перестановками треба законодавчими змінами, які принаймні заборонять проводити заміни в комісії в переддень голосування.

Назар Бойко зі свого боку підкреслює, що імовірність маніпуляцій зі складом комісій напряму залежить від лояльності представників до свого кандидата. "Люди готові брати участь у цих маніпуляційних технологіях, оскільки кандидати пропонують людям неофіційну винагороду, яка в рази більша від тієї, яку пропонує держава. Якщо держава хоче мати незалежних людей в комісії, вона повинна цю роботу відповідним чином оплачувати", - стверджує Бойко.

Але з іншого боку, потрібно посилювати роботу правоохоронних органів і покарань за участь у маніпуляціях. "Якщо люди, одержуючи непогані гроші від держави, починають брати гроші від партій і кандидатів, то вони повинні нести за це покарання", - додав експерт.

Чи стане Кличко мером вдруге?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою