1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

У Потсдамі відбувається "Петербурзький діалог"

Роман Гончаренко22 жовтня 2015 р.

Після дворічної перерви, викликаної подіями в Україні, в Потсдамі проходить черговий німецько-російський форум "Петербурзький діалог". Німецька сторона представлена в оновленому складі.

https://p.dw.com/p/1GsWB
Фото: picture-alliance/dpa/Hendrik Schmidt

Модернізація. Коли президентом Росії був Дмитро Медведєв, це слово вважалося ключовим в німецько-російських відносинах. Про модернізацію з надією говорили політики, бізнесмени, експерти. Але з поверненням до Кремля Володимира Путіна про неї стали згадувати все рідше і рідше. Тим більшою несподіванкою стала для оглядачів поява саме цього слова в назві німецько-російського форуму "Петербурзький діалог". "Модернізація як шанс для спільного європейського дому" - так названо двотижневу конференцію, що відкривається в четвер, 22 жовтня, в Потсдамі під Берліном. Друга частина назви - із ще більш далекого минулого. Про загальноєвропейський дім наприкінці 1980-их багато говорив радянський генсек Михайло Горбачов. Реалізувати ідею не вдалося.

Схоже, обираючи назву, організатори нинішнього "Петербурзького діалогу" хотіли нагадати про тепліші часи у відносинах між Москвою та Берліном. Сьогодні в цих відносинах настало не просто похолодання, а заморозки. Після російської анексії українського Криму і збройного конфлікту на сході України Захід, в тому числі Німеччина, вперше за десятки років запровадили проти Росії санкції.

Реформований діалог…

Політичне похолодання торкнулося і "Петербурзького діалогу". В 2014 році форум, який мав пройти в листопаді в Сочі, було скасовано в останню хвилину - на прохання керівництва Німеччини. Це відбулося вперше з 2001 року, коли його було засновано президентом Росії Володимиром Путіним і тодішнім канцлером ФРН Ґергардом Шредером як майданчик для діалогу громадянського суспільства. Скасування минолорічного форуму пояснили "загостренням політичної ситуації". Крім того, тоді їхати до Росії відмовилися декілька німецьких неурядових організацій.

Одна з них - "Німецько-російський обмін". Цього разу вона буде представлена у Потсдамі. "Це пов'язано зі змінами, які відбулися після того, як торік форум було скасовано", - розповів DW виконавчий директор Штефан Меллє. Він звернув увагу на зміну керівницвта німецького Координаційного комітету "Петербурзького діалогу". В травні 75-річного колишнього прем'єр-міністра НДР Лотара де Мезьєра змінив 56-річний Рональд Пофалла, колишній глава відомства федеральної канцлерки Анґели Меркель і член правління залізничної компанії Deutsche Bahn.

…з правозахисним акцентом

Ще більш важливим, вважає Меллє, було розширення кількості організацій-учасниць з німецького боку вдвічі - з 25 до 49. Серед новачків - активісти міжнародних правозахисних організацій Amnesty International та Human Rights Watch. Меллє називає це "спробою оновити і якоюсь мірою оживити "Петербурзький діалог". Згідно з повідомленнями німецької преси, рушієм реформи виступив незвичний для німецької політики союз консерваторів з правлячого Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та опозиційних Зелених.

Ще до українських подій критики в Німеччині звинувачували "Петербурзький діалог" в тому, що він перетворився на клуб політичних пенсіонерів, які уникають гострих дискусій. Єнс Паулюс сподівається, що таких звинувачень більше не буде. "Ми запросили тих, хто нас критикував, - розповів DW співголова робочої групи "Політика" з німецького боку. - Вони стали учасниками дискусії". З російського боку, за словами Паулюса, великих змін не відбулося, але це - рішення Москви. Він зазначив, що його партнером у робочій групі "Політика" тепер став депутат Держдуми В'ячеслав Ніконов, що змінив декана петербурзького університету Костянтина Худолія. Запит DW про інтерв'ю з Ніконовим напередодні форуму в Потсдамі залишився без відповіді.

У програмі України нема, але говорити про неї будуть

Теми, які збираються обговорювати в Потсдамі близько 180 учасників у восьми тематичних робочих групах, схоже, обрані так, щоби не викликати дуже гострих суперечок. Події в Криму та на сході України не згадуються. В групі "Політика" на п'ятницю, 23 жовтня, для обговорення заплановані дві теми: боротьба з тероризмом та майбутній устрій Європи на прикладі Гельсінської угоди. Група "Громадянське суспільство" обговорить тему міграції та біженців, а в групі "ЗМІ" поговорять про зміни "в епоху цифрових технологій".

Єнс Паулюс оголосив відсутність української тематики бажанням не викликати хвилю критики в Україні, щоб не говорили, що мовляв німці та росіяни вирішують долю українців. За його словами, про події в Україні говоритимуть і так - під час дискусії про майбутнє Гельсінських угод 1875 року. Непорушність кордонів - один з головних принципів тих угод.

"Я розраховую на відкрите обговорення усіх питань, в тому числі суперечливих", - говорить і Штефан Меллє. За його словами, це стосується і України, і посилення внутрішньополітичної ситуації в Росії, і посилення пропаганди в ЗМІ.

Знову без Меркель та Путіна

У Німеччині вже сам факт проведення "Петербурзького діалогу" після дворічної перерви вважають успіхом. Про це в інтерв'ю газеті Bild у вересні заявив новий співголова форуму Пофалла. Насправді перерва торкнулася тільки щорічної зустрічі, засідання робочих груп тривали. Директор Центру німецьких досліджень Інституту Європи РАН В'ячеслав Бєлов вбачає в цьому сигнал німецької сторони Росії - продовжувати діалог, незважаючи на розбіжності щодо українського питання. "Я з лютого бачу помітне покращення взаємодії на різних рівнях, яке йде з ініціативи німецької сторони", - сказав він DW. При цьому говорити про прорив у відносинах Москви та Берліна передчасно, вважає Бєлов: "Політична криза збережеться, санкції залишаться". Нинішній "Петербурзький діалог", як і два роки тому, відбудеться без міждержавних консультацій. Меркель та Путін у Потсдам не приїдуть. Раніше такі консультації були традиційною частиною форуму.

Реформа "Петербурзького діалогу" повинна тривати, вважає Штефан Меллє. За його словами, пошук відповідей на складні запитання тільки починається.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою