1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Курс гривні відносно долара: чого чекати після виборів

Олена Губар23 жовтня 2015 р.

Американська валюта в Україні знову дорожчає - за один долар уже доводиться давати понад 24 гривні. Фінансисти очікують, що в кінці року готівковий долар коштуватиме 25 гривень. У чому причини такого розвитку?

https://p.dw.com/p/1Gt2J
Курс гривні відносно долара: чого чекати після виборів
Фото: Fotolia

В Україні знову зростає ціна іноземної валюти. За останні два тижні курс долара виріс приблизно на 1,5 гривні на готівковому ринку і вже перевищує 24 гривні. У більшості обмінних пунктів американську валюту продають по 24,1-24,3 гривні. Причин для росту декілька. Головна - це негативні очікування населення напередодні місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня, пояснюють експерти.

Для України така ситуаціє є традиційною - долар дорожчає перед кожним голосуванням. Як правило, у цей час українці більш активно скуповують іноземну валюту, щоб підстрахуватися від можливих ризиків. Тим самим підвищений попит впливає на збільшення ціни долару. "Населення реагує на саме слово "вибори", навіть якщо ці вибори місцеві. Громадяни своїми діями підвищують попит на готівкову валюту", - констатує голова правління Кредобанку Дмитро Крепак.

Фактор виплати вкладів

Ще одна причина росту курсу долару - виплати депозитів вкладникам збанкрутілого Дельта Банку. Вони почалися 8 жовтня, і за цей час Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повернув клієнтам банку вже 3,7 мільярда гривень. Згідно із законодавством, виплати відбуваються виключно в гривні. Як пояснюють аналітики, за частину цих грошей громадяни почали скуповувати долари, аби зберегти свої заощадження від знецінювання.

"Події, що відбуваються на валютному ринку на цьому тижні можна пояснити, насамперед, виплатами вкладникам Дельта Банку, - зауважив у розмові з DW заступник директора казначейства банку "Хрещатик" Едуард Назаренко. - Значна частка виплачених коштів чинить тиск на валютний ринок, який внаслідок скорочення продажу валюти населенню не може задовольнити збільшений попит на валюту. Це викликало перекіс попиту та пропозиції іноземної валюти на валютному ринку".

Вкладники Дельта Банку мають отримати ще приблизно чотири мільярди гривень. Крім того, найближчим часом будуть розпочаті виплати депозитів банку "Фінанси та Кредит", що також нещодавно збанкрутував. В цілому держава має повернути його клієнтам приблизно 10 мільярдів гривень. Тобто фактор виплат вкладів буде продовжувати тиснути на курс і в подальшому.

Очікування щодо курсу

Зараз очікування фінансистів щодо курсу не надто оптимістичні. "Тенденції до послаблення гривні швидше за все збережуться. Факторів, що сприяють зміцненню гривні поки не спостерігається: надходження валютної виручки від сільськогосподарської продукції скоротилося, а девальваційні очікування бізнесу і населення переважають", - говорить провідний експерт управління казначейства і фінансових установ ОТП Банку Максим Давлад. Тому не варто очікувати, що після проведення виборів курс різко впаде.

"Ми очікуємо, що після виборів курс гривні змінюватиметься. Залежно від ринкових умов коливання буде в межах 1-1,5 гривні", - говорить керівник казначейства ВТБ Банку Станислав Верхградський. Це означає, що громадянам слід підготуватися до подальшої девальвації.

"Помірне зростання долара проти гривні очікується в найближчі два місяці. Вибори дадуть додатковий соціально-політичний імпульс для девальвації. Але, думаю, що Національний банк та уряд мають всі інструменти стабілізації для мінімізації небезпечних наслідків і системних шоків. Швидше за все, ми побачимо середній курс 25 гривень за 1 долар на кінець 2015 року", - прогнозує керівник відділу стратегічного планування Укрсоцбанку Єгор Перелигін.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій